Her gün aynı şampuanı kullanmak

Sürekli aynı şampuanı kullanmak doğru mu?

Lazartigue Şampuan

Saç bakımı ömür boyu sürmesi gereken bir bakım. Saç temizliği de bu bakımın en başında yer alıyor. Saç temizliğinde en çok kullanılan temizlik ürünü ise elbette Şampuanlar.  Bir çok farklı amaçla üretilmiş, farklı formüllere sahip şampuan mevcut. Bu şampuanlardan hangisinin size uygun olduğuna karar vermek için dikkat edilecek hususlar var. Ancak bundan daha da önemlisi sürekli aynı şampuanı kullanmak doğru mu? Her gün saç yıkayan biri iseniz her gün ayı şampuanı kullanmak ne kadar doğru? Bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Sabun ve şampuanın birbirinden farkı nedir?

Sabunlar yağ asitlerinin sodyum ya da potasyum tuzlarıdır. Yani bir yağ asidini Sodyum Hidroksit ile işleme tabi tutarsanız bildiğiniz klasik beyaz sabun, Potasyum Hidroksit ile işleme tabi tutarsanız arap sabunu dediğimiz sabun çeşidini elde edersiniz. Klasik sabunların temizleme gücü yüksek olsa da , özellikle cilt ve saç derisi için fazlaca aşındırıcı niteliklere sahip olabilirler. Bunun bir kaç sebebi vardır.  Birincisi sabun saç derisi için gerekli olan doğal yağ salgısı ve mineralleri alıp götürmesidir. Diğer bir etken ise cildin ph yani asitlik derecesi 5,5 olmasına rağmen klasik sabunların  daha yüksek ph seviyesine sahip olması sebebi ile  cildin doğal asit mantosunu , koruyucu bariyerini yıpratmasıdır. Bir başka olumsuzluk ise sabunların sudaki kalsiyum gibi  maddelerle  etkileşime girerek, saç ve deride sertliğe sebep olması, gözenekleri tıkamasıdır.  Bu sebeple sabun kullanan kimselerin yüz ve sırtlarında daha fazla akne oluşması riski söz konusudur. Bu nedenle saç bakımı açısından en mantıklısı şampuan ve özellikle dermokozmetik şampuan kullanmaktır.

Hangi Saça hangi şampuan?

Elbette her bir şampuan için hangi tipte saç için uygun olduğu zaten belirtiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey asıl şu: Saçımız sürekli aynı özellikleri taşıyor mu?  Bazen saçımız daha kirli olur bazen ise sadece terlemişizdir. BAzen saçımızı çok yağlı hissederiz , bazen ise saç diplerimiz hassaslaşmıştır. Nasıl olur da sadece bir şampuan bu kadar farklı durumlara yanıt verebilir? Elbette bu imkansız.  O yüzden saçlarına özen gösteren herkesin saçlarını farklı hissettiği günler için özel bir kaç çeşit şampuanı bir arada bulundurması ve o anki durumuna uygun şampuanı  kullanmasını öneriyoruz.

Dökülme önleyici şampuanlar etkili mi?

Evet etkili. Bir çok dökülme önleyici şampuan, saç köküne zarar veren bir takım toksin ve hormon kalıntıları ile, bazı mikro organizmaları arındırarak saçlarınızı dökülme etkilerine karşı daha dayanıklı halen getiriyor. Fakat kullanacağınız ürünün bu etkilerini ortaya koyarken saç ve saç derisi ile ilgili diğer dengeleri de koruyabilmesi şart.

Hangi şampuanları kullanayım?

Bir eczacı ve ailesinin neredeyse tamamı tarama özürlü biri olarak ben, evimde en az 4 çeşit şampuan bulunduruyor ve hissettiğim duruma göre dönüşümlü olarak kullanıyorum. 2 farklı dökülme önleyici şampuanım, 1 sık kullanım şampuanım, 1 kepek önleyici şampuanım banyomdan eksik olmaz.

En iyi şampuanlar hangileri?

Bir çok şampuanı dönüşümlü olarak kullanmayı tercih eden ve bunun faydasını gören biri olarak deneyimleyip beğendiğim şampuanları listeliyorum.

1- Babe dökülme önleyici şampuan

2- Vichy Dercos Dökülme önleyici şampuan

3-Vichy Dercos Neogenic şampuan ( Hem dökülme – hem de sık kullanım için)

4-Ducray Elution Sık skullanım şampuanı

5-Babe sık kullanım şampuanı

6-Vichy Dercos Kepek şampuanı ( Yağlı saçlar için)

7-J.f Lazartigue Kepekli Saçlar İçin Deri Bakımı kremi

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum girmek için cevaplayınız * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Follow Me

Menu Title