Sonbaharda Saç ve Cilt Bakımı

0
1056

Yaz sonu saç ve ciltte güneşten kaynaklı birçok sorun oluşur. Lekeler, saç dökülmesi, saçların ışıltısını kaybetmesi, ciltte nemsiz ve kuru bir görünüm ortaya çıkması gibi… Sonbahar ise tam bir bakım mevsimidir ve yazın oluşan bu etkilere karşı kompleks bir bakım yapılmaya başlanır. Peki, sonbaharda bakım nasıl olmalıdır?

Sonbaharda bakım nasıl olmalıdır?

Cilt ve saç içinde bulunduğu faktörlerden etkilenir. Bunun en net örneği, bulunduğu hava şartlarından çok yüksek oranda etkilenmesidir. Bu nedenle mevsime göre ayrı bakım yapılır.

Yaz mevsiminde yüksek sıcaklıklardan dolayı cilt ve saçlar kurur, denizin tuzu ve havuzun klorundan canlılığını kaybeder. Üstüne mevsim geçişlerinin etkisiyle dökülme görülebilir. Bu nedenle sonbaharda yaptığınız bakım oldukça önemlidir.

Sonbaharda nem bakımı

Sonbaharda yapılacak en önemli bakım kuşkusuz nem bakımıdır. Mevsim geçişlerine uygun ekstra güçlendirilmiş nemlendirici kremleri bu dönemde yoğun olarak kullanmalısınız. Ayrıca nemlendirici maskelerle, haftalık bakımda cildinizi ve saçınızı neme doyurabilirsiniz.

Yaz sonu alarmı: Lekeler

UV ışınları kaynaklı oluşan lekelere bakım, sonbaharda yapılır. Bu dönmede kullanacağınız leke bakımı ürünleri ile UV ışınlarının etkileri giderilmeye çalışılır. Ancak bakım yaparken ürünleri sürekli ve düzenli kullanmanız önemlidir.

Saç dökülmesine karşı bakım

Saç dökülmesine en çok mevsim geçişlerinde görülür. Yeni mevsimin şartlarına alışamayan saçlar, tepki olarak kurur, matlaşır ve dökülür. Bu dönemde dökülme karşıtı ürünlerle saçlarınızın dökülmesini azaltmaya çalışmalısınız. Şampuanlar, losyonlar ve takviye edici gıdalarla size özel oluşturacağınız bakımla dökülme durabilir. Ayrıca dökülme karşıtı geliştirilen maskelerle saçlarınızı canlandırabilirsiniz.

Sonbaharda Saç Bakımı

Bu bakımlar dışında;

  • Bol bol spor yapın

Spor vücuttaki serotonin salgılanmasına yardımcı olur. Bu dönemde bol bol spor yaparak cildinize ve saçınıza enerji kazandırabilirsiniz.

  • Sağlıklı beslenin

Saçın ve cildin en yıprandığı dönemlerden biri olduğu için bu mevsimde saçınızı ve cildinizi içten beslemeniz gerekir. Daha çok et, yeşil ve ve vitamini bol meyve tüketerek, takviye edici gıda kullanarak cildinizin ve saçınızın eski doğal haline dönüşmesine yardımcı olabilirsiniz.

  • Sigaradan uzak durun

Tüm cilt ve saç sağlığı yazılarının ortak noktalarından biri sigarayı bırakmayı teşvik etmesidir. Çünkü sigaranın sahip olduğu zararlı etkiler saçın ve cildin parlaklığı götürür. Bu nedenle saçına ve cildine önem gösteren herkesin sigaradan uzak durması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


× 1 = üç

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.