Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim!

0
911

Kimyasallarla hayatın her alanında temas halindeyiz. Gıda, kozmetik, kişisel bakım, ev ürünleri… Aklınıza gelebilecek her yerde. İnsanlar bu kadar çok kimyasallarla temas halinde olmaktan bıkmış durumda. Peki, kişisel alanlarda doğallığı yakalayabilmek mümkün mü? Sizin için araştırdık.

Doğal Yaşam Nedir?

Doğal yaşama dönüş yollarını anlatmadan önce doğal yaşam nedir onu açıklayalım. Doğal yaşam, kişisel alanından tüm kimyasalları çıkarmak, üretimi arttırmak, kendin üretiyor hale gelebilmek ve çevresel sürdürebilirliğe katkıda bulunmaktır.

Bu maddelerin hepsini bir anda yapabiliyor olmak neredeyse imkânsızdır. İşe başlamadan önce ilk olarak bilinçaltınıza “basit düşünmek ve yapabilmek” fikrini yerleştirmeniz gerekir.

1. Doğal Gıda Ürünlerini Tüketin

Yediğiniz şeyler tüm vücudunuzu etkiliyor hatta yediğiniz şeylere dönüşebiliyorsunuz. Tükettiğiniz gıda ürünlerinin içerdiği kimyasalları bir düşünün. Hangi zararlı aşamalardan geçip de sofranıza ulaşıyor. Bilinçli bir tüketici, içeriğine bakmadan bir ürünü asla tüketmez. Son yıllarda doğal gıda ürünleri çok yaygınlaştı. İnternet üzerinden bile ulaşabileceğiniz hesaplı alternatifler o kadar fazla ki. Bu seçeneği hayatınıza dâhil ederek en azından doğal yollardan üretilen gıdaları tüketebilirsiniz. Bir düşünün derim.

2. Doğal Kişisel Bakım Ürünlerine Yönelin

Kişisel bakım ürünleri satın alırken doğal olmasına özen göstererek vücudunuzun sağlığını da koruyabilirsiniz. Unutmayın vücudunuza kullandığınız her şey cilt tarafından emiliyor. Kullandığınız şampuanlar, kremler, tonikler, losyonların içeriğine dikkat etmeli insan sağlığı açısından herhangi bir şüpheyi barındırmadığına emin olmalısınız.

3. Küçük bir Bahçe Satın Alın

Doğal gıda ürünlerini ve kişisel bakım ürünlerini hayatınıza adapte ettiniz. Şimdi sıra birikim yapmada. Tam bir doğal yaşama kavuşabilmek için üretmeye de başlamalısınız. Kendinize ve ailenize yetecek kadar küçük bir bahçede yetiştireceğiniz ürünlerle doğal yaşama dönebilirsiniz. Tabii ki ekstra olarak toprakla uğraşmanın verdiği ruhsal arınmayı da es geçmeyelim. Topraktan gelen insanoğlunun geldiği yeri en iyi hatırlatma yöntemi, toprakla uğraşmaktır. Başladığınızda ise hemen mahsul alamayabilirsiniz. Sonuç için sabır ve zaman gerekli.

4. Çevresel Sürdürebilirliğe Katkıda Bulunun

Doğal yollardan üretilen gıda ve kişisel bakım ürünlerini kullanarak zaten doğaya katkıda bulunuyorsunuz. Bunu desteklemek için, çöpünüze geri dönüşüme uygun hale getirebilir, toplu taşıma kullanarak arabanızın egzozunun çevreye kirliliğini azaltabilirsiniz.

5. Doğal Ev Temizlik Ürünlerine Yönelin

Ev temizlik ürünleri, kimyasallarla direk temasa yol açıyor. Evinizde kullanacağınız temizlik ürünlerinde doğal markaları kullanarak hem çevreye hem sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Ecos3, Homamade, Incia, Purenn gibi markaların ev temizlik ürünlerini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


× 2 = onsekiz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.