Cilde Dost 6 Besin

0
815

Cildin sağlığı, beslenmeyle doğru orantılıdır. Aşırı yağlı besinleri tüketen yetişkinlerin ciltleri akne oluşumuna, siyah noktalara çok yatkındır. Sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyen yetişkinlerin ciltleri de canlı ve genç bir görünüme sahiptir. Peki, cilt güzelleştiren besinler hangileridir?

Cildi Güzelleştiren Besinler

Yararlı besinlerde yer alan vitaminler, cildimizi içten beslediğinden dolayı güzelleştiriyor, yeniliyor ve sorunlara karşı savunma mekanizmasını güçlendiriyor. Ancak fast food tarzı aşırı yağlı ve sağlıksız gıdalar, kilo almaya sebep olduğu gibi cildin yağ oranını bozabiliyor ve sivilcelere yol açabiliyor. Faydalı besinleri tüketmek, fast food tüketmek kadar keyifli olmasa da sağlımızı ve cildimizi düşünmek zorundayız. Biz bu yazımızı cilt dostu besinlere ayırdık. Keyifli okumalar.

  • Domates

Yemeklerin, salataların, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi domates, tam bir antioksidan deposudur. Domates içerdiği likopen sayesinde UV ışınlarının oluşturduğu zararlara karşı cildin koruma mekanizmasını güçlendiriyor ve yaşlanma etkilerine karşı geliyor. Özellikle son yıllarda geliştirilen kozmetik bakım ürünlerinde ham madde olarak çok kullanılıyor. GDO içermeyen domatesleri, sofranızdan eksik etmeyin.

  • Yumurta

Sahip olduğu protein, biotin ve E vitamini sayesinde yüksek antioksidanlara sahip olan yumurta;

  • Kırışıklığa karşı,
  • Saç dökülmelerine karşı oldukça etkili. Ayrıca cilt yenilenmesini destekleyen içeriğe de sahip. Günlük olarak tüketerek cildinize iyilik yapabilirsiniz.
  • Su

Sağlıklı bir kan dolaşımı ve hayata devam edebilmek için su içmek gereklidir. Kan dolaşımının sağlıklı olması, cildin güzelliğinin de anahtarıdır. Yani, bol su tüketerek kan dolaşımına katkıda bulunabilir, daha parlak, sağlıklı güzel görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

  • Ay çekirdeği

Ay çekirdeği, tam bir E vitamini kaynağıdır. Yanı sıra, cildin kolajen oluşumunu destekleyen, cilt bariyerini güçlendiren ve yaşlanma etkilerini azaltan yapıya sahiptir.

Ayrıca güneşin cilde hasarlarına karşı, kuruluğa karşı, olumsuz hava şartlarının cilde zararlarına karşı deriyi koruyor.  Tuzla kavrulmamış doğal ay çekirdeğini tüketerek cildinizi koruyabilirsiniz.

  • Ceviz, fındık

Ceviz omega-3 bakımından oldukça zengin olduğundan, cildin elastikiyetini artırıyor. Ayrıca ceviz, cildin kalitesini artırıyor ve güçlendiriyor.

Fındık ise; yoğun E vitamini kapasitesine sahip olduğundan cilt gençliğini koruyor ve vücudun enerjisini artırıyor. Bu besinleri günlük önerilen miktarda tüketerek cildinizi içten besleyebilirsiniz.

  • Avokado

İçeriğindeki yağa rağmen kolesterol dengesini bozmayan avokado; A,E ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bu vitaminler sayesinde cilde parlaklık, güzellik kazandıran avokado, güneşin zararlarına karşı da cildi koruyor.

Bu besinleri sık tüketmeye özen göstererek sağlığını koruyan ve daha güze bir cilde sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


iki × = 10

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.