Hyalüronik Asit Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
2348

Hyalüronik asit, aslında vücudumuzda var olan bir asittir. Cildi nemlendiren madde olarak da bilinen bu asit, glukozaminoglikan olarak adlandırılan, aminoasit içeren polisakkarit formunda bulunan bir bileşendir.

Hyalüronik asit vücudumuzun bağ dokusunda, ciltte ve eklemlerde doğal olarak bulunur ve vücut tarafından üretilebilir. Nem, esneklik ve dolgunluk konusunda etkisi olan hyalüronik asidin vücut tarafından üretimi ise yaş ilerledikçe ve hormonal değişikliklerden dolayı azalmaya başlar. Bundan dolayı belirli bir yaştan sonra hyalüronik asit üretimi azaldığı için, dışarıdan takviye olarak alınması tercih edilebilir. Son yıllarda hem cilt ve güzellik hem de genel sağlık yönünden birçok bilimsel araştırmaya konu olan hyalüronik asit oldukça popüler bir bileşendir. Bu özellikleri ile hem kozmetik formüllerde hem de takviye edici gıdalarda çok karşımıza çıkıyor. Bu nedenle hyalüronik asit, son yıllarda hem krem, serum, maske, ağız yoluyla takviye edici gıda veya uzman dermatologlar tarafından dolgu uygulamalarında, hem de çeşitli tedavilerde yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla dikkat çekiyor.

Hyalüronik Asidin Molekül Büyüklüğü Önemli Mi?

Farklı büyüklüklere sahip bir molekül olan hyalüronik asit yüksek moleküler ağırlıklı ve düşük moleküler ağırlık olarak ayrılır ve molekül ağırlığı cilt üzerinde farklı etkinliklere sahiptir.

Yüksek moleküler ağırlıklı olan hyalüronik asit kullanıldığında daha büyük bir boyutta olduğu için cildin üst (epidermis) tabakasına etki ederek cildi yoğun bir şekilde nemlendirir, nemi hapseder ve böylece cildin nem kaybını önlemeye yardımcı olur.

Mikro (düşük) moleküler yapıdaki hyalüronik asit kullanıldığında ise son derece küçük boyutta olduğu için cildin daha derin tabakalarına kadar inerek nemsizlik kaynaklı ince çizgi ve kırışıkların oluşmaya başladığı bu tabakada, üzerine nemi çekerek cildin çok daha dolgun ve genç görünmesine yardımcı olur.

Ayrıca yüksek moleküler ve düşük moleküler ağırlıklı Hyalüronik asit içeren ürünler kullanarak cildin hem üst(epidermis) tabakasına hem de cildin daha derin tabakalarına inerek cildimizin nem seviyesini koruyup daha sağlıklı ve aydınlık bir cilt görünümü sağlanabilir.

Hyalüronik Asitin Faydaları Nelerdir?

Hem bakım ürünlerinde hem de bakım yöntemlerinde kullanılan hyalüronik asitin yararları hakkında merak ettiklerinizi ele alalım. Bakalım hyalüronik asit sanıldığı kadar işe yarıyor mu?

  • Cilde nem verir ve nemli kalmasını sağlamaya yardımcı olur; ayrıca birçok ürün içerisinde bu asidin bulunması halinde nemlendirici etkinliği artar.
  • Kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tutma yeteneğiyle cildin pürüzsüz, parlak, canlı ve doğal görünmesini sağlamaya yardımcı olur
  • Cildin esnek ve genç görünmesini sağlayarak kırışıklıkların oluşmasını önlemeye ve gecikmesine yardımcı olur.
  • Sivilce izlerinin görünümünü yok etmeye ve sivilce eğilimini engellemeye yardımcı olur.
  • Antioksidan özelliğe sahiptir ve bu da cildi serbest radikal hasarlarına karşı korumaya yardımcı olur.

Cilt Bakımında Hyalüronik Asit Kullanımı

Cilt bakımında Hyalüronik asit denildiğinde aklımıza nem gelmektedir. Cildimizin en önemli ihtiyaçlarından biri olan nem seviyesi korunduğunda kırışıklıkların azalması, yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi ve cildimizin güneş ışınlarına karşı korunması sağlanır. Vücudumuz tarafından üretilen Hyalüronik asit yaş ilerlerken azalıyor ve buda ciltte nemsizliğe nemsizlikle beraberinde olumsuzluklara neden oluyor. Cildimizin daima nemli kalmasını sağlamak, kırışıklık görünümünün oluşumunu engellemeye yardımcı olmak, cildin daha sağlıklı ve dolgun görünümünde kalmasını sağlamak için Hyalüronik asit içeren ürünler ile cilt bakımımızı sağlayabiliriz. Ayrıca Hyalüronik asit yüksek su tutma özelliğinin yanı sıra su moleküllerini üzerine çeken ve kendi ağırlığının 1000 katı kadar su molekülünü üzerinde tutabilen bir asittir. Bu sayede de cildin daha esnek, nemli, aydınlık ve taze görünüm de kalmasına katkı sağlıyor.

Eğer cildinin kuru olduğunu, esnekliğini kaybettiğini ve geçen yıllara oranla daha cansız göründüğünü düşünüyorsan, Hyalüronik asit içeren cilt bakım ürünlerini kullanmaya başlayabilirsin.

Kaynakça:

https://www.dermoeczanem.com/hyaluronik-asit-nedir

https://www.cildimveben.com/makale/hyaluronik-asit-nedir-nasil-kullanilir

https://www.healthline.com/nutrition/hyaluronic-acid-benefits

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


+ iki = 11

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.