Bayramda Kilo Almayın!

0
851
Ramazan Bayramı

1 ay boyunca tutulan oruç, çeşit çeşit yemeklerin olduğu iftar sofraları ile vücut belli bir yemek alışkanlığı kazanır. Bayramın gelmesiyle birlikte bir ay boyunca özleminin duyulduğu tüm yiyecekler bir anda yenir ve özellikle bayram ziyaretlerinde bol bol şerbetli tatlılar tüketilir. Bir anda yemek alışkınlığında yapılan bu değişiklik, vücutta hazımsızlık problemlerine yol açabilir, kilo aldırabilir. Bayramı acilde tamamlamamak için belli noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Ramazan Bayramı

Bayramda Kilo Almamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bayrama özel, elde açılan ev baklavaları, sarmalar, bol bol tüketilen yağlı gıdalar… Özellikle bayramın birinci gününde akraba ziyaretlerinde çok fazla şerbetli tatlı tüketilir. Bir anda vücuda çok fazla şeker yüklemesi yapılır ve bu durum bayramda kilo almaya davetiye çıkarır.

Böyle bir durumla karşılaşmamamınız için bayramda ikram edilen tatlıları sınırlı yemeli bir zaman sonra geri çevirmeniz gerekir.

Ramazan bayramı baklava tüketiminin en çok olduğu zamanlardan birisidir.

Kahvaltı Öğününü Atlamayın

 Oruçla birlikte günde iki kez yemek yemeye alışan yetişkinler kahvaltıyı atlayabiliyorlar. Ancak sağlıklı bir öğün takviyesi için kahvaltı yapmak şarttır. Yağlı kızartmalardan, böreklerden, uzak durarak sağlıklı kahvaltılıklarla öğününüzü tamamlayabilirsiniz.

Az yiyin sık yiyin

 Sadece bayram için değil günlük yemek planlamasını da az ama sık yeme üzerine kurmak metabolizmaya oldukça faydalıdır. Bayramda, maksimum beş öğün tüketmeli, öğün aranızı yoğurt, meyve gibi besinlerle geçirmelisiniz. Oruçtan sonra vücudunuzun normal yemek rutinine alışması için de bu planlama çok uygundur.

Az tatlı ve sarma tüketin, bol bol gülümseyin

Özellikle şerbetli ağır tatlılar ve yaprak sarmalar bayramın vazgeçilmezidir. Yemeyin demiyoruz ama sınırlı yiyerek hem fazla kiloya karşı hem de fazla yemekten dolayı yaşanabilecek problemlere karşı önlem alabilirsiniz. Gittiğiniz her yerde bu yiyeceklerin ikramı kaçınılmaz olacaktır. Eğer bir ziyarette tatlı ve sarma yediyseniz diğer ziyareti, sadece çay ya da kahve içerek geçirin.

Sağlıklı yaşam için spor yapmayı ihmal etmeyin

Yürüyüşleri ihmal etmeyin

Son yıllarda bayram tatilleri minimum 8 gün oluyor. Tatili hareketsiz geçirmek, kilo almanın en büyük sebeplerinden biridir. Tatilde kilo almamak için günlük minimum 30 dakika hızlı tempoda yürüyüş yapmak ihmal edilmemeli.

Bol su tüketmeyi unutmayın

Metabolizmanızı hızlandırmak ve vücudunuzun ihtiyacını karşılamak için mutlaka günde maksimum iki buçuk litre su tüketmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


− üç = 4

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.