Erkek Kısırlığı

0
1582

Erkek Kısırlığı ve sebepleri

Kısırlık denince akla kadınlarla ilgili problemler gelirken , son yıllarda erkeklere dayalı kısırlık sorununda yaşanan patlama , bilim adamlarını korkutuyor.  Sperm kalitesinin bozulması ve sayısının azalması da ciddi tehlike taşıyor.

Sperm sayısındaki düşüş alarm veriyor

Dünya Sağlık Örgütü normal sperm sayısı standardını 20 milyondan 15 milyona düşürdü. Bu durumun altında yatan en önemli etkenler ise çevresel faktörler ve stres.  

Dünya genelinde erkeklerdeki sperm sayısındaki genel düşüşe dikkat çeken Eurofertil Tüp Bebek Merkezleri Medikal Direktörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, erkeklerde kısırlığı tetikleyen en önemli sebeplerin başında stresin geldiğini, özellikle de stres oranı yüksek işlerde çalışan erkeklerde sperm veriminin düştüğünü belirtti. Öte yandan ısıya maruz kalınan mesleklerde de sperm kaybı oluştuğuna parmak basan Özörnek, sigara içen erkeklerin eşlerinde de daha sık düşük oluştuğunu söyledi.

Günümüzde kısırlık vakalarının yüzde 50’sinin erkek kaynaklı olduğunu belirten Dr. Özörnek, bugün dünyada görülen kısırlık vakalarının yüzde 50 oranında erkeklerdeki sperm eksikliğine bağlı sorunlara dayandığını, stres ve yüksek ısıya maruz kalan erkeklerin sperm hareketliliğinde düşüş ve yapısal bozulmalarla karşılaştığını ifade etti.

YÜKSEK SICAKLIK TAŞIYAN  ORTAMLARA DİKKAT

Dr. Özörnek’in verdiği bilgilere göre, sıcak ortamlarda çalışan ve yüksek ısıya maruz kalan fırıncılar, dönerciler, aşçılar, hamam ve sauna çalışanları, altın/gümüş ayar evlerinde çalışanlar, uzun yol şoförleri gibi sürekli oturarak çalışan erkelerde de ısıya maruz kalmaya bağlı kısırlık görülme oranı artıyor. Diğer önemli faktörlerden biri de radyasyon. Görevleri gereği radyasyona maruz kalan radyoterapi, radyoloji ve nükleer tıp çalışanlarında de kısırlık görülebiliyor.

Kimyasal solumaya neden olan mesleklerin de risk grubunda olduğunu vurgulayan Dr. Özörnek, petrokimya gazlarının dumanına maruz kalacak şekilde çalışanlar arasında kısırlığın yoğun görüldüğünü, böcek ilaçlama  ve kimya sektöründe çalışanların da sorun yaşadığını belirtti.

Dengesiz ve Sağlıksız Beslenme önemli bir sebep

Sperm kalitesinin bozulması ve sperm sayısındaki düşüş dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam , alkol ve sigara tüketimine de dayanabiliyor. Uzmanlar erkek yaşamındaki yaratılışıa aykırı değişikliklerin gelecek nesillerin gen kalitesinde bozulmaya yol açabileceği konusunda endişeli.  Kadınlarda kalitesiz makyaj da bu olumsuzlardan biri olarak görülüyor. Kaliteli cilt bakımı ve dermokozmetik makyaj ürünleri için böyle bir sıkıntı olmadığını belirten uzmanlar , özellikle akne ve benzer cilt problemlerine sebep olabilen ucuz makyaj ve bakım ürünlerinden kaçınılmasını tavsiye ediyor.

Özellikle hazır gıda ve fast food sektöründe kullanılan katkı maddeleri, deterjan , koruyucu ve yapay parfümlerinde kuşku ile bakılması gereken maddeler olduğu ortada. Diğer yandan sigara alkol ve uyuşturucu tüketen erkeklerin belirgin şekilde sperm kalitesizliği yaşadığı önceden beri biliniyordu.

Manyetik alan ve radyo dalgalarının sperm kalitesi üzerine olumsuz etkileri var.

Spermlerin hareket yeteneklerini ve yumurtayı bulma yeteneklerinin elektrik yüküne dayalı olduğunu gösteren deney sonuçları var. Bu durumda cep telefonu, radyo dalgaları, manyetik alanlar, baz istasyonları vs. gibi etrafımızı kuşatan olumsuzlukların spermlerin normal fonksiyonlarını yitirmelerine sebep olması sonucu da kaçınılmaz görünüyor. Erkeklerin cep telefonlarını pantolon ceplerinde  ve testislerine yakın bölgede tutmaları bu nedenle pek istenmeyen bir davranış haline geliyor.

Bu konudaki önemli bir bilimsel araştırma :  https://www.clevelandclinic.org/reproductiveresearchcenter/info/projmaleinf.html

Bebek planlıyorsanız bir arınma dönemi planlayın

Bebek sahibi olmayı planlayan çiftlere önemli bir önerimiz şu, hem kadın hem de erkek için bir yumurtmalam dönemi boyunca ciddi bir arınma dönemi yaşamaları.  Alkol sigara ve diğer olumsuzluklardan mümkün olduğunca uzak,  ilaç ve diğer kimsayallardan kaçındığınız, doğal ve sağlıklı beslendiğiniz, bol su tükettiğiniz ve manyetik alan ve radyo dalgalarından olabildiğince uzakta bir dönem geçirin. Bu şekilde doğal seleksiyonla en iyi sperm ve en iyi yumurtanın buluşmasına az da olsa katkıda bulunmuş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


× altı = 6

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.