Selülitlere Karşı Bakım Rehberi

0
892

Selülitler, özellikle yaz aylarını kâbusa çeviren cilt sorunudur. Çünkü selülitler, vücutta hoş bir görüntü oluşturmadığından kadınlarda öz güven eksikliğine, sorunun oluştuğu bölgeleri saklama isteğine yol açar. Basen, kol, kalça ve bacaklarda çok görülen selülitlere karşı bakım için komple bir yaşam tarzı değiştirilmelidir. Peki, selülitler nedir, nasıl tedavi edilir?

Selülit Nedir?

Selülitler, deri altı yağlarının düzensizleşmesi, bir araya gelmesi ve çöküntülü bir görünüme ulaşması ile ortaya çıkan cilt sorunudur. 

Selülitlerin oluşumunun temel nedeni; derinin altındaki yağ dokusunun kalınlaşması, bozulması ve bu bozulmayla birlikte elastikiyetini kaybetmesidir. Bu cilt rahatsızlığını tetikleyen temel unsur; genetik yatkınlıktır. Genetik yatkınlık dışında; sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, stres, hamilelik, hızlı kilo alıp verme gibi nedenler selülitlerin oluşumunda tetikleyen diğer nedenlerdir.

Selülitleri tedavi etmek için tek bir yöntem etkili olmaz. Hayat tarzının, selülit tedavisine göre şekillendirilmesi, sorunun çözümünde oldukça etkilidir. Kısacası selülitlerin tedavisi için kompleks bir bakıma ihtiyaç vardır.  Kompleks bir bakım için;

  • Sağlıklı beslenilmeli

Aşırı yağlı gıdaları tüketmek, bu cilt sorununun artmasına yol açabilir. Selülit sorunuyla karşılaşan kadınlar, yağlı gıdalardan uzak durmalı, kafeinsiz kahve içmeli ve günde en az iki litre su tüketmelidir.

  • Selülit kremleri kullanılmalı

Selülit sorununun tedavisi için, kozmetik markaları tarafından geliştirilmiş birçok selülit kremi mevcuttur. Elancyl, Darphin, Krauterhof gibi markaların kremlerini kullanarak soruna yönelik bakım yapabilirsiniz.

Elancyl Slim Design

İçeriğindeki aktif konsantreler ve sahip olduğu kafein kompleksiyle selülitlere karşı bakım yapar. Masaj tekniğiyle uygulayarak cildinizi rahatlatabilir, selülitlerin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Krauterhof Anti-Cellulite Gel

Krauterhof Anti-Cellulite Gel, markanın yoğun ilgi gören ürünlerinden biridir. Selülitlere karşı bakımda kadınlar tarafından çok başvurulan bu jelle, sorunun oluştuğu bölgeleri yatıştırabilirsiniz.

Darphin Anti-Cellulite Contouring Gel

Fransız dermokozmetik devi Darphin, selülitlere karşı bakımda çığır açan Cellulite Contouring Gel ile kadınların gözdesi olma yolunda hızla ilerliyor. Sahip olduğu üst düzey formüllerle Cellulite Contouring Gel, vücutta görülen selülitlerin azalmasını amaçlar.

Ancak tek başına bu kremleri kullanmak tedavi için yeterli değildir. Verdiğimiz önerilerle birlikte selülit kreminin kullanımıyla, bakım desteklenmelidir.

  • Spor yapılmalı

Spor, selülit tedavisinde en etkili yollardan biridir. Selülit sorunuyla savaşıyorsanız, mutlaka spor yapmalı özellikle selülit giderici egzersizlerle vücudunuzu sıkılaştırmalısınız.

  • Sigaradan uzak durulmalı

Sigara, ciltte ve vücutta oluşabilecek sorunların başlıca kaynağıdır. Özellikle selülitler, dolaşım sorunu olduğundan sigara kullanımı da direk dolaşıma zarar verdiğinden selülitlerin oluşumunu hızlandırır. Selülitlere karşı bakım için sigaradan uzak durulmalı, uzak durulamayacak bir bağımlılık söz konusuysa en aza indirilmesine gayret edilmelidir.

  • Medikal estetik uygulamaları

Vücudunuzdaki selülitlerin tedavisinde daha hızlı yol almak isterseniz medikal estetik uygulamalarına başvurabilirsiniz. Medikal estetik uygulamaları, birçok farklı yönteme sahiptir ve sonuç odaklı bakımda oldukça uygundur. Bu yöntemlere örnek verecek olursak;

Mezoterapi

Selülitlere karşı tedavide sık kullanılan mezoterapi yönteminde, sorunun görüldüğü bölgelere içeriğinde mineral ve vitaminlerin olduğu bir karışım enjekte edilir. İnce uçlu iğnelerle enjekte edilen bu karışım direkt sorunun olduğu bölgeye iletilerek yağ hücrelerini parçalar ve onları revize ederek yararlı hale getirir.

Lazer Tedavisi

Selülitlere karşı uygulanan lazer tedavisinde,sorunlu bölgeye ışık enerjisi verilerek selülitler tedavi edilir.

Akupunktur

Akupunktur, özellikle Çin’de yüzyıllardır hastalıklara karşı tedavide uygulan bir metottur. Selülit tedavisinde sık uygulanan akupunktur ile sorunlu bölgelerdeki yağ dokusu, iğneler yardımıyla harekete geçirilerek tedavi edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


9 × = otuz altı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.