Stresten Arınmanın 4 Yolu

0
1858

Uzun çalışma saatleri, sıkıcı iş toplantıları, trafikte geçirilen uzun saatler, metropol hayatının yorucu etkisi, telaşlar, kalabalıklar, dayatmalar, stresler… Dünya bizi kendine hapsetmek için elinden geleni ardına koymuyor değil mi? Peki, biz karşılık olarak napıyoruz? Oysa özümüzü hatırlamak, ruhsal olarak arınmak ve dingin hissetmek elimizde. Tüm bu yıpranmışlıklar için ne mi yapmalı? Cevabı, yazımızda..

Fark ettin mi? Çevrendeki herkes mutlaka bir şeyden şikayetçi… Herkesin derdi, kendini aşmış durumda. Kafanı çevirdiğin yerde bir dertle karşılaşman o kadar olası ki.

Olmak için çırpındığımız “modern insan” tanımı ve yüklediği garip nitelikler ile bizi kendimizden uzaklaştırıyor. Peki, ne yapmalı da arınmalıyız dünyadan? Tabii ki, kendimizi keşfederek. Nasıl mı?

Kendini dinlemeyi öğren

Öncelikle bu dünyada ne olmak istiyorsan, ne yapmak istiyorsan karar vermeli ve kendini keşfetmelisin. Yani kalbine kulak vermeli, çevrenin seni sokmak istediği kalıplara karşı direnmeyi öğrenmelisin. Yapmak istediğin meslek, olmak istediğin şehir, evlenmek istediğin insan bunların tümüne senin karar vermen gerekiyor. Kişisel gelişim uzmanları kendini dinlemenin, en aktif yolunun hayır demeyi bilmekten geçtiğini söylüyor. Yani bazen gerekirse, kendine bile hayır demeyi öğrenmeli ve egoların, hırsların peşinden gitmemelisin. Vicdanına yük olacak her şeyden uzak durmayı yaşam prensibi haline getirmeye çalışmalısın. Sonrası mı? Sonrası derin bir huzur…

Mutlaka bir hobi edin

Hobiler, insanı stresten, sinirden, depresyondan arındıran uğraşlardır. Kendine ve zevklerine uygun hobilerle ruhunu dinlendirebilir bir de üstüne yetilerini keşfedebilirsin. Ayrıca hobilerini keşfetmek; yapabileceklerinin, kabiliyetlerinin farkına varabilmek için inanılmaz güzel fırsatlardır. Resim, müzik, el işi, takı tasarım… Hangisine ilgin varsa ona yönelmeli, kendine geliştirmek için bu muhteşem fırsatı kaçırmamalısın. Bizden söylemesi.

Sosyalleş, yeni ortamlara katıl, yeni insanlarla tanış

Sosyalleşmek, yeni ortamlara katılmak, yeni insanlarla tanışmak insanı heyecanlandıran aktivitelerden biri. Ayrıca her insan bir dünya. Kim bilir tanışacağın yeni insanlardan neler öğreneceksin. Denemeye değmez mi?

Doğa yürüyüşlerine çık

Doğa yürüyüşleri, toprak ve yeşille temas için güzel fırsatlardan biri. İnsana, toprağın ve yeşilin verdiği huzuru anlatmaya gerek bile yok. Doğa yürüyüşlerine katılamıyorsan bile en azından yeşili bol olan yerlere giderek daha iyi hissedebilirsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


dört × = 28

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.