İstenmeyen Tüylere Kalıcı Çözüm: Lazer Epilasyon

0
742

İstenmeyen tüyler, kadınların güncel estetik problemlerinden biridir. Bu soruna karşı yüzlerce yöntem geliştirilmiş ve çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Lazer epilasyonlar, diğer depilasyon yöntemlerine göre çok daha uzun süreli bir yöntemdir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak isteyen kadınların sık kullandığı yöntemlerden biridir.

Lazer epilasyonla istenmeyen tüylerden kurtulma

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için en etkili yöntemlerin başında lazer epilasyon gelir. Lazer epilasyon 1998 yılında Massachusetts General Hospital doktorları tarafından bulunmuştur. Koltukaltı, bacaklar, bikini bölgesi, yüz, ense, kollarda rahatlıkla kullanılan bu yöntemle ciltte istenmeyen tüylerin yok edilmesine çalışılır.

Lazer, diğer epilasyon çeşitlerine göre daha uzun süreli ve oldukça konforlu bir yöntemdir. Bir uzman denetiminde cilde uygulanan lazer epilasyon kişiye göre değişen seanslarla aşamalı olarak yapılır. Sonuç için bu aşamaların takip edilmesi ve aksatılmaması gerekir. İğneli, iğnesiz, buzlu gibi farklı çeşitleri vardır. Cilde uygulanan seanslar belli zaman dilimlerinde yayılır. Seansa başlamadan önce kıl durumuna bakılır ve uzun kıllar lazerin algılayabileceği boyuta düşürülür.

Epilasyon nasıl yapılır?

Epilasyona başlanmadan önce bir ön görüşmeyle kılların yapısı, kaç seansla ilerleneceği gibi kıstaslar belirlenir. Devamında kıllar ağda dışındaki yöntemlerle kısaltılır, böylelikle lazer ışınının direkt olarak kıl köküne gitmesi sağlanır. Seanslarda belli dozlarda uygulanan lazer ışınları sayesinde istenmeyen tüylerin yok edildiği görülür.

Lazer epilasyon kaç seans sürer?

Lazer epilasyonda seans süresi kişiye göre değişse de genelde 4-8 seans aralığında devam edilir. Yaklaşık 5 dakika ila 2 saat süren seanslarla lazer cilde uygulanır.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz?

Lazer epilasyon bazı dönemlerde ve bazı kişilere uygulanması önerilmez.

  • Bebek bekleyen kadınların lazer uygulaması önerilmez.
  • Gri tüye sahip kadınların lazer uygulaması önerilmez.
  • Vücudunda ışığa karşı bir duyarlılığa sahip kişilere lazer uygulanması önerilmez.
  • Belli rahatsızlığa sahip olan yetişkinlere lazer uygulanması önerilmez.

Lazer epilasyon öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Lazer epilasyon öncesi ve sonrası bazı işlemlerden kaçınmak gerekir. İlk olarak işlemden önce ağda yapılmamalı, istenmeyen tüyler cımbızla alınmamalıdır. Ayrıca cildin kendi renk tonu korunmalı ve bronzlaşmadan kaçınılmalıdır. İşlem öncesinde cilde peeling uygulanmamalıdır.

Uygulama sonrası cilt sürekli nemli tutulmalı, güneşten korunmalı, ağdalardan uzak durulmalıdır.

Kaynakça

Lazer epilasyon nedir? Lazer epilasyon yaptırırken nelere dikkat edilmeli? https://www.sozcu.com.tr/2016/saglik/lazer-epilasyon-nedir-lazer-epilasyon-yaptirirken-nelere-dikkat-edilmeli-1567687/

Lazer Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır? https://www.elele.com.tr/guzellik/cilt-bakimi/lazer-epilasyon-nedir-nasil-yapilir

Lazer Epilasyona Başlayacaklar İçin Bilinmesi Gereken Önemli Şeyler http://seyler.eksisozluk.com/lazer-epilasyona-baslayacaklar-icin-bilinmesi-gereken-onemli-seyler


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


− dört = 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.