Etiket: eczacılık

Klinik Eczacılık Nedir?

Eczacılığın geleceği klinik eczacılıkta

Eczacılık

Eczacılık

Eczacılık mesleği ,özellikle sosyal güvenlik sistemindeki köklü değişikliklerin yaşandığı 2005 yılından sonra çok önem kazandı.  Doksanlı yılların sonunda ülkemizde yaşanan büyük ekonomik krizin ardından , 2002 yılı itibari ile devlet bütçesinden sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarına daha çok pay ayrılmaya başlaması ile serbest eczanelerin gelirleri de oldukça iyi noktalara ulaşmıştı. 2005 yılında SSK eczanelerinin kapanması ve tüm kamu hastanelerinin tek çatı altında Sağlık Bakanlığı’na bağlanması ile beraber , serbest eczacılık yapanlar çok yüksek gelirler elde etmişlerdi. Bu dönemde eczacılık fakültelerine ve eczacılık eğitimine duyulan ilgi tavan yapmış, bir çok eczacılık fakültesinin giriş puanı tıp fakültelerini geride bırakmıştı.  Ancak artan harcamaların bütçeyi tüketmesi ve yüksek ilaç fiyatlarının sebep olduğu finansman sıkıntısı nedeni ile, arda arda SGK lehine değiştirilen ilaç fiyat kararnamesi ile , hem eczacılar yüzdesel kar oranı hem de ilaç fiyatları defalarca düşürüldü.  Gençlerin meslek seçerken kazanç durumuna baktıkları da kesin. Google arama raporlarında LYS sınavlarından sonra eczacılıkla ilgili en çok aranan başlık şu :

Eczacılar ne kadar kazanıyor? :

Eczacılık mesleği ülkemizde eczaneye hapsedilmiş bir meslek olmaktan uzun süre çıkamadı. Eczane eczacılığı ise yoğun bürokrasi ve kısıtlı mesleki yetki nedeni ile reçeteye yazılan ilaçları hastaya vermekten öteye geçemeyen bir dar alanda kısılmış kalmıştı.  Oysa dünyada eczacılığa çok farklı bir misyon yüklenmişti. Bu bağlamda farmasötik bakım ve klinik eczacılık terimleri ön plana çıkmaya başladı.  Çünkü ilaç kullanan hastaların büyük kısmı , ilaç kullanım hataları , doz hataları ve düzensizlikleri ya da sağlık sistemindeki diğer çarpıklıklar nedeni ile gerekli faydayı göremiyor, ya da bazı yan etkilere maruz kalıyorlardı. Hatta yanlış ilaç kullanımı bir çok hastalıktan daha fazla can alıyor ya da kalıcı sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Diğer yandan hastaların sağlık danışmanlarına duyduğu ihtiyacı en iyi şekilde ve en kolay giderebilecek meslek gurubu da yine eczacılar olarak görülmekte. Bu gün eczacılar  yaşadıkları ekonomik kayıpları telafi edebilmek için, dermokozmetik , makyaj ve cilt bakımı ürünleri satmak yoluna başvuruyorlar.

Bu nedenle başlangıçta Marmara Üniversitesi Eczacılık fakültesinde başlayan klinik eczacılık dersleri, zamanla hemen hemen tüm eczacılık fakültelerine yaygınlaştı.  Bir çok özel hastane klinik eczacılık uzmanlarını istihdam etme çabasında.  Öte yandan klinik eczacılık yüksek lisansı yapmış uzman eczacıların yönettiği serbest eczaneler de halk sağlığına  katkı sağlamaya başladı. Fakat halen resmi olarak klinik eczacılar hak ettikleri mesleki haklara kavuşmuş değiller.

Yine de herkesin üzerinde birleştiği bir şey var ki o da Eczacılık mesleğinin geleceği branşlaşmakta ve uzmanlık dallarına ilginin artmasında. Klinik eczacılık, kemoterapi , nükleer tıp alanında uzmanlık, endüstriyel eczacılık popüler uzmanlık alanları olarak göze çarpıyor. Aşağıda çok değerli bir  uzman eczacımızın yazısına yer veriyorum.  Devamını Okumak için TIKLAYINIZ

Eczane İlaç Tarif Yazılımına ödül

İlaç tarifine kolaylık getiren Eczane programına Almanya ödül verdi. Türkiye ise ilgisiz

Haber:

Almanya’da Türk eczacıya ilaç hizmetinden ötürü büyük ödül

Ya bizde durum nasıl?

Dünyada en önemli ölüm sebeplerinden birisi de hatalı ilaç kullanımı ve ilaç yan etkileri . Hastaların ilacı yanlış kullanması sağlığa zarar verdiği kadar sağlık sistemine de ağır bir yük getiriyor. İlaç israfı da olayın diğer bir boyutu.

Aşağıdaki haber yaklaşık 15 gün önce bir çok haber sitesi ve gazetede yayınlandı. Almanya’da yaşayan bir Türk Eczacı meslektaşım  tasarladığı bir bilgisayar programı aracılığı ile Almanca bilmeyen ya da az bilen Türk hastalara yönelik ilaç kullanım etiketleri basmış. Bu etiketler ile hastanın işine yarayacak bir çok bilgiyi ilaç üzerine yapıştırmış .

Bu sayade ilaç kullanım hatalarının , ilaç yan etkilerinin oranı düşürülebilir ve aynı zamanda tedavinin başarısı da artar. Her şey çok güzel bu gerçekten ödül verilecek bir durum. Üstelik aynı sistemin Almanca’sı da Almanlar için kullanılmalı bence.

Almanya’da Ödül bizde ilgisizlik.

Oysa bu programdan daha üstün ve geniş özelliklere sahip bir yazılım 4 yıl kadar önce bir Türk Eczacımız ve çalışma arkadaşı bir elektronik mühendisi yazılım uzmanı tarafından ülkemizde tasarlandı ve kullanıma sunuldu.  Programın fikir sahibi Eczacımız konuyu Türkiye Eczacılar Birliği başta olmak üzere  Sağlık Bakanlığı Akılcı İlaç kullanımı bölümü yetkililerine , Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Sigortası genel Müdürlüğü yetkilerine duyurmak için çok çaba sarf etmiş. İşin en acı yönü ise en büyük ilgisizlik Türkiye Eczacılar Birliğinden gelmiş .  Programın detaylarını görmek ya da dinlemek zahmetine bile girmeden “benzer uygulamalar var” denilerek etiket basan printerlar örnek gösterilerek büyük bir basiretsizlik örneği sergilenmiş. Oysa benzer bir program ya da bu programı destekleyen bir bilgi havuzu ülkemizde yok .

Bununla da yılmayan Eczacımız önce kendi bölgesindeki meslektaşlarına sunum yaparak bu programı ve özelliklerini anlatmış. Bir çok yanlış kullanımı, yan etkiyi, israfı önlemenin mümkün olması bir yana aslında eczane hizmet kalitesini de arttıran ve işleri kolaylaştıran  bu yazılıma ne yazık ki Eczacılar da ilgi göstermemişler. Ancak Türkiye’nin farklı illerinden  bir kısım ileri görüşlü  Eczacılar e-tiket programını internet üzerinden duyarak satın almışlar ve kullanmaya başlamışlar. Eczane ilaç tarif etiketi basan matbaalar ise bu özellikleri taşımayan standart etiketleri kolayca eczacılara sunabiliyor.

Yine de pes etmeyen bu eczacımız konuyu Türkiye’nin önemli Eczacı derneklerinden Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği  yetkililerine de duyurmuş. Ancak daha ilk görüşmede adeta bir satıcıya yapılan muameleye tabi tutularak detayların dinlenmesi zahmetinde dahi bulunulmamış. Ancak bir Pharmetic üyesi eczanesine programın yüklenmesini talep etmiş fakat o da bir hafta kadar sonra kendi sistemi ile uyumsuz olduğunu gerekçe göstererek kullanmaktan vazgeçmiş. Oysa yazılım  tüm eczane işletim  sistemlerinden bağımsız olarak kullanılabilmekte.

Bunun da ötesinde ilaç kullanım tarifi ile beraber daha bir çok başka özellik te  e-tiket yazılımına entegre edilebiliyor.   Buna reçete içerisindeki ilaç etkileşimleri dahil, hastalara özel uyarılar, ilaçlara özel uyarılar, çoklu ilaç kullanımında saatlik ya da öğünlere göre ilaç tarifi yapılan büyük boy klavuzlar yazmak ta çok kolay. Diğer bir avantaj ise ülkemizde medula  eczane sisteminin  ve e-reçete kullanılması sayesinde  bu işlerin Almanya’dakinden çok daha kolay ve hızlı yapılabilmesi.

Eczacıların ve Türk Eczacıları Birliği‘nin bu yeniliğe ilgi göstermemelerinin önemli bir sebebi eczacıların ekonomik açıdan çok zor günler geçiriyor olması akla gelebilir.

Küçücük bir kağıt parçası ama...

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinde “NRW 2013 Sağlık Ödülü” 46 yaşındaki eczacı, Dr. Metin Bağlı’ya verildi. Bağlı ödüle, Almanca bilmeyen Türk hastalar için geliştirdiği ve ilaçların üzerine yapıştırılan kısa bilgi etiketlerinden ötürü layık görüldü.

Köln’de 13 yıldır eczacılık yapan Metin Bağlı’ya ödülünü NRW Sağlık Bakanı Barbara Steffens verdi. NRW sağlık bakanlığı, Bağlı’nın projesini “önemli ve örnek alınmaya değer” olarak nitelendirdi.

ALMANCA BİLMEYENLER İÇİN
Eczacı Metin Bağlı bazı hastaların dil sorunu yaşadığını görünce buna çözümler aramaya başladı. Çözüm olarak, kurduğu bilgi bankasına eczanedeki ilaçlarla ilgili Türkçe kısa bilgiler yükledi.

Bu bilgiler arasında ilacı yazan doktorun adı, ilacın hangi hastalıklarda kullanıldığı, nasıl kullanılacağı, kullanma süresi, aç mı tok mu alınacağı ve koruma koşulları yer alıyor. Almanca bilmeyen Türk bir hasta geldiğinde Metin Bağlı bu bilgi etiketlerini bastırarak ilacın üzerine yapıştırıyor. Böylece hastanın ilacı yanlış kullanması önleniyor.

HASTALAR MEMNUN
Söz konusu bilgi bankasını oluşturmak için yaklaşık 4 yıl uğraştığını belirten Bağlı, “Böyle bir ödül aldığım için mutluyum. Ödül, yapacağım benzer projeler için motivasyon oldu. Hastalar bu hizmetten çok memnun kalıyorlar” diye konuştu. Bağlı’nın projesi, geçtiğimiz yıl da NRW Eyalet Eczacılar Birliği tarafından ödüle layık görülmüştü.

 

E-tiket.net özellikleri

Eczanenizde kurulu olan otomasyon programlarından bağımsızdır.

  • E-tiket.net programı, Medula işlemlerinizi yaptığınız Internet Explorer tarayıcısı üzerinde çalışır. Ayrıca bir programa ihtiyaç duymaz.
  • Siz Medula işlemlerinizi mutad olarak yaparken, etiketleri otomatik hazırlar.
  • Reçete bilgilerini Medula sisteminin tarayıcı üzerindeki reçete sayfasından otomatik olarak okur.
  • Çok düşük maliyetli etiket bastırma imkanı sunar.

Medula sistemine hızlı giriş sağlar

 • İsterseniz Medula sistemine Medula Kullanıcı Adı ve Şifrenizi sizin yerinize girer. Her seferinde şifre girmenize gerek kalmaz.
 • Şifrenizi de elemanlarınızın bilmesine gerek kalmaz.

Reçetedeki tüm ilaçlar için otomatik etiket hazırlar

 • E-tiket.net programı reçete üzerindeki tüm ilaçlar için etiketler hazırlar.
 • Kullanım dozajlarını otomatik olarak ekrandan, Medula sisteminin reçete sayfasından okur.
 • İlaç tariflerini ilaç cinsine göre otomatik yapar.

Preview

Bilgi amaçlı kasa fişi verir

 • Medula sistemindeki parasal tüm bilgileri kullanırak kasa fişi hazırlar.
 • Muayene ücreti, ilaç farkı, kesilecek fişteki farklı KDV oranları, toplam ödeme vs, hepside kasa fişinde bulunur.
 • İlaç etiketleri ile aynı boyutlardadır. Ayrıca bir yazıcı gerektirmez.
 • Reçete dışı alış-veriş kalemlerini de ekletir.
 • Kasa fişini yazdır/yazdırma seçeneği verir.

Kasa Fişi

İlaçları raflarda aratmaz

 • Reçete hazırlanmasında büyük kolaylık sağlar.
 • İlaçları bulundukları raflardan bulmanızı sağlar.
 • Yeni işe aldığınız elemanınızın reçete hazırlamasını kolaylaştırır.

Raf yerleri

Reçetedeki her ilaç için otomatik etiket hazırlar

 • İlacı veren eczane
 • İlacı reçeteleyen doktor
 • Reçete sahibi hasta
 • Reçete tarihi
 • Reçete no
 • İlacın reçetelenebileceği bir sonraki tarih
 • İlaç dozaj bilgisi
 • İlaç kullanım tarifi
 • Dozaj ve tarif alanlarını değiştirme imkanı

Baskılı etiletler

Yazdırma ve değiştirme seçenekleri sunar

 • Hazırlanan her etiketi yazdır/yazdırma seçeneği sunar.
 • Birden fazla kutu verilen ilaçlar için tek etiket veya her kutuya etiket seçeneği sunar.
 • Birden fazla kutu verilen ilaçlarda, etiket kaçıncı kutu olduğunu söyler.
 • Birbirinden bağımsız, değiştirilebilir üç satır tarif alanları.
 • Değiştirilen tarif alanının saklama seçeneği sunar.
 • Saklanan yeni tarifin öncelikli tariflerden olmasına seçenek sunar.

BuEtiketiYazdir.png YeniTarife.pngDefaultTarife.png

Manuel etiket eklemeye izin verir

 • Reçetede olmayan bir ürün için etiket bastırma imkanı.
 • Hiç reçetesi olmayan ilaç için etiket bastırma imkanı.

 

A4 veya A5 formatında detaylı ilaç tarifleri hazırlatır

 • Günlük öğünlük bazda detay ilaç kullanım tarifi.
 • Günlük saatlik bazda detay ilaç kullanım tarifi.
 • İstediğiniz sayıda ilaç kullanım şekli tanımlama. Aç Karna, Tok Karna, Yemekten 20 dk. Önce,  Yemekten 1 saat Sonra, Gece Yatarken vs.
 • İstediğiniz sayıda ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken temel uyarı grupları tanımlama. Hamileler, Diyabetliler, Kalp Hastaları, Greyfurt Suyu vs.
 • Detay ilaç tarif raporuna istediğiniz kadar ilaç ekleme. Böylece aynı anda kullanılacak ilaçlar için özel tarifler yapabilme imkanı.
 • Önceden tanımlanmış bilgileri kullanma, değiştirme veya sıfırdan tarif hazırlama imkanı sunar.

Gelecekte Eczacılık

Gelecekte Eczacılık

Klinik eczacılık, eczacının tüm eczacılık bilgilerini hasta yararına kullanması anlamına gelen bir halk sağlığı bilimidir. Klinik eczacılık kavramı, içerdiği klinik kelimesinden dolayı çoğu zaman hastane eczacılığı olarak algılanmaktadır. Gelecekte eczacılık bu yönde olacaktır.

Oysa ki buradaki klinik kelimesi hasta odaklı eczacı anlamına gelmektedir. Günümüzde klinik eczacılık hizmetleri sadece hastanelerde değil, eczanelerde ve eczacıların görev yaptıkları diğer alanlarda da verilmektedir. Son yıllarda klinik eczacılık terimi yerine kendisiyle aynı anlamı taşıyan pharmacuetical care (eczacılık hizmetleri), pharmacy practice (eczacılık uygulamaları), patient oriented pharmacy (hasta odaklı eczacılık) ve social pharmacy(sosyal eczacılık) gibi ifadeler de kullanılmaya başlanmıştır. (daha&helliip;)

Menu Title