Erkek Cilt Bakımının Aşamaları

0
895

Cilt bakımı genel olarak erkekler tarafından göz ardı edilen bir konudur. Cilt bakımı sadece güzel ve hoş görünmek için değil, cildimizin sağlığını korumak için de yapılmalıdır. İnsanlar bu işi her ne kadar kadınlara has bir faaliyet olarak değerlendirseler de, cilt sağlığı her iki cins için de eşit şartlarda geçerlidir. Ayrıca bu rutinin, çok vakit alan, zahmetli bir iş olduğu düşünülür. Bu yazımızda erkekler için en basit şekilde cilt bakım tekniklerini sizlere sunacağız.

Cilt bakımı için geliştirilen ürünler, birbirinden farklı cilt türleri için ayrı ayrı geliştirilir. Dolayısı ile ilk yapmanız gereken şey cilt tipinizi belirlemek ve kullanılacak ürünleri buna göre seçmektir. Cildinize uygun olan ürünü internette veya eczanelerde kolayca bulabilirsiniz.

Kuru ciltler için nemlendirici, yağlı ve akneli ciltler için akne karşıtı, ürünler önerilir.

1.Aşama: Yüz yıkama, Temizlik. Cildinizi en az günde bir defa yüz yıkama jeli ile yıkamalısınız. Bu sizi gece ve gün içerisinde, yüzünüzden biriken yağlardan arındıracak ve gerçekten iyi hissettirecektir. Ayrıca gözeneklerinizin de açılması ile cilt sağlığınız en önemli noktalarından birini halletmiş olacaksınız.

Kadınlar genel olarak temizlemeye destek olacak şekilde tonik kullanır. Fakat buna erkeklerde gerek yoktur. Ayrıca erkeklerin cilt derisi kadın cildinden daha kalındır. Yani kadının cildi daha hassastır.

2. Aşama: Kullanacağınız krem veya ürünü sürme. Bu ürün nemlendirici, akne karşıtı, yaşlanma karşıtı ya da başka bir ürün olabilir.  Önemli olan cildinize uygun olması ve temizlikten sonra uygulanmasıdır. Eğer güneş kremi kullanacaksanız, cildiniz için kullandığınız ürünü önce, güneş ürününü sonra sürmelisiniz.

3.Aşama: Maske veya Peeling: Bunu her gün olmamakla birlikte belirli aralıklarla uygulamak gerekir. Özellikle alın bölgesinde olan yağlanma ve siyah nokta gibi sıkıntıların üstesinden gelmek için, maske yapmak gerekir. Maske yapılmadan önce cilt, yüz yıkama jeli ile temizlenmelidir. Ardından maske sürülmeli ve yaklaşık 10 dakika kadar kuruması beklenmelidir. Ardından tekrar yıkanarak maske temizlenir. Bu işlemi uyguladıktan sonra yüzünüzde bir ferahlık ve tazelik hissedeceksiniz.

Bu işlemleri düzenli şekilde uyguladığınız ve doğru ürünleri kullandığınız sürece cildiniz ile ilgili karşılaşacağınız sorunlar minimuma inecektir. Eğer cildinizde yaşadığınız bir sorun veya hassasiyet varsa doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.  Ayrıca ürünlerinizi seçerken cildinize uygun olup olmadığına dikkat etmeyi ve güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanmayı unutmayalım. Ayrıca cilt bakımının, erkeklerin cilt sağlığı içinde vazgeçilmez bir faktör olduğunu tekrarlayalım. Cildinize iyi bakın hoşçakalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


× dört = 28

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.