Yaz Tatilini Verimli Geçirme Sırları

0
1843

Yaz tatilleri aile içi iletişimin en verimli olduğu zamanlardır. Ruhsal ve fiziksel bir arınmayı da beraberinde getiren tatiller, tüm senenin yorgunluğunu gidermek için iyi bir fırsattır. Ancak buradaki tatilden kasıt, akşama kadar evde oturup televizyon izlemek değildir. Yani tatilleri yararlı hale getiren sadece boş zamanlar değildir. Bu zamanlarda yapılacak kaliteli aktivitelerdir.

Verimli bir tatil için yapılması gerekenler

Verimli bir tatil için yapılması gereken ilk şey, plandır. “Tatil bu ne planı demeyin” plansız bir tatil sonradan “ah şunu da yapsaydım keşke” pişmanlığına sürükler. Siz önleminizi şimdiden alın ve sonradan “ah keşke” dememek için güzel bir plan yapın. Peki, tatil nasıl daha verimli hale gelir?

  • Müze ziyaretlerinde bulunun

Tatili, bilgi şölenine dönüştürmek isterseniz müze ziyaretlerinde bulunabilirsiniz. Eşiniz, sevgiliniz ya da çocuklarınızla müzeleri ziyaret ederek yeni şeyler öğrenebilir, yepyeni bilgileri keşfedebilirsiniz.

  • Denize girin

Deniz, kum, güneş üçlüsü dinlenmek ve arınmak için hiç şüphesiz oldukça etkilidir. Siz de tatili arınma olarak görüyorsanız mutlaka deniz, kum, güneş üçlüsünü tatilinize dâhil etmelisiniz.

  • Tüm düşüncelerinizden sıyrılın

Kendimiz, çevremiz her şey… Düşünecek o kadar çok şey var ki. Ancak tatilleri düşünmekten çok yaşamaya ayırmak gerekiyor.

  • Kendinizi geliştirin

Tatiller, kişisel gelişim için inanılmaz önemli zamanlardır. Vakit kısıtlaması olmadan bu vakitlerde bol bol kitap okuyun, istediğiniz dili öğrenmek için çalışın, gitmek istediğiniz yerlere gidin, ziyaret etmek istediğiniz kişileri ziyaret edin. Ya da izlemek istediğiniz tiyatro ya da filmleri izleyin.

  • Spor yapın

“Hazır tatildeyim bol bol yatayım” fikrine ulaşırsanız tatil sonrası pişman olabilirsiniz. Bu nedenle tatilde sporu ihmal etmemeli ve gün içinde en azından yarım saatlik yürüyüşler yapmalısınız. Temiz havada yapacağınız yürüyüşler hem ruhunuza hem de vücudunuza iyi gelecektir.

  • Ailenizle vakit geçirin

Tüm bu aktivite önerilerinin yanında en önemlisi şüphesiz aileyle vakit geçirmektir. Aileyle geçirilen vaktin değeri hiçbir aktiviteyle ölçülemez. Yani tatilde bol bol aktiviteye katılıp da sakın ailenizi ihmal etmeyin. Bunun yerine birlikte aktiviteler yapabilirsiniz. Size yukarıda verdiğimiz tüm önerilere ailenizle katılabilirsiniz. Yanı sıra pikniklere gidebilir ya da birlikte keyifli oyunlar oynayabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


altı − = 3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.