Güneş Kremi Kullanmadan Önce Okuyun

0
55446

 Güneşin insan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi olduğunu yıllardır biliyoruz. ‘’Güneş girmeyen eve doktor girer’’ sözü, güneşin sağlığımız için olan önemini anlatan iyi bir örnektir. Fakat ozon tabakasını delerek cildimiz başta olmak üzere sağlığımıza, azımsanamayacak derecede zarar veren güneş ışınları da vardır. Bu ışınlara ultraviyole yani morötesi ışınlar denir. Bu ışınlardan korunmanın en kolay ve doğru yöntemlerinden biri, güneş kremi kullanmaktır.

Bu yazıda sizlere güneş kremi kullanırken, yapılan hatalardan, dikkat edilmesi gereken noktalardan ve karşılaşılabilecek sorunlardan bahsedeceğim.

  1. Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

‘’Nasıl bir güneş kremi almalıyım?’’

1.Öncelikle Ultraviyole ışınlardan korumalı. Bunu anlamak için alacağınız ürünün üzerinde UV, UVA, IR, UVB ışınlarından koruduğunu gösteren işaretler olması gerekir. Eğer bu işaretler yok ise, o ürün sizi zarar güneş ışınlarından korumayacaktır.

2. Bir güneş kremi alırken en çok dikkat etmeniz gereken ikinci husus cilt tipinize uygun olmasıdır. Cildinizin yağlı ise yağlı ciltler için geliştirilmiş bir ürünü, kuru ise kuru ciltler için geliştirilmiş bir ürünü kullanmalısınız.

3. Cilt sorunlarınız varsa kullanacağınız ürün, sorununuza bakım yapabilmelidir. Mesela akneye eğilimli bir cildiniz varsa, akne karşıtı bir güneş kremi kullanmalısınız.

   2)  Güneş Kremi Kullanırken Yapılan Hatalar ve Küçük Sorunlar

 1) Güneş kreminizi, güneş ışınları ile temas esnasında sürmemelisiniz. Gün ışığına çıkmadan, evde veya gölge olan bir yerde sürmelisiniz. Ancak bu şekilde doğru korumayı sağlayabilirsiniz.

2)Güneş kremini sürer sürmez güneş ile temas edilmemeli. Sürdükten sonra bir süre boyunca beklerseniz, kremin güneşte akmamasını sağlar ve sizi rahatsız etmesini önleyebilirsiniz.

3) Genellikle güneşe çıkmadan bir güneş kremi kullanılır ve gün boyu bununla idare edilir. Bu aslında önemli bir hatadır, çünkü güneş kremlerinin etkileri gün boyu dayanacak kadar uzun değildir. En fazla 1 saat içerisinde tazelenmeleri tavsiye edilir. Eğer denize girilecek veya su ile temas edilecek ise, hemen sonrasında tazelenmelidir.

4) Güneş kreminin dışında kullandığınız bir ürün var ise önce onu kullanmalısınız. En dışa güneş kremi gelmeli. Diğer ürün cilde nüfus ederken, güneş kremi kalkan görevi görmeli.

5) Sadece yaz aylarında güneş kremi kullanılması gerektiği düşünülür. Halbuki kışında ultraviyole ışınlar cilde zarar verebilir. Dolayısı ile kışında güneş kremi kullanılmalıdır.

6) Yüz için olan kremi vücuda kullanmak veya vücut için olanı yüze kullanmak, sıkça karşılaşılan hatalardan biridir. Yüze yüz, vücuda vücut kremi kullanmak gerekir.

Bütün bunlara dikkat ettiğiniz sürece güneşten hem en verimli şekilde faydalanacak hem de zararlı güneş ışınlarından en iyi şekilde korunmuş olacaksınız. Güneş hayatımızda olmazsa olmaz, fakat zararları yönlerini de unutmayalım.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


sekiz + 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.