Güneş Kremleri

0
1620

Güneş Koruma Ürünleri

         Baharın gelmesi ile beraber güneşin olumsuz etkilerine daha belirgin şekilde maruz kalacağız. Daha şimdiden bu günlerde güneşli havalarda adeta güneşin cildimizi derinlemesine delip geçtiğini gerdiğini hissediyoruz. Açık havalarda uzun süre güneşe maruz kaldıkça güneş hasarı daha da hissedilir hale gelecek. Cilt tipimize ve maruz kaldığımız güneş şiddetine uygun güneş korunma ürünleri , güneş kremleri kullanmamız şart. Ancak sizin cilt tipinize uygun güneş kremi hangisi?

          Öncelikle neden eskiler güneşten korunma ürünleri kullanmadıkları halde şimdi biz buna ihtiyaç duyuyoruz , bu sorunun cevabını vermek gerekir. Modern hayata geçişle beraber yaşamımızın neredeyse tamamı kirlendi.  Büyüklerimiz hayatlarında hiç bir nemlendirici ya da güneşten korunma ürünü kullanmadıkları halde sağlıklı yaşamışlar ve taptaze kalabilmişlerdi.  Elbette buna sebep olan bir çok etken var. Doğal beslenme, her şeyi mevsiminde tüketmek, yapay gübre ve hormonlu gıdalardan uzak bir hayat yaşamış olmak. Günümüzde olduğu gibi içerisinde koruyucu ve tat verici bir çok katkı maddesi bulunan gıda maddeleri o dönemde yoktu.

            Bir başka fark ta şuydu ki, geçmişte insanlar güneş ışığına daha düzenli olarak maruz kalırlardı. Oysa bazı günümüz insanları uzun süre kapalı ortamda kalmasına rağmen kısa süreler halinde yoğun güneş ışığına maruz kalıyorlar ve bu nedenle cilt doğal güneş koruma kalkanlarını hazır hale getirme fırsatı bulamıyor.

        Maalesef dünya atmosferi de geçmişte olduğu kadar koruyucu değil, ozon tabakasındaki hasar ,zararlı ışınların daha yoğun şekilde dünyaya ulaşmasına sebep oluyor. Tüm bu sebepler doğrultusunda cilt tipimize, yaşımıza ve güneşe maruz kalma süremize göre uygun bir güneş koruma ürünü seçmemiz ve bu ürünü düzenli kullanmamız gerekir.  Elbette öncelikli olarak dermokozmetik ürünler  en doğru seçenek.

 Dermokozmetik ürünler klinik testlerden geçirilmiş, etkinlikleri kanıtlanmış ve bilimsel metotlar ile üretilmiş olmaları önemli bir etken. Ayrıca dermokozmetik güneş kremleri içerisinde her bir cilt tipine ve ihtiyacına uygun seçenekler bulunması büyük bir avantaj.

                 Avene, Bioderma , Babe, Vichy, La Roche Posay, Dermalogica, Cumlaude, Hamilton, Solante gibi markaların güneş kremleri dermokozmetik güneş kremi sınıfında kabul ediliyor.

                Bu markalarda cilt tipinize uygun bir güneş kremi bulmanız son derece kolay

örneğin Bioderma  markasında yağlı akneli ciltler için, hassas ciltler için, kuru ve olgun ciltler için , hem renkli hem de normal bir çok alternatif ürün bulunuyor.  Bir başka önerebileceğimiz güneş ürünü de özellikle yağlanmaya eğilimli cilt tipleri için mükemmel bir koruma sağlayan Babe Yağsız güneş kremi.

Hassas ciltler için daha az kimyasal içeren mineral filtreler açısından zengin güneş kremleri tercih edilmeli.

Güneşten korunmanın aynı zamanda yaşlanma belirtilerini ve kırışıklıkları da önlediğini unutmamak gerekir.

Kaynak: Dermoeczanem.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


üç + 2 =

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.