Evde Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları

0
733

Siyah nokta; genellikle burun, çene, alın ve yanak bölgesinde görülen kir, yağ ve ölü hücrelerin gözenekleri tıkaması sonucu oluşan, farklı büyüklüklerdeki koyu renkli noktacıklardır.

Siyah Nokta Neden Olur?

Siyah nokta oluşumunun en temel nedeni; cildi nemli tutmaya yarayan sebumun aşırı salgılanması ve kir ve ölü hücrelerle birleşerek gözenekleri tıkamasıdır.Siyah nokta; yağlı ve karma ciltlerde daha sıklıkla görülse de kuru ciltlerde de görülebilir.

Cinsiyet ayırmaksızın herkes de görülebilen siyah nokta, kadınlarda regl, ergenlik ve hamilelik gibi hormonal değişikliklerin olduğu dönemlerde strese de bağlı olarak daha yoğun görülür.

Fondöten, pudra gibi cilt yüzeyini kaplayan ve cildin nefes almasını önleyen makyaj malzemelerinin sıklıkla kullanılması ve iyice temizlenmemesi sonucu gözenekler tıkanır ve siyah nokta oluşur. Bu durumu aza indirmek için makyaj malzemelerinizi seçerken “komedojenik değildir” ibaresi bulunan ürünleri seçmelisiniz. Bu, ürünlerin gözeneklerinizi tıkamayan formülde olduğunu ifade eden bir tabirdir. Gün sonunda her ne olursa olsun, cildinizi makyaj kalıntılarından arındırıp cildinizin nefes almasını sağlamalısınız.

Kirli hava, sigara dumanı; ter ve nemle birleşince gözenekleri tıkar ve siyah nokta oluşumuna sebep olur.

Karbonhidrat bakımından zengin ürünleri tüketmek, yağlı ve baharatlı gıdaları fazlaca yemek sebum üretimini arttırır ve siyah nokta oluşumuna neden olur.

Siyah Noktalardan Nasıl Kurtuluruz?

Siyah noktalardan sonsuza dek kurtulmak mümkün değildir, ancak düzenli temizleme ve bakım ile oluşumları geciktirebilir, yağ ve kirin gözeneklerinize yerleşimini aza indirebilirsiniz. Siyah noktaları tırnaklarınızla sıkmak ciltte deformasyona neden olduğu için çok yanlış bir harekettir. Bunun yerine duştan yeni çıktığınızda ya da buhar banyosundan sonra gözenekleriniz açık olacağı için bir şırınga yardımıyla siyah noktalarınızdan cildinize zarar vermeden kurtulabilirsiniz.

Cilt sürekli kendini yenileme potansiyelindedir, ancak ölü deriyi atmasına destek olmak gerekir. Siyah noktalardan kurtulmak için temel esas cildi düzenli olarak derinlemesine temizlemektir. Siyah noktalardan kurtulmak için yapılan en popüler maske ve peeling tariflerini sizler için derledik.

Yumurta Akı Maskesi

Bir yumurtanın akını köpük köpük olacak şekilde iyice çırpın. Bir fırça yardımıyla göz çevresini atlayarak yüzünüze sürün ve kâğıt havluyu düzgün bir şekilde yüzünüze yerleştirin. Bir süre bekledikten sonra kâğıt havlunun üzerine tekrar yumurta akını sürün ve kâğıt havlunun tamaman kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzden çıkarın ve soğuk suyla durulayın. Hafta da 2-3 kez uygulayabileceğiniz bu maskeyle siyah noktalarınızdan büyük ölçüde kurtulurken cildinizin de sıkılaştığını göreceksiniz.

Buhar Banyosu

1 litre suyu kaynatın, içine yeşil çay, karanfil, rezene, papatya, lavanta, limon suyu ve kabuklarından elinizde hangisi varsa koyun ve 15 dakika kadar yüzünüze buharın gelmesini sağlayın. Sonra yüzünüzü pamuğa döktüğünüz birkaç damla gül suyu veya limon suyu ile temizleyin, soğuk suyla durulayıp cildinizde şok etkisi yaratın.

Limon ve Karbonat Maskesi

1 tatlı kaşığı karbonatı, 3-4 damla taze sıkılmış limon suyuyla karıştırıp sorunlu bölgelerinize hafifçe masaj yaparak sürün. Limon ve karbonat etkileşime geçip köpürecektir, bu aşamada hafif bir yanma hissedebilirsiniz. 10 dakika kadar bekleyip soğuk suyla durulayın. Yağlı veya karma cilt tipine sahipseniz bu maske sizin için idealdir, ancak hassas ve kuru cilt tipine sahipseniz limon suyu ve karbonatın yakıcı ve kurutucu etkisini yumuşatmak için 1 çay kaşığı zeytinyağını da ilave edebilirsiniz. Hafta da 2 kez yapabileceğiniz bu maskeden sonra mutlaka cilt tipinize göre bir nemlendirici kullanmalısınız.

Kil Maskesi

Ham kili, yağlı ve karma cilt tipiyse limon veya elma sirkesi ile, kuru ve hassas cilt ise su ile macun kıvamına getirin. Buhar banyosunu ardından hazırladığınız kil maskesini göz çevresi hariç tüm yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruyan maskeyi elinizle ovarak çıkarın ve durulayın. Kil, sebum dengesini düzenler ve cildinizi kir, yağ ve ölü hücrelerden arındırır.

Yeşil Çay Maskesi

Yeşil çay yapraklarını ezerek toz haline getirin ve üzerine birkaç damla limon suyu dökerek macun kıvamına getirin. Siyah noktaların yoğunlukta olduğu bölgelere sürün, 15-20 dakika bekleyin ve soğuk suyla durulayın. Yeşil çay antibakteriyel özelliği ile cildinizi temizler ve yerleşmiş siyah noktaları çıkarmaya yardımcı olur.

Yoğurt ve Yulaf Ezmesi

1 kaşık süzme yoğurdun içerisine, 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla limon suyu ekleyin, iyice karıştırın. Yüzünüze dairesel hareketlerle yedirin ve 20 dakika bekleyip durulayın. Bu karışım hassas cilt tipine sahip olanlar için ideal bir siyah nokta temizleme maskesidir.

Pirinç Unu Maskesi

1 yemek kaşığı pirinç ununa cildiniz yağlı ise suyu, kuru ise sütü krem haline gelinceye kadar ekleyin ve karıştırın. Temizlenmiş cildinize sürün ve maske kuruyup çatlayana kadar bekleyin. Ardından ellerinizle ovarak maskeyi yüzünüzden çıkarın ve yüzünüzü durulayın. Bu peeling maske, siyah nokta oluşumunun önüne geçerken cildinizi ölü hücrelerden arındırıyor ve cilt lekelerini beyazlatıyor.

Cildinizi fazla yağından arındırıp temizledikten sonra mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirmelisiniz, aksi halde görevi cildi nemli tutmak olan sebum, cilt tarafından daha çok üretilerek siyah noktalarla olan savaşınızda sizi zorlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


× 3 = onsekiz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.