Yazın Doğru Saç Bakımı Nasıl Yapılır

0
1184

Yaz aylarında saçımız da, tıpkı cildimiz gibi güneşin zararlı ışınlarından ve sıcak havadan olumsuz etkilenebilir. Artan sıcaklıklardan dolayı, kafa derisinde kepeklenme, yağlanma ve akneler oluşabilir. UV (Ultra Viyole) ışınlarının da etkisi ile saçlara rağmen deriye olumsuz etki eder. Işınlar cilde temas esmese bile saçlara doğrudan etki ederek, kurumasına ve yıpranmasına sebep olabilir. Serinlemek için havuza girdiğimizde, klorlu ve daha birçok kimyasal madde içeren havuz suyu da saçlarımıza zarar verecektir.

Öyleyse yaz aylarında doğru saç bakımı nasıl yapılır, yazın saçımızı bu tehditlerden nasıl koruruz? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kafanızı Kavurucu Güneşten Koruyun

Kafa bölgemiz güneş ışınlarını doğrudan alan bir bölgemizdir. Ayrıca saçlarımızda kafa derimizdeki sıcaklığı artmasına sebep olabilir. Belli bir süre boyunca güneşin altında kalacaksanız, saçlarınızı şapka veya benzeri bir şey ile koruyabilirsiniz. Uzun süre şapka takmakta zararlıdır. Saçlarımızı havasız bırakmamalıyız. Başörtü takan kadınlar da müsait durumlarda saçlarını havalandırmalıdır.

Havuzlara ve Denizlere Girerken Dikkat Edin

Yaz aylarına çoğu insan serinlemek için kendini denizlere veya havuzlara atar. Çok fazla deniz suyu ve özellikle klorlu havuz suyu da saça zarar verir. Denizden çıktıktan sonra yıkanma işi geciktirilmemeli, havuzda da bone takılmalıdır.

Doğru Ürünler ile Yıkanın

Yaz ayları, doğal olarak yıkanma ihtiyacının daha fazla olduğu zamanlardır. Eğer saç için uygun ortamlar sağlanmaz ise kepeklenme, yağlanma ve daha nice sorun ile karşılaşılabilir. O yüzden saç telinize ve cildinize en uygun, dost olan bir ürün kullanmalısınız. Saçınızı uzun süre yağlı tutmamaya gayret gösterin.

Ama gün içerisinde çok fazla yıkayarak da saçınızı kurutmamalısınız. Saçınızı en iyi muhafaza etmenin yolu, saçı gerektiği kadar yıkamaktır.

Rahat bir Yaz Geçirin

Aslında bu konu insanlar tarafından çok önemsenmese de, kepeklenme, yağlanma ve birçok daha rahatsızlıktan şikâyet edenlerin sayısı yaz aylarında artmaktadır. Dediklerimizi uyguladığınız takdirde, güzel bir yaz geçirmenize engel olabilecek bu sorunlardan kurtulmuş olacaksınız. Hepinize iyi tatiller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


bir + 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.