Çay Ağacının Vücuda Faydaları

0
922

1700’lü yıllarda Kaptan James Cook tarafından keşfedilen çay ağacı bitkisinin tıptaki ismi Melaleuca alternifolia’dır. 1920’li yıllarda yapraklarından uçucu yağlar elde edilen bu bitkinin cilde birçok faydası vardır. Biz de bu yazımızda “çay ağacı yağının faydalarına” değindik. Keyifli okumalar…

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Günümüzde birçok cilt bakım kremlerinin, diş macunlarının, sabunların içeriğinde kullanılan çay ağacı yağının cilde faydaları saymakla bitmez.

 • Sivilce izlerini azaltır

Sivilce izleri, kadınların sık yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Çay ağacı yağı, cilt yüzeyinde görülen sivilce izlerini azaltmaya yardımcı oluyor.

 • Uçuklara iyi gelir

Herpes virüsünün neden olduğu uçuklara karşı, çay ağacı yağını kullanarak geçmesini sağlayabilirsiniz.

 • Ciltteki sivilcelere, siyah noktalara iyi gelir

Ciltteki sivilcelere, siyah noktalara karşı çay ağacı yağı kullanılarak tedavi edilebilir. Eğer sivilce ya da siyah noktalara karşı çözüm arıyorsanız bakım rutininize çay ağacı yağını rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

 • Böcek ve sinek sokmalarına iyi gelir

Böcek ve sinek sokmalarından sonra, kullanılan bölgeye iyi gelir.

 • Vücuttaki kötü kokuları azaltır

Vücuttaki koku oluşabilecek bazı bölgelere (koltuk altı gibi), uygulanarak o bölgelerin ferahlatılması sağlanabilir.

 • Ağız içindeki yaraları geçirir

Ağız içinde birçok nedenle yara çıkabilir. Özellikle iltihaplı yaralara karşı oldukça etkilidir. Ayrıca diş etleri arasındaki yemek kalıntılarını temizler, ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur.

 • Gözenekleri temizler, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar

Çay ağacı yağı, vücuttaki gözenekleri arındırmaya yardımcı olur ve vücuttaki toksinlerin rahat bir şekilde atılmasını sağlar. Kullanmak için banyo suyuna ekleyebilirsiniz.

 • Tırnakları besler

Tırnaklarınız ince yapılı ve vitaminsizse çay ağacı yağı kullanarak tırnaklarınızı besleyebilirsiniz. Özellikle kırılma ya da uzamama gibi problemlere karşı kullanılarak tırnaklara bakım yapılabilir.

 • Kepeğe karşı bakımda oldukça etkilidir

Çay ağacı yağı sadece cilt sorunlarına karşı değil, saçta oluşan kepek probleminin tedavisinde de kullanılır. Eğer kepek problemiyle karşı karşıya kaldıysanız şampuanınıza çay ağacı yağı ekleyerek kullanabilirsiniz.

 • Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur

Çay ağacı yağı, saç diplerindeki gözeneklerdeki tıkanıklığı geçirerek saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

 • Saç diplerindeki kaşıntıyı azaltır

Kaşıntılı saç derisi, insanı aşırı derecede rahatsız eder. Özellikle mantar, bakteri ve türevleri nedeniyle oluşan bu kaşıntıyı geçirmek için çay ağacı yağını kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


4 × iki =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.