Yaza Uygun Parfümler Nasıl Seçilir?

0
1417

Parfümler belli notalardan oluşur ve her ortamın, her mevsimin, sabah ya da akşamın parfümü farklıdır. Gündüz dışarı çıkarken, okula ya da işe giderken yoğun parfümlerin kullanılması abes kaçabilir. Ya da aşırı hafif kokuların özel bir davete giderken kullanılması ortama uymayabilir. Mevsimlerin de kendine özel parfümleri vardır. Kışın olumsuz hava şartlarından dolayı daha kıvamlı parfümler kullanılırken yazın tam tersi parfümler kullanılır.

Yaz Parfümü Nasıl Seçilmeli?

Teninizle harmanlanan parfüm, size özel kokuyu oluşturur. Size özel koku, mevsimle kombinlendiğinde aşırı kaçmaması için kokulara dair bazı püf noktaları bilmek gerekir.

Parfümler, insan sıcaklığı ile etkileşime girip havaya karışıyor. Yaz mevsiminde, sıcaklık ve nem fazla olduğundan ağır parfümler bunaltabilir.

  • Yaz için seçeceğiniz parfüm hafif olmalıdır

Seçeceğiniz yaz parfümü size ağır gelmeyecek ve bunaltmayacak derecede bir kokuya sahip olmalıdır. Daha hafif, rahatlatıcı ve ferah kokular yaza oldukça uygundur.

  • Çiçeksi kokular tercih edilebilir

Çiçeksi kokular yaz mevsimi için idealdir. Özellikle yazın cıvıltısına, enerjisine eşlik edecek çiçeksi kokular modunuzu daha iyi hale getirebilir. Portakal çiçeği, şakayık, frezya gibi seçeneklerle teninizdeki yaz esintisini keşfedebilirsiniz.

  • Aşırı şekerli parfümlerden uzak durun

Aşırı şekerli parfümler, sıcak, nem ve insan vücudunun sürekli terlemesi ile birleşir ve çok itici bir hal alabilir. Bu noktada ağır şekerli parfümleri, yazın tercih etmemenizi söyleyebiliriz.

  • Ten renginize göre uygun olmalı

Buğday bir tene sahipseniz yazın seçeceğiniz koku baharatlı ve tatlı olabilir. Vanilya, portakal çiçeği, gardenya, kakaolu kokular sizi yansıtabilir.

Esmer bir tene sahipseniz, tüm hafif kokuları tercih edebilirsiniz, çünkü esmer tene sahip yetişkinler büyük bir avantaja sahiptir, tenleri kokuyu iyi saklar.

Beyaz bir tene sahipseniz, baharatlı, vanilyalı, tatlı ve taze kokular sizin için ideal olabilir. Size, minik bir püf nokta; seçtiğiniz parfümü güneşle temas eden noktalara sıkmamanız gerekir. Çünkü sıktığınız parfüm güneşle temas sonucu cildinizde leke oluşturabilir.

  • Dayanıklı olmalı

Yaza, hafif kokular daha uygundur ancak bu parfümlerin kalıcılığı azdır. Bu noktada çok daha dayanıklı olan çiçeksi parfümleri seçebilirsiniz. Örnek verecek olursak; misk diğer kokulara göre daha kalıcıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


7 − iki =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.