Spor Yapmanın Vücuda Sağladığı 10 Fayda

0
921

Günlük hayatın telaşı, yorgunluk, stres ve şehrin inanılmaz temposu. Tüm bunlar birleşince insanların kendine ayıracak vakti kalmıyor. Ancak; zamanımız ve vücudumuz ve biz çok değerliyiz. Kendimize vakit ayırmalı ve vücudumuzun ihtiyaçlarına cevap vermeliyiz. Hareket ve spor bir vücudun en temel ihtiyaçlarından biridir.

Maalesef çoğu insan spor yapmaya kilo aldığı zaman karar veriyor. Oysa sporun zayıflamaya yardımcı olması dışında bilinmeyen birçok faydası var. Bu yazımızda sporun bilinmeyen faydalarına değindik. Sporun vücuda 10 faydasını sizler için araştırdık…

Sporun vücuda 10 faydası nelerdir?

1Stresinizi azaltmaya yardımcı olur.

Stres dolu bir günden sonra rahatlamaya ihtiyacınız var. Ne yapmalısınız? Tabii ki spor. Spor sizi motive edecek ve rahatlatacaktır. Spor yapmaya başladıktan farkı hemen hissedeceksiniz. Bizden söylemesi.

2Motive eder, kendine güvene geliştirir.

Etrafınıza göz gezdirdiğinizde spor yapan insanların konsantrasyonun daha yüksek olduğunu göreceksiniz. Ayrıca spor kendinize olan öz güvenin artmasına da yardımcı olur. Çünkü kendinizin, vücudunuzun yapabileceklerini görme fırsatına erişirsiniz.

3Mutluluğunuzu artırır.

Spor endorfin salgılanmasını sağlar. Endorfin ise mutluluk hormonudur. Yani spor yaparak hem zinde kalabilir, hem de mutlu olabilirsiniz. Sadece harekete geçin ve keşfedin.

4Zihinsel uyanıklığınızı geliştirir.

Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Yani zihinsel uyanıklık vücudun sıhhatine göre de şekillenir. Spor yapın, zihinsel uyanıklığa kavuşun.

5Spor kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Spor, kalp dostudur. Kalp krizi riskini yarı yarıya indirir.

6Bağımlılık kontrolüne yardım eder.

Özellikle modern zamanla birlikte insanların bağımlılıkları arttı. Bu bağımlılığı yenmek için boş vakitleri iyi değerlendirmek gereklidir. Spor tam da boş vakitlerinizi doldurmanız için biçilmiş kaftandır.

7Metabolizmayı hızlandırır.

Spor yapan bir insan vücudunun metabolizması diğer insanlara göre daha hızlı çalışır.

8Uyku sorununu giderir.

Uykusuzluk problemi yaşayan insanların spor yağması önerilir. Çünkü spor, psikolojik veya fiziksel olarak insanı iyi hissettirir. İyi hisseden bir insan vücudu geceleri uykuya daha rahat geçiş yapar.

9Fiziksel görünümü güzelleştirir.

Spor vücudu şekillendirir, kuvvetlendirir, görünümünü güzelleştirir. Sağlıklı bir vücut için sporu aksatmayın.

10Kilonuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Sadece kilo vermek değil, kiloyu kontrol altında tutmanın yegâne yolu spordur. En iyi sporla zayıflanacağı gibi, ideal kiloyu korumak için de spor yapmalısınız.

Nerede hareket orada bereket diyor eskiler. Kısacası sporu fark edin, sağlıklı bir vücuda hoş geldin deyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


sekiz × = 16

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.