D vitamini eksikliği Sizde de olabilir.

D vitamini eksikliği adeta çağın hastalığı gibi

D vitamini

D vitamini eksikliği önemli bir sağlık sorunu

Hem ülkemizde hem de bütün dünyada D vitamini eksiliği adeta bir salgın hastalık gibi gizliden gizliye yayılıyor ve her geçen gün sonuçları daha da çarpıcı bir şekilde ortaya çıkıyor.
Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları, başta şeker hastalığı ( diabet) olmak üzere, kanser, Hipertansiyon, romatizmal hastalıklar, bağışıklık sistemi bozuklukları, kemik erimesi ve depresyon gibi bir çok hastalığın temelinde D vitamini eksikliğinin rol aldığını gösteriyor. Yeterli D vitamini alan kimselerin bu hastalıklara daha seyrek yakalandığı yönünde bir çok bilimsel çalışmalar var.

D vitamini

D vitamini

D vitamini eksikliği bir hastalıktır ve çok kolay tespit edilebilir.

Bir çok hastanede hatta aile hekimliği merkezinde çok kolay yapılabilen D vitamini ölçümü, bu hastalığın tespitini çok kolay sağlayacaktır. Sizde D vitamini eksikliği tespit edilirse de doktorunuzun önereceği vitamin ilaçları sayesinde çok kolayca bu eksiklik telafi edilecektir. Özellikle çağımızda insanların daha fazla kapalı ortamlarda kalıyor olması, doğal D vitamini döngüsünü bozmakta ve bu şekilde dışarıdan vitamin desteği alma ihtiyacı artmakta.   

D vitamini vücutta ne gibi görevler üstlenir ?

D vitamini en çok iskelet sistemi üzerinde etkilere sahip gibi görünse de hem doğrudan hem de dolaylı olarak bir çok vücut fonksiyonunun doğru şekilde yerine getirilmesinde önemli rol almakta. Öncelikle D vitamini bir vitaminden çok bir hormon olarak görülmekte ve bir çok bilim adamı tarafından hormon olarak tanımlanmakta. D vitamini kemik yapımında ve kemiklerde kalsiyumun tutulmasını sağlamakta. Bu sayede gelişim çağında kemiklerin oluşumuna katkı sağlarken, yetişkinlik döneminde de kemiklerin yenilenmesinde görev almakta. D vitamini eksikliği ile büyüyen çocuklarda raşitizm denilen hastalık görülmekte.
D vitamini eksikliği insülin direncinde artışa sebep olurken, ani şeker düşmeleri ile başlayan sonrasında şeker hastalığına doğru giden bir duruma yol açabilir. Bunun yanında kalp damar hastalıklarının rastlanma sıklığında artışa yol açar. Son yıllardaki araştırmalar D vitamini eksikliği durumunda bağırsak, meme, sindirim sistemi kanserlerinde artış görüldüğünü işaret etmekte.
Bu kadar önemli olan D Vitamininin temel kaynağı ise güneştir. Peki, güneş yönünden oldukça cömert olan ülkemizde neden D Vitamini eksikliği bu kadar yaygın görülmekte?
Dengesiz beslenme ve kapalı ortamlarda hayat sürmek D vitamini eksikliği görülmesinin en önemli etkenleri.  Bir çok cilt probleminde hatta sedef hastalığında dahi D vitamini eksiliğinin etkilerinden söz edilmekte. Bu nedenle bazı dermokozmetik ürünlerde ve cilt bakımı ürünlerinde d vitamini kullanılmakta.

D vitamininin görevleri:

– Kandaki kalsiyum ve fosforun normal sınırlarda kalmasını sağlayarak kemik erimesini(osteoprozu)önler. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Çocuklarda D Vitamini ihtiyacı bu yüzden fazladır.
– Kaslara güç verir. Eksikliğinde kas güçsüzlüğü ve ağrı olur. Devamlı yorgunluk ve vücudunda yaygın ağrısı olan hastalar mutlaka kanda D Vitamini düzeyine baktırmalıdır
– Pankreas bezinden insülin salgılanmasında düzenleyicidir.(diyabet hastaları için çok önemli)
– D Vitamini bazı kanserlerin (meme, prostat, kolon rektum kanseri) otoimmun hastalıkların, kalp hastalıkları ve diyabetin gelişimini önler.
– Depresyondan korur
– Damarlarda kan basıncını düzenleyerek tansiyonu dengeler
Günümüzde 30 yaş altı insanların %30’unda D vitamini eksiliği görülürken yaş ilerledikçe bu eksiklik artmakta.
Günlük 30 dakika civarında kol ve ya da dizlerden aşağısı açık olacak şekilde güneşe maruz kalmak vücuda provitamin D olarak gıdalar ile alınan D vitamininin aktif D vitaminine dönüşmesini sağlar.

D Vitaminin bulunduğu gıdalar

– Yağlı balıklarda(somon, karides, uskumru),
– Yumurta sarısı
– Tereyağı
– Karaciğer
– Peynir
– Süt ve süt ürünleri
– Mantar
– Kakao

Özellikle D Vitamini takviyesi alması gerekenler

-D vitamini eksikliği tespit edilmiş olanlar
– 50 yaş üzeri kişiler,
– Sürekli kemik ve kas ağrısı şikayeti olanlar,
– Güneş görmeyenler(ofis çalışanları gibi),
– Bağırsaklardan yağ emilimi bozuk hastalar,
– Karaciğer hastalığı olanlar,
– Mide ameliyatı olanlar,
– Osteoporozlu hastalar ( kemik erimesi olanlar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum girmek için cevaplayınız * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Follow Me

Menu Title