Fiat Freemont

0
1499

Fiat Freemont Suv

Aralık 2012 de test sürüşü dahi yapamadan aldığımız Fiat Freemont Suv aracımız hakkında paylaşmak istediğim yorumlarımı sunduğum blogu okuyorsunuz.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu araç kullandığım ilk SUV değil. Daha önceleri de Volvo VX90 , Jeep Grand Cherokie ve Volvo CX 60 kullandım.

Araç 2 litrelik dizel fiat motoru taşıyor. Çekiş gücü açısından BMW 5.20 den inen biri için zayıf kalsa da hafızamı yokladığımda Volvo ve Jeep ile kıyaslandığında son derece iyi bir çekiş sağlıyor. Motoru beklenenden biraz daha gürültülü. Vites geçişleri kısmen hissedilebiliyor. Yine de önceki  SUV deneyimlerimden daha iyi diyebilirim.

Konfor açısından oldukça zengin sayılabilir. Sürücü koltuğu elektrik kumandalı fakat arkaya yaslamak için yine manuel kullanmak zorundasınız.

Navigasyon Türkçe değil, fakat çalışıyor. Ancak sanırım işlemcisi yavaş olduğundan peşpeşe iki adres girmeden önce 3-5 dakika beklemeniz gerekiyor. BU da yanlış adres seçtiğinizde , yeni bir hedef girmek için sizi oyalıyor.

Böyle bir araçta yağmur sensörü olmaması büyük bir eksiklik. Sileceklerin çok iyi çalışmadığını söyleyebilirim.

Araçta ön park sensörü yok, fakat arka görüş kamerası geniş ve harika bir görünüm sağlıyor. Yakıt sarfiyatı ortalama 9 litre / 100 km.

Anahtarsız giriş özelliği çok kullanışlı.

Uzun yol keyfi, eğer yağmurlu hava nedeni ile sürekli silecekle meşgul olmak zorunda kalmıyorsanız güzel bir deneyim olur diyebilirim. Yol tutuşu diğer araçlarımdan daha iyi.

İlk kez dün karlı yolda test etme imkanı buldum. Son derece hesaplı fiyata satın aldığım Toyo 4×4 lastiklerim ile sanki hiç kar yağmamışcasına araç kullandım. Bu açıdan beni cidden şaşırttı.  Hatta karlı yollardan ödü patlayan değerli eşim ilk kez hemde zorlu denilebilecek bir yolda bu araçla kar sürüşünü yaptı.

Sonuç : Umarım bu araca yağmur sensörü ve ön park sensörü eklenir. Silecek kolu sinyal ile kombine yani Amerikan tarzı. Bunun Avrupa tarzına , yani alıştığımız haline döndürülmesi iyi olur.

Araç tavisye edilebilir. fiyatı emsallerinden çok daha hesaplı .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here


dokuz × 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.