Basur Kanaması Deyip Geçmeyin

Basur (Hemoroid) hafife alınacak bir sorun değil.

Basur , hak arasında mayasıl adı ile de anılan bir makat hastalığıdır. Çoğu zaman ağrılı, bazen kanamalı geçen, kabızlıkla bağlantılı olabilen, anüs bölgesinde dışa sarkmalar, meme benzeri çıkıntılarla kendini gösteren bir hastalık.  Genetik yatkınlığın da önemi olmakla beraber , çoğunlukla düzensiz ve dengesiz beslenme, çok fazla oturarak ya da ayakta hareketsiz çalışmakla, özellikle bira , şarap benzeri mayalı alkollü içeceklerle bağlantılı olarak şiddetlenen bir sağlık problemi. Türk toplumunda her 3 kişisen 2’sinde hayatın belli bir döneminde basur ile ilgili sorun yaşanıyor.  Başlangıç aşamasında sıcak su oturma banyosu ve mutlaka doktor önerisi ile kullanılan bazı ilaçlar, kremler ile başarılı şekilde iyileşmek mümkün. Ancak bazen basur daha önemli başka hastalıklarla beraber de görülebiliyor.

Basur Kanaması tehlikeli midir?

Makattan kan gelmesi ciddi bir belirti olabilir

Hemorid hastalığında bazen ağrı ve dışarı sarkan şişliklere kanama da eşlik edebiliyor. Bu gibi durumlarda ciddi demir eksikliği ve buna bağlı anemi görülebiliyor. Ancak kanama ile beraber aynı zamanda basur problemi yaşanması ve kanamanın doğrudan basurdan geldiğinin düşünülmesi, bazen başka önemli hastalıkları gözden kaçırmaya sebep olabiliyor.  Örneğin, İrritabl Barsak Sendromu, Ülseratif Kolit, Crohne hastalığı gibi önemli sağlık problemleri hemoroid rahatsızlığının  gölgesinde kalıyor ve uzun süreler ihmal edilebiliyor. Bu gibi hastalar, aktarlardan, hatta Tv programlarından duydukları, kulaktan dolma bitkisel ürün ya da karışımlarla şifa bulmaya çalışırken çoğu kez çok önemli olan zamanlarını kaybediyorlar.

Makattan kan gelmesi neden olur? Kolonoskopi yapılması erken teşhis ile hayat kurtarabilir.

Anal kanama ya da diğer adı ile rektal kanama önemsenmesi gereken ve kesin sebebi mutlaka ortaya konulması gereken bir sağlık problemidir. Bir eczane eczacısı olarak son aylarda 3 ayrı hastamda rektal kanama problemi nedeni ile Anal fissur, Hemorid ön tanısı ile cerrahi işlem yapılması planlanmış iken, özellikle güven duyduğumuz bir Genel Cerrahi Uzmanı Hocamızın tavsiyesi üzerine kolonoskopi yapılması ve sonrasında gerek görülürse ameliyat yapılmasına karar verildi.  Günümüzde kolonoskopi son derece konforlu ve rahat şekilde yapılabiliyor. Kolonoskopi snrasında 3 hastamızdan ikisinde ameliyattan vazgeçildi. Zira bir hastamızda ülseratif kolit , diğerinde ise Crohne hastalığı tespit edildi. Üçüncü hasta ise Longo Yöntemi ile basur ameliyatı uygulaması ile  şifa buldu.  Özellikle 40 yaş sonrasında rektal sorun yaşayan, şüpheli karın ağrıları olan, sık sık ishal ya da sık sık şiddetli kabızlık sorunu yaşayan, kanama sorunu olanlara mutlaka kolonoskopi yapılması öneriliyor.  Bu şekilde ileride daha ağır sağlık problemlerine yol açabilecek bir çok hastalık başlangıç aşamasında iken tespit edilip tedavi edilebiliyor ve önlenebiliyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum girmek için cevaplayınız * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Follow Me

Menu Title