Hassas Ciltlere Özel Ürün Önerileri

0
1057

Dermokozmetik firmalarının yaptırdığı anketlerin neredeyse tamamında “Cildinizi nasıl tanımlarsınız?” sorusuna büyük oranda “hassas cilt” seçeneği ile cevap veriliyor.  İnsanlar sürekli olmasa bile mevsim geçişlerinde, hormonsal değişiklik ya da stres durumlarında cilt hassasiyetleri yani hassas cilt sorunu ile karşılaşıyorlar.

Hassas cilt ne demek? Cildim hassas mı nasıl anlarım?

Hassas cilt dendiğinde akla, her türlü tepkiye aşırı reaksiyon veren, genelde kızarık, bazen damarlı yapıda,  zaman zaman pullanan, bazı kremler, tonikler ve alkollü solüsyonlar ile temas ettiğinde yanma hissi ile karşılaşan ciltler geliyor. Hassas ciltler aynı zamanda güneş ışığına karşı da daha dirençsiz oluyorlar.

Cilt hassasiyetine sebep olabilen etkenler arasında:

  • Aşırı sıcak ve soğuk
  • Güneş ışığı ve yapay ışıklar ile uzun süreli korumasız temas
  • Güçlü temizleyiciler ile aşırı cilt temizliği
  • Hatalı peeling uygulamaları
  • Epilasyon ve lazer işlemleri
  • Nemsizlik
  • Koku içeren kremler, losyonlar tonik ve makyaj ürünleri
  • Yanlış cilt bakım ürünü tercihinde bulunmak
  • Doğru ürünü yanlış şekilde ve yanlış sıklıkta kullanmak
  • Seboreik dermatit, kontakt dermatit, mantar enfeksiyonları, sedef gibi tıbbi rahatsızlıklar, sıralanabilir.

Hassas ciltler özel ürünler kullanmalı

Hassas ciltler için kullanılacak ürünler daha yumuşak formüllere sahip olmak zorunda.  Ayrıca hassas ciltler gündüz güneş ışığına karşı tedbir almak durumunda. Örnek verecek olursak her dışarı çıkıldığında mutlaka güneş kremi kullanmak gereklidir. Özellikle makyaj ve cilt temizliği için seçilecek ürünlerin dermokozmetik kalitede olması tercih edilmeli.

Hassas cilde sahip kişilerin kullanacağı ürünler stabil olmalıdır. Sürekli ürün değişimi cilt hassasiyetini tetikleyebilir ve ciltte zararlara yol açabilir. Hassas cilde sahip yetişkinler için ürün tavsiye edecek olursak;

Hassas ciltler için uygun nemlendiriciler:

La Roche Posay Toleriane Sensitive Nemlendirici Bakım, 48 saat nemlendirme yeteneğine sahip bir üründür. Seramid içeriği ile cilde derinlemesine bakım yapar. Cilde faydalı içeriklerle geliştirilmiştir. Cildin toleransını artırmaya çalışır. Günlük kullanıma uygundur.

Hassas ciltler için uygun temizleme ürünleri:

Bioderma Sensibio H2O, cilt temizliğinde oldukça başarılıdır. Günlük kullanıma uygun formülü, cildi yatıştırmaya yardımcı olur. Kızarıklığa eğilim sorununa bakım yapar. Cildi derinlemesine temizler ve ferahlatır.

Hassas ciltler için güneş kremi:

Solante Telerubor; hassas ciltlere özel geliştirilmiştir. Cildin kızarıklığa eğilim sorununa karşı özel geliştirilmiştir. Cildi UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur, cilt hassasiyetine bakım yapar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


dört − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.