Etiket: eczacı

Eczacı Mesleki Hak

Eczacı Mesleki Hakkı

Reçete tarifi ve ilaç bilgileri için eczacılara ülkemizde 25 kuruş verilirken, dünyanın diğer ülkelerinde ise uygulama çok daha farklı . Ülkemizde eczacılık mesleki hakkının düşük olması ve ilaç fiyatlarının çok ucuzlaması nedeni ile ekonomik kayba uğrayan eczacılar, dermokozmetik , Fitoterapi gibi diğer ilaç dışı alanlara kaydılar.

Kanada eczane eczacıları

Kanada eczane eczacıları

Kanada’nın Nova Scotia eyaletinde bir eczacının, nasıl kullanılacağını tarif ettiği ilaçlar için müşterisine 52,5 Kanada doları fatura kesti.
Kanada’nın Nova Scotia eyaletine bağlı Waverly kentinde bir eczacıcı, ilacın nasıl kullanılacağını anlattığı müşterisine 52,5 Kanada doları fatura kesti.

Yılboyu kullandığı ilaçların bedelini vergi iadesinde kullanmak için, eczaneden fatura ve yazılı döküm alan Kadanalı Colin Clarke, listede “ilaç incelemesi (medication review)” başlığını görünce eczane yönetimine başvurdu. Eczane yönetiminden, ilaçların nasıl kullanılacağını, yan etkilerinin neler olduğunu ve devamlılık gibi hususlarda müşterilerin yazılı ve sözlü olarak bilgilendirildiğini ve bunun da bir ücrete tabi olduğunu öğrenen Clarke, faturaya itiraz etti.

Yerel ve ulusal basının da yer verdiği konuyla ilgili konuşan Clarke, “Hiçbir zaman ilaçlarımı nasıl kullanacağıma ilişkin sözlü ya da yazılı bilgi istemedim ama bu parayı benden almışlar” diyerek şaşkınlığını ifade etti.

Eczane yönetimine, aldıkları parayı iade etmeleri için başvuran Clarke, “Vermezlerse mahkemeye gideceğim” dedi.

Colin Clarke’ın itirazıyla ortaya çıkan uygulamada, 52,5 dolarlık ücretin 36,75 dolarını devlet, geri kalan 15,75 dolarını ise vatandaş ödüyor.

Kaynak :  http://www.medimagazin.com.tr

İts ilaç takip sistemi artık cepte

İlaç bilgileri artık  akıllı cep telefonlarında

İTS

İlaçlar karekod ve its

Sağlık Bakanlığının Türkiye sınırları içerisine giren her ilacın takibini yürüttüğü İlaç Takip Sistemi’nden (İTS) artık vatandaşlar da akıllı telefonları aracılığıyla yararlanabilecek.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda düzenlediği basın toplantısında, sistem hakkında bilgi verdi. 

Atbakan, İTS‘nin tüm dünyada uygulanan takip ve izleme sisteminin ilaç sektörüne uyarlanmış şekli olduğunu belirterek, bu sistemin, ürünlerin tedarik ve dağıtım süreçlerindeki konumunun belirlenebilmesini sağladığını söyledi. Elektronik ürün kodu teknolojisi sayesinde ilaçların, üretim veya ithalatından itibaren tedarik zincirinde gerçekleştirdiği her hareketin izlenebildiğini anlatan Atbakan, karekodlar sayesinde ürünün son görüldüğü konum, zaman ve durumun gerçek zamanlı bir veri tabanında kaydedildiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığının bu alanda bir ilke imza attığını, İlaç Takip Sistemi’ni 2010’da kurarak ülke çapında hayata geçirdiğini hatırlatan Atbakan, “Şu anda ABD’nin dahil olduğu 25’ten fazla ülke, bizim bu projemizi defalarca geldi, inceledi, bizlerle görüştü” dedi.

Atbakan, İTS’nin ilaç sahteciliği ve ilaç kaçakçılığını önleyerek orijinal ve güvenilir ilaç tedarik edilmesini sağladığını vurgulayarak, sistemin üretici, ithalatçı, ecza deposu, eczane, geri ödeme kurumu gibi paydaşlarından alınan bildirimlerle bir ilacın yalnızca bir kez satılmasının kontrolünü yaptığını ve kupür sahteciliğini önlediğini kaydetti.

Sistem dahilinde ilaç sorgulamasının kurumun internet sitesindeki İlaç Takip Sistemi bölümünden yapılabildiğini anlatan Atbakan, “Burada ilgili sayfa açıldığında, ilaç kutusunun üzerindeki barkodun yanında yer alan (01) ile başlayan kodu başında (01) olmadan Barkod no alanına, (21) ile başlayan kodu başında (21) olmadan Seri no alanının doldurulması gerekir. Sayfada verilmiş güvenlik kodu yazıldıktan sonra ilaç hakkında hemen bilgi gelecektir” dedi.

İLAÇ HAKKINDA TOPLATMA KARARI OLUP OLMADIĞINA BAKILACAK

Atbakan’ın mobil uygulamaya ilişkin verdiği bilgiye göre, uygulamayla, vatandaş ilaç kutularının üzerindeki karekodu akıllı cep telefonlarına okutarak ya da elle sorgulayarak temin ettiği ilacın durumu hakkında bilgi sahibi olabilecek. İTS ilaç takip sisteminin hastalara getirdiği bir kolaylık daha böylece hayata geçmiş oluyor. Bunun da ötesinde ileride hastaları yönlendirecek, ilaçlarını zamanında ve eksisiz kullanmalarını ve biten ilaçlarını zamanında yazdırıp yeniden alabilmelerini sağlayacak düzenlemelerin de önü açılmış oluyor. Ancak ilaç sektöründe eczacıları baypass edebilecek uygulamalardan çekinen eczacılar da yok değil. 

Bu şekilde vatandaş, ilacın sahte ya da piyasadan toplatılmış olup olmadığı ya da son kullanma tarihinin geçip geçmediğine ilişkin kesin bilgiye erişmiş olacak. Sorgulamayla söz konusu ilacın Sağlık Bakanlığında kayıtlı olup olmadığı da belli olacak. Zararlı madde, yan etkisi tespiti gibi nedenlerle piyasadan toplatılma kararı olan ilaçların bilgisine de İTS mobil uygulama sayesinde ulaşabilecek.

Sistemin kullanımın çok basit olduğunun altını çizen Atbakan, ilacın karekodunun telefonun kamerasının tam karşısına getirilerek odaklanmasının yeterli olduğunu vurguladı. Atbakan, “Bu aşamadan sonra, bize bir saniye kadar süre içinde bizim İTS sistemine bu numarayı göndererek bir cevap alıyor ve o cevaba göre kişinin ekranına bilgi geliyor. Zaten yüzde 99.99 oranda gelecek olan bilgi, ‘ilacınız sistemde kayıtlıdır’ şeklinde olacaktır. Çünkü, bugüne kadar bundan daha yüksek oranda bu mesaj çıktı” dedi.

Nöbetçi Eczane

Nöbetçi Eczane

 “ECZACILAR GÖNÜLLÜ SAĞLIK DESTEKÇİSİDİR”

Atbakan, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Eczaneler, sahte ilaç mı satıyor ki Bakanlık böyle bir uygulamaya gerek duydu? Bakanlık, eczanelere güvenmiyor mu” sorusu üzerine Atbakan, şu yanıtı verdi:

“Bunu dünyada ilk yapan biziz, ancak sahte ilaç sıkıntısını büyük ölçülerde yaşayan bir ülke değiliz. Bu sistem, zaten işliyordu. 24 binden fazla eczanemiz var, bunlar adeta Sağlık Bakanlığının gönüllü elemanları gibi çalışır. Eczacı, mahallesindeki vatandaşların gönüllü sağlık destekçisidir zaten. Bu konuda, ‘sahtecilik yapıyor’ demeyi bırakın, aklımızdan bile geçirmeyiz. Devletin zemini takip edilebilir halde gerektiğinde de herhangi bir arıza halinde sorumlusunu görebilmesi görevidir.” 

Bir kişinin eczaneden ilacını aldıktan sonra eczacının gözü önünde sorgulama yapmasının ikili arasındaki güven ilişkisini zedeleyip zedelemeyeceğine ilişkin soru üzerine de Atbakan, “O hareketten, bir öncesinde zaten eczacı bunu yapıyor. Niye zedelesin ki?” dedi.

Atbakan, vatandaşların ilaçlarını mutlaka eczaneden temin etmesi gerektiğini vurguladı.  Eczane dışından ilaç temini sağlık riski oluşturan sahte ya da bozulmuş ya da kontrol dışı kaçak ilaçlara maruz kalmanıza sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka ilacınızı eczaneden ve eczacınızdan alınız.

Bu sistem aynı zamanda reçetesiz ilaç satışının önlenmesi açısından da fayda sağlayabilecek bir uygulama olabilir. Hastaların ilaçların yan etkileri konusunda doğrudan bilgi vermeleri için de sistemin kullanılıp kullanılamayacağı önümüzdeki dönemde belli olacak.

Eczane İlaç Tarif Yazılımına ödül

İlaç tarifine kolaylık getiren Eczane programına Almanya ödül verdi. Türkiye ise ilgisiz

Haber:

Almanya’da Türk eczacıya ilaç hizmetinden ötürü büyük ödül

Ya bizde durum nasıl?

Dünyada en önemli ölüm sebeplerinden birisi de hatalı ilaç kullanımı ve ilaç yan etkileri . Hastaların ilacı yanlış kullanması sağlığa zarar verdiği kadar sağlık sistemine de ağır bir yük getiriyor. İlaç israfı da olayın diğer bir boyutu.

Aşağıdaki haber yaklaşık 15 gün önce bir çok haber sitesi ve gazetede yayınlandı. Almanya’da yaşayan bir Türk Eczacı meslektaşım  tasarladığı bir bilgisayar programı aracılığı ile Almanca bilmeyen ya da az bilen Türk hastalara yönelik ilaç kullanım etiketleri basmış. Bu etiketler ile hastanın işine yarayacak bir çok bilgiyi ilaç üzerine yapıştırmış .

Bu sayade ilaç kullanım hatalarının , ilaç yan etkilerinin oranı düşürülebilir ve aynı zamanda tedavinin başarısı da artar. Her şey çok güzel bu gerçekten ödül verilecek bir durum. Üstelik aynı sistemin Almanca’sı da Almanlar için kullanılmalı bence.

Almanya’da Ödül bizde ilgisizlik.

Oysa bu programdan daha üstün ve geniş özelliklere sahip bir yazılım 4 yıl kadar önce bir Türk Eczacımız ve çalışma arkadaşı bir elektronik mühendisi yazılım uzmanı tarafından ülkemizde tasarlandı ve kullanıma sunuldu.  Programın fikir sahibi Eczacımız konuyu Türkiye Eczacılar Birliği başta olmak üzere  Sağlık Bakanlığı Akılcı İlaç kullanımı bölümü yetkililerine , Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Sigortası genel Müdürlüğü yetkilerine duyurmak için çok çaba sarf etmiş. İşin en acı yönü ise en büyük ilgisizlik Türkiye Eczacılar Birliğinden gelmiş .  Programın detaylarını görmek ya da dinlemek zahmetine bile girmeden “benzer uygulamalar var” denilerek etiket basan printerlar örnek gösterilerek büyük bir basiretsizlik örneği sergilenmiş. Oysa benzer bir program ya da bu programı destekleyen bir bilgi havuzu ülkemizde yok .

Bununla da yılmayan Eczacımız önce kendi bölgesindeki meslektaşlarına sunum yaparak bu programı ve özelliklerini anlatmış. Bir çok yanlış kullanımı, yan etkiyi, israfı önlemenin mümkün olması bir yana aslında eczane hizmet kalitesini de arttıran ve işleri kolaylaştıran  bu yazılıma ne yazık ki Eczacılar da ilgi göstermemişler. Ancak Türkiye’nin farklı illerinden  bir kısım ileri görüşlü  Eczacılar e-tiket programını internet üzerinden duyarak satın almışlar ve kullanmaya başlamışlar. Eczane ilaç tarif etiketi basan matbaalar ise bu özellikleri taşımayan standart etiketleri kolayca eczacılara sunabiliyor.

Yine de pes etmeyen bu eczacımız konuyu Türkiye’nin önemli Eczacı derneklerinden Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği  yetkililerine de duyurmuş. Ancak daha ilk görüşmede adeta bir satıcıya yapılan muameleye tabi tutularak detayların dinlenmesi zahmetinde dahi bulunulmamış. Ancak bir Pharmetic üyesi eczanesine programın yüklenmesini talep etmiş fakat o da bir hafta kadar sonra kendi sistemi ile uyumsuz olduğunu gerekçe göstererek kullanmaktan vazgeçmiş. Oysa yazılım  tüm eczane işletim  sistemlerinden bağımsız olarak kullanılabilmekte.

Bunun da ötesinde ilaç kullanım tarifi ile beraber daha bir çok başka özellik te  e-tiket yazılımına entegre edilebiliyor.   Buna reçete içerisindeki ilaç etkileşimleri dahil, hastalara özel uyarılar, ilaçlara özel uyarılar, çoklu ilaç kullanımında saatlik ya da öğünlere göre ilaç tarifi yapılan büyük boy klavuzlar yazmak ta çok kolay. Diğer bir avantaj ise ülkemizde medula  eczane sisteminin  ve e-reçete kullanılması sayesinde  bu işlerin Almanya’dakinden çok daha kolay ve hızlı yapılabilmesi.

Eczacıların ve Türk Eczacıları Birliği‘nin bu yeniliğe ilgi göstermemelerinin önemli bir sebebi eczacıların ekonomik açıdan çok zor günler geçiriyor olması akla gelebilir.

Küçücük bir kağıt parçası ama...

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinde “NRW 2013 Sağlık Ödülü” 46 yaşındaki eczacı, Dr. Metin Bağlı’ya verildi. Bağlı ödüle, Almanca bilmeyen Türk hastalar için geliştirdiği ve ilaçların üzerine yapıştırılan kısa bilgi etiketlerinden ötürü layık görüldü.

Köln’de 13 yıldır eczacılık yapan Metin Bağlı’ya ödülünü NRW Sağlık Bakanı Barbara Steffens verdi. NRW sağlık bakanlığı, Bağlı’nın projesini “önemli ve örnek alınmaya değer” olarak nitelendirdi.

ALMANCA BİLMEYENLER İÇİN
Eczacı Metin Bağlı bazı hastaların dil sorunu yaşadığını görünce buna çözümler aramaya başladı. Çözüm olarak, kurduğu bilgi bankasına eczanedeki ilaçlarla ilgili Türkçe kısa bilgiler yükledi.

Bu bilgiler arasında ilacı yazan doktorun adı, ilacın hangi hastalıklarda kullanıldığı, nasıl kullanılacağı, kullanma süresi, aç mı tok mu alınacağı ve koruma koşulları yer alıyor. Almanca bilmeyen Türk bir hasta geldiğinde Metin Bağlı bu bilgi etiketlerini bastırarak ilacın üzerine yapıştırıyor. Böylece hastanın ilacı yanlış kullanması önleniyor.

HASTALAR MEMNUN
Söz konusu bilgi bankasını oluşturmak için yaklaşık 4 yıl uğraştığını belirten Bağlı, “Böyle bir ödül aldığım için mutluyum. Ödül, yapacağım benzer projeler için motivasyon oldu. Hastalar bu hizmetten çok memnun kalıyorlar” diye konuştu. Bağlı’nın projesi, geçtiğimiz yıl da NRW Eyalet Eczacılar Birliği tarafından ödüle layık görülmüştü.

 

E-tiket.net özellikleri

Eczanenizde kurulu olan otomasyon programlarından bağımsızdır.

  • E-tiket.net programı, Medula işlemlerinizi yaptığınız Internet Explorer tarayıcısı üzerinde çalışır. Ayrıca bir programa ihtiyaç duymaz.
  • Siz Medula işlemlerinizi mutad olarak yaparken, etiketleri otomatik hazırlar.
  • Reçete bilgilerini Medula sisteminin tarayıcı üzerindeki reçete sayfasından otomatik olarak okur.
  • Çok düşük maliyetli etiket bastırma imkanı sunar.

Medula sistemine hızlı giriş sağlar

 • İsterseniz Medula sistemine Medula Kullanıcı Adı ve Şifrenizi sizin yerinize girer. Her seferinde şifre girmenize gerek kalmaz.
 • Şifrenizi de elemanlarınızın bilmesine gerek kalmaz.

Reçetedeki tüm ilaçlar için otomatik etiket hazırlar

 • E-tiket.net programı reçete üzerindeki tüm ilaçlar için etiketler hazırlar.
 • Kullanım dozajlarını otomatik olarak ekrandan, Medula sisteminin reçete sayfasından okur.
 • İlaç tariflerini ilaç cinsine göre otomatik yapar.

Preview

Bilgi amaçlı kasa fişi verir

 • Medula sistemindeki parasal tüm bilgileri kullanırak kasa fişi hazırlar.
 • Muayene ücreti, ilaç farkı, kesilecek fişteki farklı KDV oranları, toplam ödeme vs, hepside kasa fişinde bulunur.
 • İlaç etiketleri ile aynı boyutlardadır. Ayrıca bir yazıcı gerektirmez.
 • Reçete dışı alış-veriş kalemlerini de ekletir.
 • Kasa fişini yazdır/yazdırma seçeneği verir.

Kasa Fişi

İlaçları raflarda aratmaz

 • Reçete hazırlanmasında büyük kolaylık sağlar.
 • İlaçları bulundukları raflardan bulmanızı sağlar.
 • Yeni işe aldığınız elemanınızın reçete hazırlamasını kolaylaştırır.

Raf yerleri

Reçetedeki her ilaç için otomatik etiket hazırlar

 • İlacı veren eczane
 • İlacı reçeteleyen doktor
 • Reçete sahibi hasta
 • Reçete tarihi
 • Reçete no
 • İlacın reçetelenebileceği bir sonraki tarih
 • İlaç dozaj bilgisi
 • İlaç kullanım tarifi
 • Dozaj ve tarif alanlarını değiştirme imkanı

Baskılı etiletler

Yazdırma ve değiştirme seçenekleri sunar

 • Hazırlanan her etiketi yazdır/yazdırma seçeneği sunar.
 • Birden fazla kutu verilen ilaçlar için tek etiket veya her kutuya etiket seçeneği sunar.
 • Birden fazla kutu verilen ilaçlarda, etiket kaçıncı kutu olduğunu söyler.
 • Birbirinden bağımsız, değiştirilebilir üç satır tarif alanları.
 • Değiştirilen tarif alanının saklama seçeneği sunar.
 • Saklanan yeni tarifin öncelikli tariflerden olmasına seçenek sunar.

BuEtiketiYazdir.png YeniTarife.pngDefaultTarife.png

Manuel etiket eklemeye izin verir

 • Reçetede olmayan bir ürün için etiket bastırma imkanı.
 • Hiç reçetesi olmayan ilaç için etiket bastırma imkanı.

 

A4 veya A5 formatında detaylı ilaç tarifleri hazırlatır

 • Günlük öğünlük bazda detay ilaç kullanım tarifi.
 • Günlük saatlik bazda detay ilaç kullanım tarifi.
 • İstediğiniz sayıda ilaç kullanım şekli tanımlama. Aç Karna, Tok Karna, Yemekten 20 dk. Önce,  Yemekten 1 saat Sonra, Gece Yatarken vs.
 • İstediğiniz sayıda ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken temel uyarı grupları tanımlama. Hamileler, Diyabetliler, Kalp Hastaları, Greyfurt Suyu vs.
 • Detay ilaç tarif raporuna istediğiniz kadar ilaç ekleme. Böylece aynı anda kullanılacak ilaçlar için özel tarifler yapabilme imkanı.
 • Önceden tanımlanmış bilgileri kullanma, değiştirme veya sıfırdan tarif hazırlama imkanı sunar.
Menu Title