Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir?

0
1736

Güneş lekeleri; cildin güneşe karşı kendini savunmak için melanin pigmentlerinin birikmesi sonucu oluşur. Genellikle beyaz tenlilerde görülen bu cilt probleminin oluşumuna; omuzlarda, kollarda, sırtta ve yüzde sık rastlanır.

Güneş Lekeleri Neden Oluşur?

Bronzlaşmak, kadınların çok eski tutkularından biridir. Özellikle kıvamı tutturulan bronz ten, kıyafeti çok daha şık ve çekici gösterir. Yaz aylarında bronzlaşmak için saatlerce solaryumda ve güneşin altında kalan kadınlarda güneş lekeleri görülür. Nedenleri arasında; düşük faktörlü güneş kremleri kullanmak, tercih edilen güneş kremlerinin içeriğinde UV filtresinin olmaması, güneşte geçirilen uzun saatler, hamilelik, doğum kontrol hapları, tiroit bezlerinde fonksiyon bozukluğu gösterilebilir.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekelerinin dermatolojik olarak birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu yol için, bir dermatoloğa başvurmalı ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekir. Kimyasal peeling, enzimatik peeling, lazer, PRP ve mezoterapi tıbbi tedavi yöntemlerine örnektir. Tıbbi bir tedavi yerine evde bakımla geçmesi için uzun bir bakım rutinine ihtiyaç vardır.

Öncellikle kullanacağınız her ürünün leke bakımında etkin olması gerekir. Yani kullanacağınız nemlendirici kremin içeriğinde dahi “lekelere karşı bakım yapabilir” özelliği bulunmalıdır.

Cilt temizliğinin yeteri düzeyde yapılmaması leke oluşumunda etkilidir. Lekelere karşı bakımda cilt temizliğinin ihmal edilmemesi, leke giderici maskeler ve cilt bakım kremlerinin kullanılması gerekir.

Bu cilt bakım ürünlerinin haricinde cilt serumları leke giderici yöntemde oldukça etkilidir. Birçok dermokozmetik marka geliştirdiği cilt serumları ile leke giderici bakımda ön plana çıkar. Özellikle cilt serumlarının bir alt formu olan cilt ampulleri kolay kullanılabilir formlarıyla günlük bakımda çok tercih edilir. Güneş lekelerine karşı yoğun konsantrasyonlu formülleriyle direkt nokta atışı bakım yaparak cildin iyileşme süresini hızlandırırlar.

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir?

Güneş lekelerini önleyebilmek için;

  • Yüksek Koruma Faktörlü Güneş Kremleri Kullanın

Bu cilt sorununa günlük kullanım ya da tatil dönemi fark etmez cildinizle uyumlu, içeriği güvenli ve koruma faktörü yüksek bir güneş kremi kullanmalısınız. Böylelikle cildinizin lekelere karşı savunma mekanizması artacaktır.

  • Uzun Saatler Güneşte Kalmayın

Yüksek koruma faktörlü güneş kullansanız dahi uzun saatler güneşte kalmak cildinize hasar verebilir. Özellikle güneş ışınlarının direkt yeryüzüne indiği saatlerde yani 11.00-16.00 arası kapalı alanlarda kalmaya özen gösterin.

  • Güneş Kreminizin UV Filtresi Olmasına Dikkat Edin

Dermokozmetik piyasasında yer alan birçok güneş ürünün UV filtresi yoktur. Cildinizde güneş lekelerinin görülmemesi için kullanacağınız ürünün UV filtresinin olması gerekir.

  • Cilt Bakımınızı İhmal Etmeyin

Cilt bakımının ihmal edilmesi güneş lekelerinin giderilmesini güçleştirir. Cilt bakımınızı belli periyotlarda düzenli bir şekilde yaparak bu cilt sorunun oluşum riskini düşürebilirsiniz.

  • Güneş Kreminizi Her Yarım Saatte Bir Tazeleyin

Güneşlenecekseniz ya da dışarıda işiniz varsa güneş kreminizi mutlaka yanınızda taşımalı ve yarım saatte bir tazelemelisiniz. Böylelikle cildinizin güneşe karşı toleransını arttırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


dokuz − 5 =

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.