Cildimi tanıyorum: Karma Cilt Tipi

0
1613

Herkesin cilt tipi birbirinden farklı ve cildimizi tanımadan, bakımını yapamayız. Bu noktada yapmamız gereken bir dermatoloğa başvurup cilt tipimizi tespit ettirmek. Eğer bu imkânımız yoksa da cilt bakımı yazıları okuyarak tespit etmeye çalışabiliriz. Biz bu yazımızı karma ciltlerin bakım rutinlerine ışık tutmak için yazdık. Gelin birlikte öncelikle bu cilt tipini tanıyalım.

Karma cilt tipinin özellikleri

Karma cilt tipinin onu diğer cilt tiplerinden ayıran kendine has bazı belirli özellikleri var. Bu özellikler;

  • Yanak bölgesinde yer yer kuruluk gözlenir.
  • T bölgesinde aşırı yağlanmaya bağlı yapay parlaklık gözlenir.
  • Ciltte bazı noktalarda farklı cilt sorunları gözlenir. Yani; kuru bölgelerde sertleşmeler görülürken, T bölgesinde akneye eğilim gösterme sorununa rastlanabilir.
  • Yine T bölgesinde gözenek genişlemesi sorununa rastlanabilir.

Karma cilt tipinin sahip olduğu sorunların yanı sıra bakımına göz atacak olursak;

  • Karma Cilt Tipinin Bakım Rutini

Karma cilt tipine sahipsiniz ve nasıl bakım yapacağınızı bilmiyorsunuz. İşte sizin için hazırladığımız o öneriler…

Cilt Temizliği

Her cilt tipinde cilt temizliği önemlidir. Karma cilt tipine özel geliştirilen ürünlerle cilt temizliğini ihmal etmemeniz gerekiyor.

Karma cilt tipine sahipseniz yapmanız gereken öncelikle cildinize özel cilt temizleyici kullanmak. Jel ve köpük formu tam size göre biçilmiş kaftandır. Ayrıca cildinizi temizlerken sert hareketler yerine son derece nazik davranmalısınız.

Nemlendirme

Her cilt tipinin cildini nemlendirmeye ihtiyacı vardır. Karma cilt tipine sahipseniz de yapmanız gereken cildinizi nemlendirmektir. Cildi nemlendirmek özellikle yanak kısmı kuru olan karma cilt tipleri için son derece önemlidir.

Güneşten Koruma

Cildinizi güneşten korumak için yapmanız gereken etkili bir güneş koruyucu kullanmaktır. Güneş koruyucu ürünleri seçerken karma cilt tipine uygun olmasına ve cildinizin sebum dengesini ayarlayabilmesine dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


7 − dört =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.