Cilt Tipleri ve Bakım Önerileri

0
1157

Cilt tipleri, bakımı şekillendirmede belirleyici role sahiptir. Her cilt tipinin ayrıştığı noktalarla oluşturulması gereken bu bakım, ciltlerin günlük ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır. Siz de cildinizde sonuç odaklı bir bakıma ulaşmak isterseniz mutlaka cilt tipinize uygun ürünlerle bakım yapmalısınız.

Cilt tipine uygun ürünlerle bakım rutini

Cilt tiplerine uygun ürünlerle bakım yapmak, oluşabilecek cilt sorunu riskini azaltır. Burada ilk olarak cilt tiplerini doğru belirlemek gerekir. Cilt tiplerini doğru belirlemek için yapmanız gereken cildinizi incelemektir.

 • Yağlı ciltler

Yağlı ciltlerin özellikleri oldukça belirgindir. Yağlı ciltlerin en büyük sorunu sebumdur ve tüm sorunların ana kaynağı ciltteki sebum dengesizliğidir.

Yağlı Cilt Tipi

Sebum dengesizliği nedeniyle ciltte aşırı yağ salgılanır ve gözenekler tıkanır. Gözenek tıkanması sonucu ciltte akneye eğilim problemi oluşabilir, siyah noktalar oluşabilir, ciltte yağlı bir görünüm oluşabilir. Tüm bunlara karşı seçeceğiniz ürün mutlaka, cildin yağ dengesini düzenleme yetisine sahip olmalıdır. Ayrıca cildinizdeki akneye eğilim sorununa karşı bakım yapmalı ve siyah nokta oluşum riskini en aza indirebilmelidir.

Püf nokta: Yağlı cilde sahipseniz cilt temizliğine ekstra önem göstermelisiniz. Cilt temizliğiniz sonrası tonik kullanarak gözeneklerinizi ferahlatabilirsiniz.

 • Karma ciltler

Bakımı en karışık görünen ciltlerden biri kesinlikle karma ciltlerdir. Karma ciltler T bölgesinde yağlı ciltlerin özelliklerini taşırken, yanak bölgelerinde kuru ciltlerin özellikleriyle karşılaşırlar. T bölgesinde akneye eğilim gösterme gibi cilt sorunlarıyla karşılaşabilirler. Ayrıca ciltte gözenek genişlemesi sorunu çok görülen cilt sorunlarından biridir. Siz de karma cilde sahipseniz bakımınız;

 • Her cilt tipine göre geliştirilen ürünlerle olmalıdır.
 • Daha köpük formunda temizleyiciler ve yağsız nemlendiriciler tercih etmelisiniz.
 • Cilt sorunlarınıza yönelik geliştirilen ürünlerle cildinize bakım yapmalısınız.

Sadece kuru ciltler için geliştirilen ürünleri kullanırsanız cildinizin yağ dengesinde sorunlar oluşabilir. Bu nedenle seçeceğiniz ürünler, her cilt tipine uygun ürünlerle olmalıdır.

 • Kuru Ciltler

Kuru cilde sahip olmak zordur. Gün boyu nemlendirseniz de birkaç saate yine eski nemsiz haline dönmeye meyillidir. Bir elinizin sürekli nemlendiricide olması gerekir. Cilt temizliğinde çok dikkatli davranmanız gerekir. Ayrıca cildinize oldukça nazik davranmalı gibi birçok özel noktası vardır. Kuru cilde sahip kişiler;

Kuru Ciltler
 • İçeriği yoğun nemlendirici ürünler seçmelidir. Temizleyici ve nemlendirici tercihinde cildi nemlendirmeye yardımcı ürünleri seçmelidir.
 • Ayrıca bol su tüketmeli ve cildini sürekli nemlendirmelidir.
 • Cilt serumları nemlendirmeye yardımcı ürünlerdir. Nemlendirici kremlerden önce cilt sorunlarından yardım alabilirsiniz.
 • Cildinizi yoracak peelinglerden, maskelerden uzak durmalısınız.
 • Seçeceğiniz maskeler cildinize ışıltı kazandırmaya yardımcı olmalıdır.
 • Hassas Ciltler

Isıl işlemler, olumsuz hava şartları ve kullanılan kozmetik ürünler… Hassas cilde sahip yetişkinler bu faktörlere karşı mutlaka ciltlerini korumalılardır. Özellikle bu faktörlerle birlikte görülen kızarıklığa eğilim problemlerine karşı mutlaka bakım yapmalısınız. Yapacağınız bakımda kullanacağınız ürünleri sürekli değiştirmemelisiniz. Cildinize iyi gelen ürünle bakımınıza devam etmelisiniz. Çünkü değişik ürün kullanımı cildinizi yorabilir.

Hassas cilt tipleri;

 • Aşırı kimyasal içerikli ürünlerden uzak durmalılar.
 • Ciltlerine yormadan bakım yapmalılar.
 • Standart kullandıkları ürünler dışına çıkmamalılar.
 • Dış faktörlerin etkisinden ciltlerini korumalılar.

Normal Cilt Tipleri

Bakımı en rahat cilt tiplerinden biridir. Genelde diğer cilt tiplerine göre daha sorunsuz bir cilde sahiptirler. Tüm ciltlere uygun ürünleri rahatlıkla kullanılırlar. Çok sık yaşadıkları belirli bir cilt sorunları yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


7 − = dört

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.