Hamilelikte Ortaya Çıkan Cilt Sorunları

0
2284

Bebek bekleme süreci, dünyanın en güzel, en kutsal sürecidir. Ancak bu dönemde vücutta belli değişiklikler gözlenir. Vücut aniden gelişen bu reaksiyona karşı tepki verir ve bu süreçte birçok cilt sorunları açığa çıkar.

Hamilelikte oluşabilecek cilt sorunları nelerdir?

Kadınlar her dönemde cilt bakımlarına dikkat ederler. Bu durum hamilelik süreci içinde geçerlidir. Günlük cilt bakımı dışında özellikle ortaya çıkan sorunlara karşı da bakım yapmak gerekir. Peki, nedir bu cilt sorunları?

Akne

Hamilelik sürecinde en çok görülen cilt sorunlarından biri aknedir. Hormonlarla birlikte ciltteki sebum sıvısının dengesinin bozulması sonucu, cildin akneye eğilimi bu dönemde artar. Ortaya çıkan akneye eğilime karşı yapmanız gereken, cildinize bakım yapmaktır. Öncelikle günlük cilt temizliğinize dikkat etmeli, temizliğinizi mutlaka tonikle desteklemelisiniz. Yanı sıra akneye eğilim için özel geliştirilen kremlerden faydalanmalısınız. Bu kremler, akne oluşumunu azaltırken, ciltteki yağ dengesini de ayarlamaya yardımcı olur.

Çatlak

Akneden sonra sık görülen cilt problemi çatlaklardır. Çatlaklar hormonlarla ortaya çıkan bir problem olsa da genellikle oluşumuna genetik büyük faktördür.  Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi dolayısıyla da oluşur. Önlem almak için üçüncü aydan itibaren cilde nem takviyesi yapmaya başlamak gerekir. Özellikle de karın bölgesine, dermokozmetik markalar tarafından geliştirilen çatlak kremleri ile bakım yapmaya başlamak önemlidir.

Bu dermokozmetik markaların ürünleri arasında; Lierac Phytolastil Jel, Elancyl Prevention Vergetures, Mustela Maternite Stretch Marks Prevention Cream örnek gösterilebilir.

Bu çatlak kremleri, sık ve düzenli kullanımla oluşabilecek çatlakların önüne geçmeye çalışırlar. Özel dokuları sayesinde cildi rahatlatmayı amaçlayan bu ürünler ile cildinizde çatlak oluşumuna karşı önlem alabilirsiniz.

Pregnant woman putting cream on her belly

Leke

Lekeler, çatlak ve akneden sonra hamilelik döneminde sık rastlanan cilt problemlerinden biridir. hamilelik lekeleri, en çok dudak üstünde, alında ve yanaklarda görülür. Genellikle östrojen, progesteron hormonu dolayısıyla oluşan hamilelik lekelerine bakım yapmak gerekir. Bu lekelenmelere karşı yapılması gerekilen ilk şey, güneş ışığından kaçmaktır. Çünkü güneş ışığı cilt pigmentasyonunu artıracaktır.

Hamilelik lekelerine bakım için cildinize maskeler yapabilirsiniz. Bu maskelerin dermokozmetik standartlarda geliştirilen ürünlerle yapılmasına dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte günlük cilt bakımı nasıl yapılır?

Hamilelikte günlük cilt bakımınız temizleme, nemlendirme, güneşten koruma ve maske olarak rutinlere bölebilirsiniz.

Günlük olarak cilt temizliği yapmanız cildinize nefes aldıracaktır. Cilt tipinize uygun cilt temizleyicilerle günlük cilt temizliğinizi yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Yalnız bu aşamada seçeceğiniz cilt temizleme ürününün mutlaka dermokozmetik standartlarda geliştirilmesi gerekir.

Cilt temizliği sonrası günlük cilt bakımınızda cildinizi mutlaka nemlendirmeniz gerekir. Cilt tipinize uygun geliştirilen nemlendirici kremler bakımınızı rahatlıkla yapmanızı sağlayacaktır.

Hamilelik döneminde yapmanız gereken diğer bakım, hangi mevsim olursa olsun cildinizi güneş ışınlarından korumaktır. Cilt tipinize özel geliştirilen güneş kremlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Haftalık bakımda ise cildinize, cilt sorununuza uygun geliştirilen maskeler yardımıyla nefes aldırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


4 + bir =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.