Yaza Özel Cilt Bakım Sırları

0
1389

Her mevsimin cilt bakımı farklıdır ancak her mevsimin cilt bakımında bazı değişiklikler olması gerekir. “Kışın daha yoğun kıvamlı nemlendirici kullanılmalı, yazın nemlendirebilme yetisine sahip güneş kremleri tercih edilmeli, mevsim geçişlerinde yıprandırıcı etkiyi azaltacak maskeler yapılmalıdır.” gibi… Biz de bu yazımızda hazır yaz yaklaşıyorken, yaza özel cilt bakım sırlarını açıkladık. Keyifli okumalar. 🙂

Yaza Özel Cilt Bakım Rutinleri

Her mevsim farklı cilt bakım teknikleri uygulanır ancak cildi temizleme, nemlendirme ve koruma rutinleri değişmez. Sadece kullanılan cilt bakım ürünlerinin, mevsime uygun olması sağlanır.

Cilt Temizliği

Dört mevsimin, cilt bakım rutininin değişmezi cilt temizliğidir. Kirli havanın ve dış faktörlerin etkisiyle tıkanan gözenekler, her mevsim temizlenmek ister. Özellikle yaz mevsiminde terleme dolayısıyla da gözenekler tıkanabilir. Siz de yazın cilt bakımınızda etkin bir cilt temizleme ürünü kullanarak, cildinizi dış etkenlerden terden, kirden, tozdan arındırabilirsiniz.

Nemlendirme

Yaz mevsiminde güneşin UV ışınları, deniz ve havuz suyu dolayısıyla cilt kurur; tazeliğini, canlılığını, ışıltısını kaybeder. Cildi kuruluktan ve bu zararlı etkilerden kurtarmak için, mutlaka nemlendirmek gerekir. Gün içinde, cildinizin istediği sıklığa bağlı olarak, nemlendirerek cildinizi eski tazeliğine kavuşturabilirsiniz. Cildinizi nemlendirirken, nemlendirici kreminizi, cildinize uygun seçmeye özen gösterin.

Peeling

“Yaz aylarında peeling yapmak sakıncalı” gibi bir algı mevcut. Ancak bahsedilen peelingler, medikal estetik uygulamalarında yapılır. Yaza uygun, evde cilt bakımında kullanabilen birçok peeling vardır.

Özellikle yazın UV ışınlarından kaynaklı, ciltte güneş lekeleri oluşabilir. Akşam bakım rutininizde haftada bir kez güneş lekeleri için geliştirilmiş peelinglerden yaparak, cildinizi bu riskten koruyabilir, cildinizi yenileyebilirsiniz.

Koruma

Cildi güneşten korumak, cilt bakımında dört mevsim özen gösterilmesi gerekir. Ancak yaz mevsiminde bu rutinin diğer mevsimlere göre önemi artar. Çünkü yaz mevsiminde UV ışınları yeryüzüne direk iner ve bu ışınların ciltle direkt temasında birçok hasar ortaya çıkabilir.

Cildinizi bu hasarlardan korumak için faktör aralığına ve cilt tipinize dikkat ederek bir güneş kremi satın almalısınız. Seçeceğiniz güneş kremi;

  • Cilt tipinize uygun olmalı,
  • Cilt sorununuza bakım yapabilir kapasitesine sahip olmalı,
  • Suya, tere, kuma dayanıklı olmalı,
  • Beyaz iz bırakmamalı,
  • Komedojenik (yani gözenekleri tıkamamalı) olmamalı,
  • Minimum 30 faktör olmalıdır.

Güneş kremleri; sprey, krem, losyon, jel, süt gibi farklı formlarda geliştirilir. Ayrıca renkli, compact gibi çeşitlere sahip güneş kremlerinin üretiliş amacı kullanıcısına çok amaçlı ve pratik bir bakım imkânı sunmaktır. Renkli ve compact güneş kremleri, ciltte yer alan kusurları gizleme yetisine sahiptir. Siz de güneş kreminizi renkli ya da compact seçerek aynı zamanda cilt kusurlarınızı gizleyebilirsiniz.

Bu bakım ürünleri dışında mevsimde yer alan taze meyveleri tüketerek, bol su içerek cilt bakımınızı destekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


yedi × = 28

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.