Evde Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

0
1255

Pürüzsüz, ışıltılı, genç ve mükemmel görünümlü bir cilde ulaşmanın tek yolu cilt bakımı yapmaktır. Cilt bakımının en temel aşaması ise; kesinlikle cildi derinlemesine temizlemektir. Evinizde bulunan doğal ürünlerle cildinizi derinlemesine temizleyebilmek için cilt temizleme jelini, cilt temizleme toniğini, cilt temizleme maskesini, cilt temizleme peelingini düşük maliyetlerle kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Evde Cilt Temizleme Neden Önemli?

Cildimiz dış etkenlerden en çok etkilenen organımızdır. Cilt üzerinde gün boyu makyaj, kir, sebum ve ölü hücreler birikir; kirli hava, sigara dumanı ve tozları adeta bir mıknatıs gibi kendine çeker. Cilt yüzeyinde biriken kirler yeterince temizlenmezlerse gözenekleri tıkar, cildin nefes almasını engeller ve dolayısıyla siyah nokta ve lekelerin oluşumuna sebep olur. Oksijen alamayan cilt zamanla esnekliğini, ışıltısını kaybeder ve yenilenemeyen, sağlıksız ve soluk bir görünüme sahip olur.

Çoğu insan ihmal etse de her ne olursa olsun, en azından gün sonunda, yatmadan önce cildi arındırmak ve sonrasında nemlendirmek herkesin imrendiği doğal güzelliğe sahip olabilmek için son derece önemlidir.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Evde cilt temizliği yaparken ilk kural; yüzünüzdeki makyajı, gün içinde biriken kiri ve yağı temizlemektir. Evde basitçe hazırlayacağınız bir yüz temizleme jeli ile cildinizi temizledikten sonra evde doğal ürünler ile peeling, maske ve toniğinizi yaparak cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Makyajınızı çıkartmak için badem yağını, jojoba yağını ya da zeytinyağını bir pamuk yardımıyla kullanabilirsiniz.

Evde doğal ürünlerle cilt temizleme yöntemleri ve aşamaları; temizleme, peeling, maske, tonik, serum ve nemlendirme şeklindedir.

Evde Cilt Temizleme Suyu Yapımı

  • Limon suyu ve karbonat: Limon suyu, içerdiği yüksek oranda asitin yardımıyla ölü hücreleri ve siyah noktaları temizler, sivilceleri kurutur. Pamuk yardımıyla limon suyunu cildinize sürüp 5 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Limon suyuna karbonat ekleyerek cildinize sürebilirsiniz. Bu sayede ph seviyenizi dengede tutabilir ve karbonatın antiseptik özelliği ile sivilcelerin kurumasına ve cilt lekelerinin renginin açılmasına yardımcı olabilirsiniz
  • Maden suyu: Mükemmel bir mineral kaynağı olan maden suyuyla cildinizi temizlerken aynı zamanda da canlandırabilirsiniz.

Evde Peeling Yapımı

  • Türk kahvesi telvesi: Severek içtiğiniz kahvenin telvesini cildinizi ölü derilerden arındırmak ve içerdiği kafeinle cildinizi canlandırmak için yüzünüze nazikçe masaj yapın ve durulayın.
  • Zeytinyağı ve şeker: Zeytinyağının cildi yenileyici ve nemlendirici etkisi ile, şekerin sıkılaştırıcı ve temizleyici etkisinin birleşimi ile mükemmel bir peeling ortaya çıkıyor. Bir miktar zeytin yağı ve şekeri karıştırın, cildinize çok bastırmadan masaj yaparak uygulayın ve yıkayın.

Evde Maske Yapımı

Yüz maskesi yapmadan önce gözenekleri açıp, kirlerin dışarı çıkmasına yardımcı olan bir buhar banyosu yaparak yüz maskesinin etkisini arttırabilirsiniz. Buhar için kaynattığınız suya rezene, papatya, nane gibi bitkileri de koyabilirsiniz

  • Yaş maya maskesi: Yaş maya; içerisindeki faydalı mikroorganizmalar sayesinde cildinizdeki lekelerin rengini açar, sivilceleri kurutur ve kırışıklık görünümünü azaltır. Bir paket yaş mayayı bir miktar süt ile sürülebilir bir kıvama getirin ve yüzünüze sürün. Maske kuruyup gerginleşene kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın.
  • Yumurta akı maskesi: Yumurta akı; yüksek oranda kalsiyum, vitamin ve protein içerir. Cilde sürüldüğünde sıkılaştırıcı, sivilce ve siyah noktaları azaltıcı, gözenek küçültücü ve kırışıklık azaltıcı bir etkisi vardır. Yumurtanın akını iyice çırpın ve cildinize sürün, 20 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın.

Evde Tonik Yapımı

Cilt temizlendikten sonra geride kalan son atıkları ciltten atmak, cildi yatıştırmak, nemlendirmek ve ciltte bakteri oluşumunu önlemek için saf gül suyunu veya yeşil çayı tonik olarak kullanabilirsiniz.

Evde Doğal Serum ve Nemlendirici Yapımı

  • Zeytinyağı: Zeytinyağı çok güçlü bir antioksidandır, güçlü yağ asitlerine ve E vitaminine sahip olan zeytinyağı cildi derinlemesine nemlendirir, cildin sıkılaşmasına, kızarıklık, kaşıntı gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

Cildinizi tüm bu aşamalardan geçirerek derinlemesine temizledikten sonra cilt bakımının tamamlayıcı aşaması olarak cildinizi, cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirmelisiniz.

  • Üzüm çekirdeği yağı: Güçlü bir antioksidan olmasının yanında göz altı morlukları içinde çok etkilidir. Cildi yeniler, sıkılaştırır, göz altı morluklarının renginin açılmasına yardımcı olur.
  • Jojoba yağı: Cildin esnekliğini korumasına yardımcı olur, cildi yatıştırır, derinlemesine nemlendirme ve bakım sağlar.

  • Aloe Vera Jeli: Yağlı cilt tipine sahip olanlar su bazlı olan aloe vera jelini evde zahmetsizce büyüyen aloe vera bitkisinin dalından kırıp içindeki jeli ciltlerine sürerek nemlendirici olarak kullanabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


8 × iki =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.