Selülit Tedavisi

0
1806

Selülit Sebepleri ve Tedavisi

Selülit büyük oranda kadınlara ait bir sorun. Kilo ile bağlantılı olsa da, normal kiloya sahip kadınlarda da oldukça sık görülebiliyor ve estetik açıdan rahatsız edici olabiliyor. Bu problem neden daha çok kadınlarda görülüyor? Selülit problemine sebep olan şeyler nelerdir? Selülit tedavisinde hangi ürünler kullanılır, en etkili selülit kremi hangisidir? Yazımızda bu gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle şunu unutmamak gerek, kadın vücudu erkek vücudu ile oldukça büyük ve detaylı farklılıklara sahip. Dış görünüş açısından kadın cilt yapısı en üst tabakadan en alt tabakaya kadar hatta cildi, cilt altı kas dokusuna bağlayan bağ dokusuna kadar erkek cilt yapısına göre önemli farklılıklara sahip. Bu farklılıkların bir kısmı kadını daha güzel ve çekici yaparken bir kısmı ise istenmeyen zafiyetlere sebep oluyor.

Selülit neden ve nasıl oluşur?

Cildimiz dermis tabakasından kas dokusuna bağlı olan bir örtü gibi vücudumuzu kaplar. Deri ile kas dokusu arasında yağ hücreleri kümelerinden oluşan bir yağ katmanı bulunur. Buna cilt altı yağ dokusu adını veriyoruz.

Deriyi kas dokusuna bağlayan bağ dokusunun kısıtlı bir esneklik aralığı vardır. Yağ dokusunun genişlemesi ve kalınlığının artması sonucunuda, bağ dokusunun esneklik sınırı aşıldığında cilt yüzeyinde portakal kabuğu görüntüsü dediğimiz düzensiz görünümler oluşmaya başlar.

Görüldüğü gibi sol tarafta cilt altı yağ tabakası , bağ dokusunun esneklik sınırını aşmayacak boyutlarda ve bu sayede cilt yüzeyi düzgün ve sağlıklı görünümde. Sağ tarafta ise cilt altı yağ tabakası oldukça kalınlaşmış ve bağ dokusu derinin üst tabakasını içe çökertecek kadar gerginlik oluşur. İşte cilt yüzeyinde görülür selülit oluşuma sebep olan faktör budur.

Selülitin derecelendirilmesi

1. Derece : Selülitler ilk oluştukları zamanlarda yumuşak bir doku niteliği taşır. Yeni oluşum sürecindeki bu selülit soft selülit olarak adlandırılır. Bu tip selülit gözle bakıldığında belli olmazlar. Ayakta iken ve ya yatarken bakıldığında cilt yüzeyi düzgün şekilde görünmektedir, fakat kaba eti parmaklar arasında sıkarsanız portakal kabuğu görünümü denilen düzensiz yüzey yapısı görülür. Başlangıç saşaması olduğu için tedavisi en basit olan selülit  türüdür.

2. Derece : Cilt altında elle hissedilen sertlikle ve düzensizlikler baş göstermeye başlamıştır. Bu sertlikler elimizi bu bölgede gezdirdiğimizde kolaylıkla fark edilebilirler. Ayakta dururken de cilde müdahale etmeksizin dışarıdan görülebilirler. Fakat yatar durumda ike halen selülitler belirsizleşmektedir. Bu aşamaya gelmiş  tipine tıpta nodüler selüllit denir.

3. Derece : Problem çok daha ilerlemiştir. Cilt yüzeyine dokunulmaksızın hissedilen ve ağrı veren nodül tipi sertlikler oluşmuştur. Bu sertlikler çok geniş alanlara yayılmış ve genişlemiş durumdadır. Buna da tıp dilinde fibröz sellülit adı verilmektedir. Kişi ne şekilde durursa dursun dışarıdan görülür ve görüntüsü hiç hoş değildir. Tedavi edilmesi çok zordur ve iyileşme çok yavaş seyreder.

Selülit Tedavisi

Tedavi özetle 2 etkiye dayanan bir yardımcı tedavidir.

1- Yağ dokusunun kalınlığını azaltmak.

2- Bağ dokusunun ve cildin esnekliğini arttırmak.

Kullanılan tüm selülit kremleri ve serumları bu amaca yönelik etki ederler. Zira cildin dışından uygulama ile daha büyük etkiler beklemek mümkün değildir. Masaj ve egzersizin katkısı elbette büyüktür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


5 × dokuz =

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.