Değişime İnan! Pozitif Olmak Elinde

0
2233

Beyninde sürekli negatif düşünceler mi geçiyor? Sen pozitif olmaya çalıştıkça çevrendekiler yaptıkları olumsuz telkinlerle buna izin vermiyor mu? Kalbini sarmış negatif düşüncelerle baş edemiyor musun? Negatif düşüncelerden yorulup saatlerce baş ağrısı mı çekiyorsun? Bu yazıyı tam da senin için yazdık. E o zaman keyifli okumalar…

Perdeyi aralandır, pozitif bir insan olmak mümkün!

Yaşadığın sarsıcı deneyimler, çıkamadığın bunalımlar, metropolde yaşamanın sıkıntısı ve hayal kırıklıkların… Hepsi birleşince pozitif bir insan olmak oldukça zorlaşıyor değil mi? Peki ne yapmalısın? İşte bu yazıyı tam da sana çözüm olsun diye yazıyoruz. Öncelikle;

1. Kabullen!

Yaşadığın sarsıcı deneyimler, geçirdiğin üzücü olaylar ya da değişen duygu durumları… Fark etmez ne hissediyorsan öncelikle hislerini kabullenmelisin. Kabullendiğinde yolun yarısını tamamlamış olacaksın.

2. Karar ver!

Karar vermek, sonuca ulaşmanın diğer yarısı. İçinde bulunduğun durumdan kurtulmak istiyor musun? Buna net karar vermelisin. Karar verdiğinde harekete geçmeyi sakın unutma.

3. Harekete geç!

Harekete geçmek için kendine yol haritası belirlemek zorundasın. Bu süreçte umutsuzluğa düşebilirsin, bilinçaltın değişim sürecini hemen kabullenmeyebilir. Yerleşmiş negatif duygular, alışkanlık tüm bunda etkilidir. Bu durumda bir uzman yardımına başvurabilirsin. Öncelikle yaşadığın bu duygu durumu sadece senin değil herkesin başına gelmiştir çoğunlukla. Yaşadığın her neyse dünyada bunu bir tek sen yaşamıyorsun. Ve bu durumda psikologlar inanılmaz etkili. Mutlaka bir psikoloğa başvurmalısın. Eğer uzmana başvuramıyorsan bile, çevrende yol gösterici, olumlu insanlardan fikir almalısın.

4. İlk Aşama: Meditasyon yap!

Kabullendin, değişimine inandın, harekete geçtin, yol haritanı çizdin. İşte şimdi değişim sırasında sana yardımcı olacak argümanları sunma zamanı. İlk adım kesinlikle meditasyon. Biz de tefekkür olarak adlandırılan meditasyon özellikle negatif düşüncelerden kurtulmak için yapılıyor. Sessiz bir ortamda kendinle baş başa yapman gereken meditasyon oldukça etkili bir yöntem. Ancak devamlılık ve kararlılık burada yoldaşın olmalı. Vazgeçme.

5. Toprağı Keşfet!

Topraktan gelen insanoğlunun özünü hatırlayabilmesi için arada toprakla haşır neşir olması gerekir. Ayrıca toprak vücuttaki negatif etkilerden uzaklaşmak için harika bir yöntem. Bol bol çiçek dik, çıplak ayak toprakta yürü. Bu egzersizi haftada birkaç kez tekrar edebilirsin.

6. İç Sesini Yönlendir!

Değişim süresindesin diye, iç sesin hemen pozitife yönelmeyecektir. Ancak zamanla sakinleşecek ve değişime uğrayacaktır. Aklına olumsuz bir cümle geldiğinde kullanman için kendine kodladığın bir olumluma cümlen olmalı ve aklına olumsuz bir fikir, düşünce geldiğinde sessiz sessiz tekrarlamaya başlamalısın. Sen eşref-i mahlukatsın ve Allah seni biricik yarattı. Bu değişim senin elinde. Başarabilirsin!

7. Olumlama, Olumlama, Olumlama!

Olumlama, motive edici olumlu sözlerin genel adıdır. Düşünceni değiştirebilmen için olumlama cümlelerinden yardım alabilirsin. Günlük olarak olumlama yaptığında daha pozitif düşünmeye başladığını fark edeceksin.

8. İyiliklerini çoğalt!

Gün içinde senden yardım isteyenleri asla geri çevirme. Yardıma muhtaç insanlara yardım et ve sokak hayvanlarına mama al. Paylaşmak seni daha huzurlu ve mutlu bir insan yapacaktır. İnan!

9. Şükret!

Şükretmek, vücuttaki mutluluk hormonunu çalıştırır. Gün içinde bol bol içten bir şekilde Allah’a şükrederek değişim sürecini destekleyebilirsin.

10. İlham verici kitaplardan yardım al, mutlu şarkılar dinle!

Değişim sürecini destekleyecek kişisel gelişim kitaplarından yardım alabilirsin. Değişimin temeli bilinçaltında gerçekleşeceği için mutlaka ruhuna şifa olacak müzikleri dinlemelisin.

Bu süreci doğru yönettiğinde sonuca ulaşmaman imkansız olduğunu fark edeceksin. Sadece inan ve kararlı adımlara yola çık. Değişim senin elinde ve anahtarı avuçlarında. Hadi!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


9 − = dört

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.