Ekinezya Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

0
1005

Latince adı Echinacea purpurea olan ve papatyagil familyasının bir ferdi olan ekinezya, tek katmanlı taç yapraklardan oluşur. Ülkemizde kirpi otu adıyla bilinir. Ekinezyanın boyu 150 santim civaındadır ve dikenli bir bitkidir. Tıp dünyasına Alman asıllı Dr. H.C.F. Meyer tarafından kazandırılan ekinezya, birçok rahatsızlıklarda kullanılır. Kuzey Amerika’dan dünyaya yayılan ekinezyayı ve faydalarını sizin için araştırdık. Keyifli okumalar…

Ekinezya ne için kullanılır?

Kapsül, çay, sıvı ve özüt haline getirilen ekinezya bitkisinin ham madde olarak kullanıldığı ürünler şu sorunlara karşı kullanılır;

  • Kronik yorgunluğa karşı kullanılır

Şehrin gürültüsü, uzun iş saatleri, bitmeyen trafik ile birlikte vücut alarm verebilir ve kronik yorgunluğa yol açabilir. A, B2, C ve E vitamini içeren ekinezya çayı ile kronik yorgunluğunuza çözüm bulabilirsiniz.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminde sıkıntı oluşabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ekinezya bitkisiyle geliştirilen ürünlerden faydalanabilirsiniz.

  • Migren ağrısını azaltmaya çalışır

Migren, hayatı kabusa çeviren rahatsızlıklardan biridir. Ayrıca gün içinde yaşam kalitesini etkiler. Ağrı ile birlikte sese, ışığa duyarlılık ve bulantı migrenin olumsuz etkilerden birkaçıdır. Eğer migren sorunu yaşıyorsanız ekinezya çayı içerek migrenizi hafifletebilrisiniz.

  • Vücuda detoks etkisi yapar

Vücudun bazı zamanlarda dinlenmeye ve temizlenmeye ihtiyacı vardır. Özellikle vücuttaki toksinleri arındırmak için detoks yapmak gerekir. Vücudunuzda detoks etkisi için, ekinezya çayı içebilirsiniz. Vücudunuzu toksinlerden arındırmaya yardımcı ekinezya çayı ile oldukça hafif hissedeceksiniz.

  • Cilt bakımında kullanılır

Ekinezyanın ham madde olarak kullanıldığı ürünler; güneş ışınlarından kaynaklı ciltte oluşan sorunlara karşı bakım yapar. Ayrıca cilde derinlemesine bir bakım için de rahatlıkla uygulanabilir. Ekinezya bitkisi içeren cilt bakım ürünleri ciltte oluşan olumsuz durumlara karşı çözüm bulmaya çalışır. Ekinezya bitkisinden geliştirilen ürünler, cildin nem dengesini ayarlamaya çalışır.

Ekinezya’nın faydalarının yanı sıra zararları da mevcuttur. Özellikle dozunda kullanılmadığında bağışıklık sistemine zarar verebilir, alerji yapabilir, ateşi çıkarabilir. Bu nedenle uzmanların önerdiği dozdan fazlası kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


− 7 = bir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.