Kuruyan Cildini Nasıl Nemlendirmelisin?

0
1281

Cilt kuruluğu, doğal olarak kuru cilde sahip olanların yanı sıra; mevsim geçişleri, soğuk hava şartları, epilasyon yöntemleri, ilaç kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak diğer cilt tiplerinin de dönem dönem yaşadığı bir sorundur. Genellikle ellerde, bacaklarda, diz ve dirseklerde görülen cilt kuruluğu; cildin nemini kaybetmesiyle birlikte hassaslaşır, gerginleşir, kaşınır, pul pul dökülür ve çatlar. Bu şikayetler çoğu kişilerde düzenli olarak nemlendirici krem ve losyon kullanımıyla geçer, ancak ciddi anlamda çok kuru bir cilde sahipseniz bir dermatoji uzmanına başvurmanızı öneririz.

Cilt kuruluğunu önlemek ve cildi nemlendirmek için yapılması gerekenler:

Yeterli sıvı tüketin ve vitaminlerce zengin beslenin. Günde en az 2 litre su içmek ve A, B, E Vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek cildin nem dengesini korumak için çok önemlidir.

Kısa ve ılık duş alın. Çok sıcak su ile uzun süreli banyo yapmak cildi kurutur. Cildinizin kurumaması için sabun yerine temizleyici kremler, vücut temizleme jelleri, nemlendirici oranı yüksek yıkama jellerini tercih edin.

Duştan çıkar çıkmaz cildinizi nemlendirin. Duştan çıkınca cildinizi tampon hareketlerle nazikçe kurulayın ve hemen sonrasında vücut sütünüzü masaj yaparak cildinize sürerek hızlı emilimini sağlayın.

Soğuktan korunun. Soğuk havalarda dışarı çıkarken şapka, boyunluk ve eldiven takarak soğuk havanın ve rüzgarın yıpratıcı ve kurutucu etkisinden korunun. Ayrıca dışarı çıkmadan önce mutlaka kuru ciltler için geliştirilmiş nemlendirici kremler kullanın.

Su ve deterjanla temasınızı azaltın. Bulaşık yıkama ve temizlik yapma gibi deterjanla ve suyla temasınızı gerektiren durumlarda cildinizin kurumasını önlemek için plastik eldiven kullanın.

Her akşam nemlendirici losyon kullanın. Dış etkenlerin en az olduğu uyku esnasında etkili bir bakımla cildinizi yenilemek, tazelemek ve neme doyurmak için; uyku öncesinde vücut losyonu kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


5 − = üç

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.