Kortizon Nedir?

0
950

Böbrek üstü bezlerinde yağ ve karbonhidrat dengesinin sağlanması için salgılanan hormona kortizon denir. Vücudun enerji ihtiyacını karşılar, yağların kana karışmasına ve şekere dönüşmesine yardımcı olur.

Yunancadan yayılan kortizon kelimesi “harekete geçmek” anlamını taşır. Vücudun kendi üretmediği zamanlarda dışarıdan alınan kortizon ise birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Sentetik Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan sentetik kortizon tıbbın tarihine geçmiş en büyük keşiflerden biridir. Bu büyük keşif sayesinde binlerce hasta hayatta kalabilmiştir. E. Kendall ve Wintersteiner tarafından 1903 yılında keşfedilmiştir. Vücut kortizon üretmediği zaman ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Kortizon ilaçları doktor önerisi dışında kullanılmamalıdır.

Kortizon Tedavisi Hangi Hastalıklara Karşı Kullanılır?

Kortizon birçok hastalığın tedavi sürecinde kullanılır. Romatizmal hastalıklar, kan hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, bağ dokusu hastalıkları, alerjik hastalıklar, tümör tedavileri, karaciğer hastalıkları, böbrek ve idrar yolu hastalıkları, hormonal hastalıklar, zehirlenmeler ve sıcak çarpmaları, göz hastalıkları gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılır.

Kortizonun Tedavisinin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizon doktor izni dışında kullanılması zararlıdır. Kortizon kullanımı suistimal edilmemeli ve doktor izni dışında kullanılmamalıdır. Kortizon tedavisinin olası yan etkileri;

  • Ödem,  tansiyon yükselmesi,
  • Böbrek ve kalp yetmezliği, kemik erimesi,
  • Hipotiroid, kas kütlesinin azalması,
  • Omuz ve bel çevrelerinde yağ birikimi,
  • Kan şekerinde dengesizlikler,
  • Kan şekerinin yüksek seyretmesi ve şeker hastalığı,
  • Karaciğer yetmezliği ve siroz,
  • Mide asidinin artması ve midede ülser oluşumu,
  • Ülseratif kolit, divertikülit,
  • Lens bulanıklığı ve glokom, peritonit, epilepsi bu yan etkilere örnek gösterilebilir.

Kortizon Tedavisi Görenlerin Yememesi Gerekenler

Kortizon tedavisi görenlerin bazı yiyecekleri tedavi süresince tüketmemesi gerekir.

Bu yiyecekler; hazır gıdalar, konserve yiyecekler, meyve suları, soda ve kola gibi gaz içerikli içecekler, alkollü içecekler, bisküvi ve gofretler, tuzlu ve peynirli krakerler, şekerlemeler, zeytin, salça, koruyucu madde içeren tüm gıdalar, midye ve karides gibi kabuklu deniz ürünleri, büyük balıklar, salam ve sosis gibi şarküteri ürünleri, sakatat, kereviz ve deniz börülcesi gibi sebzeler, kaşar peyniri, otlu peynir, tuzlu peynirler, süt tozu, patlamış mısır, böreklik yufka, pasta ve börekler, kahvaltılık tuzlu tereyağı ve margarinler, salata ve makarna sosları, kabartma tozu, hazır çorbalar, dondurulmuş gıdalar, bulyon ve içerisinde çok tuz olan tüm baharatlar, mayonez, ketçap ve turşudur.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


− 6 = bir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.