Sigara ve KOAH İlişkisi

0
1299

Sigara içenlerin  kaçınılmaz sonu KOAH

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı KOAH,  dünyada her yıl 3 milyona yakın insanın ölümüne neden oluyor. Öksürükle karakterize olan hastalığın en önemli nedeni ise sigara. Bu nedenle sigarayı bırakmak ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak, hava kirliliğinden korunmak akciğer sağlığımız açısından gerçekten çok önemli. Sigara ve koah arasındaki lişki kesin tıbbi delillere dayanmaktadır.

Tam olarak geri dönüşümlü olmayan, ilerleyici ve hava yolu tıkanıklığı ile kendini gösteren KOAH, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık.  Tedavi edilebilir derken hastalığın belirtileri azaltılarak hasta rahatlatılabilir. Zira bu hastalık bünyeye yerleştikten sonra geri dönüşü olmuyor. Çünkü akciğer dokusu onarılamayacak şekilde zarar görmüş oluyor. Ancak tedavinin ihmal edilmesi zincirleme hasar ile akciğer dokusundaki harabiyetin artmasına ve ilerlemesine de sebep olabiliyor.  Dünyada ölüme neden olan hastalıklar sıralamasında 5. Sırada, ancak Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak, 2030 yılında KOAH’ın 3. ölüm nedeni olmasının öngörüldüğünü söyledi.

KOAH’ın; uzun süre solunum yolu ile alınan sigara dumanı ve zararlı gazlara karşı akciğerlerde oluşan iltihabi yanıtla ilişkili olduğunu söyleyen Dr. Solak, “Bu etkenlerle yıllar geçtikçe bronşların ve hava keseciklerinin yapısı bozulmaya başlar, bronşların hastalanmasıyla tıkayıcı bronşit, hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanmasıyla amfizem ortaya çıkar” dedi.  Akciğer kapasitesi önemli ölçüde azalır ve buna bağlı solunum problemleri ,  sık sık yaşanan enfeksiyon alevlenmeleri yaşanır.

KOAH gelişimindeki en önemli risk faktörünün sigara olduğunu belirten  Dr. Hakan Solak, sigara içen her 4–5 kişiden birinde bu hastalığın ortaya çıktığını, ülkemizde en az 5 milyon KOAH hastası olduğunun tahmin edildiğini ve hastaların önemli bir kısmının hastalıklarının farkında olmadıklarını dile getirdi. Solak, “Kişiler şikâyetleri çok rahatsız edici olmadıkça doktora gitmez. Oysaki KOAH, ilerleyici bir hastalıktır ve sigarayı bıraktıktan sonra bile hasarların tamamen ortadan kaybolması çok zordur. Ancak sigaranın bırakılması ile hastalığın ilerlemesi yavaşlar, sigara bırakılmazsa hastalık hızla ilerler” diye konuştu. 

KOAH HANGİ BELiRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

KOAH BELİRTİLERİ NEDİR?

Dr. Solak’ın verdiği bilgiye göre, öksürük ve balgam çıkarma önceleri sadece sabahları görülüyor, az miktarda oluyor ve sigara içmenin doğal bir sonucu olarak kabul edildiğinden genellikle önemsenmiyor. Ancak bu belirtilerin KOAH’ın erken habercisi olabildiğini vurgulayan Solak, “Sigara içmeye devam edilirse, hastalık ilerler, öksürük şiddetlenir ve balgam miktarı artar. Nefes darlığı hastalığın erken dönemlerinde hızlı yürüme ve merdiven çıkarken görülürken, hastalığın ilerlemesiyle istirahat de dahi ortaya çıkar” ifadesini kullandı.

Sigara içenlere, bu şikâyetler ortaya çıktığında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını öneren Solak, şunları söyledi: “Çünkü erken teşhis ve sigaranın bırakılması ile bu ilerleyici ve akciğerleri harap eden bu hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir. Bu dikkate alınmaz ise ilerleyen dönemlerde kandaki oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak başka önemli rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıklar;

  1. • Aşırı terleme,
  2. • Dilde, dudaklarda ve parmak uçlarında morarma,
  3. • Şiddetli baş ağrıları,
  4. • Geceleri uykusuzluk ve gündüz uyuklama,
  5. • Unutkanlık, dikkatsizlik, aşırı sinirlilik,
  6. • Cinsel güçte azalma,
  7. • Hazımsızlık, karında şişkinlik ve kabızlık,
  8. • Eller ve ayaklarda uyuşma, yanma hissi, ellerde titreme.

Hastalığın daha da ilerlemesi ile kalp yetmezliği gelişir ve ayaklarda ödem başlar. Bu hastalarda nefes darlığı çok şiddetlenir ve hastalar günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir. Bu aşamadaki hastalar genellikle sürekli oksijen makinesi kullanma ihtiyacı hissederler.”

KOAH TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ NOKTALAR

Solunum fonksiyon testleri ile teşhis edilen KOAH tedavisinin başarılı olması için gereken kuralları Dr. Solak, “Sigarayı bırakmak, kirli havalı ortamlardan kaçınmak ve düzenli ilaç kullanmak” olarak özetledi.

Sigarayı bırakmak için Alo 171 sigara danışma hattı facebook sitesinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Bunun yanında her devlet hastanesinde si,gara bırakma danışmanlığı hizmeti verilmekte. Ülke genelindeki 24.000 Eczanede sizlere sigara bırakma konusunda gönüllü danışmanlık hizmeti verecek eczacılarımız mevcut.

Kaynak: ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


8 − bir =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.