Cilt Lekeleri

0
1597

Leke tedavisi

Hiperpigmentasyon Cilt Lekeleri nedir?

Cilt lekelerine ne sebep olur.

Cilt lekeleri melanin pigmentinin cilt tarafından düzensiz ve aşırı miktarda üretilmesi sonucu ortaya çıkan koyu renkli ve dağınık bir cilt tonu ile kendini gösteren bir cilt problemidir. Leke problemi oldukça önemli bir estetik – kozmetik problemdir

Melanin ciltte doğal olarak üretilir. Bu madde cildimize doğal rengini veren maddedir. Melanin pigmentinin hiç üretilemediği durumlarda cilt tamamen beyaza yakın açık renkli olur ve bu rahatsızlığa Vitiligo adı verilir.

Esmer tenli kişilerde cilt lekelerinin ve hiperpigmente alanların oluşum riski daha fazladır. Ancak Zenciler de dahil tüm ırklarda cilt lekeleri görülebilir.

Hipermigmentasyon oldukça sık görülen ve aşağıdaki isimlerle de adlandırılan problemlere sebep olur.

Pigmentasyon Lekeleri ( Lentigo Solaris)

Melasma

Chloasma

Koyu Lekeler (café-au-lait macules)

Yaş Lekeleri  (lentigo senilis)

Akne İzleri

Çillenme

Çillenme kahverengiden siyaha kadar değişen renk ve büyüklüklerde genelde burun ve elmacık kemikleri üzerinde yoğunlaşan ancak alın, dekolte ve omuzlarda da görülebilen, güneş ışığı ile temas sonucu oluşan cilt lekeleridir. En sık rastlanan cilt lekesi tipidir.

 

Pigmentasyon lekeleri :  Çil ve yaş lekelerini de içine alan, çoğunlukla doğrudan güneş ışığı ile temasa bağlı olarak belirginleşen ve yoğunlaşan cilt lekesi tipinin genel adıdır. Bu nedenle güneşe temas eden tüm cilt bölgelerinde bu tip hipermigmentasyon sorunlarına rastlamak mümkündür.
Melasma ve ya  chloasma ise gebelik maskesi adı ile de bilinen ve hamileliklerin neredeyse %90 ında değişik şiddetlerde görülebilen bir cilt lekesi tipidir. Hormonal değişiklikler sebebi ile hamilelik döneminde ya da gebelik önleyici doğum kontrol ilaçlarının kullanıldığı dönemlerde daha çok rastlanır . Yüz ,vücut ve ellerde görülebilir , oldukça geniş ve düzensiz alanlar şeklinde olabilir.

Cilt lekeleri özellikle travma, enflamasyon, akne, lazer tedavisi ya da peeling gibi işlemler ile hassas hale gelen cilt bölümlerinde daha kolay oluşma eğilimindedir.

Bazı bağışıklık sistemi hastalıkları da ( Vitiligo gibi ) , bazı endokrin sistem hastalıkları da, tiroid (guatr) gibi Cushing sendromu gibi rahatsızlıklar ve hormonal bozukluklar da cilt lekerinin sebepleri arasında yer alır.

Nadiren de olsa cilt lekesi gibi görülen basit lezyonların cilt kanserine dönüşme riski mevcuttur. Bu nedenle hızla büyüyen, kabuklanmaya başlayan, değişime uğrayan lezyonların mutlaka uzman hekime gösterilmesi gerekir.

Cilt lekelerinin önlenmesi

Cilt lekelerinin önlenmesi için en öncelikli yapılması gereken öncelikli şey cilt tipine uygun etkin bir güneş kremi kullanılmasıdır. Çok hassas kişilerin mutlaka güneş kremine ilave olarak uygun şapka elbise seçilmesi gerekir.

Eğer mümkünse hassas kişilerin hormon ilaçları kullanmadan önce mutlaka bu sorunlarını doktorlarına bildirmesi önerilir.

Havuz, ya da denizden sonra gneş ışığına maruz kalıyorsanız mutlaka uygun güneş koruyucular kullanmanın yanında , cildiniz üzerinde su damlacıklarının mercek işlevi görebileceğini unutmayın ve hemen kurulanın . Güneş ışınlarının en yoğun ve dik olduğu saatlerde doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.

Cilt lekelerinin Tedavisi

Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan ürünler oldukça geniş bir yelpazede değerlendirilebilir. Bu ürünler antioxidan özellikler gösteren maddeler yanında cilt yüzeyini nazikçe aşındırarak homojen görüntü sağlamaya yarayan özellikler içerir. Doğal olarak cilt rengini açan maddeler de vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


9 − yedi =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.