Aylar: Mayıs 2015

Basur Kanaması Deyip Geçmeyin

Basur (Hemoroid) hafife alınacak bir sorun değil.

Basur , hak arasında mayasıl adı ile de anılan bir makat hastalığıdır. Çoğu zaman ağrılı, bazen kanamalı geçen, kabızlıkla bağlantılı olabilen, anüs bölgesinde dışa sarkmalar, meme benzeri çıkıntılarla kendini gösteren bir hastalık.  Genetik yatkınlığın da önemi olmakla beraber , çoğunlukla düzensiz ve dengesiz beslenme, çok fazla oturarak ya da ayakta hareketsiz çalışmakla, özellikle bira , şarap benzeri mayalı alkollü içeceklerle bağlantılı olarak şiddetlenen bir sağlık problemi. Türk toplumunda her 3 kişisen 2’sinde hayatın belli bir döneminde basur ile ilgili sorun yaşanıyor.  Başlangıç aşamasında sıcak su oturma banyosu ve mutlaka doktor önerisi ile kullanılan bazı ilaçlar, kremler ile başarılı şekilde iyileşmek mümkün. Ancak bazen basur daha önemli başka hastalıklarla beraber de görülebiliyor.

Devamını okumak için TIKLAYIN

Ayak Bakımı Çok önemli

Ayak Bakımı gerekli ve çok önemli

 

Ayaklarınız nefes alsın

Ayaklarınız nefes alsın

Baharın gelmesi ile birlikte kışı zor şartlar altında geçiren ayaklarımızın da rahatlama mevsimi geldi.

Ayaktaki her noktanın bir organı temsil ettiği düşünülüyor, bu açıdan bakıldığında  ayak bakımının, genel vücut sağlığı açısından da ne kadar önemli olduğunu anlamak kolay.
Kışın gün boyunca çorapların, botların ve çizmelerin içinde kapalı kalan ayaklara da bahar bakımı yapmak gerekiyor. Çünkü soğuk kış günleri ayakları; şişme, kuruma, nasır, tırnak batığı ve topuk çatlakları gibi risklerle karşı karşıya bırakıyor. Bu nedenle uzmanlar, her zaman olduğu gibi bahar aylarında da ayaklara düzenli bakım yapmanın önemli olduğunu vurguluyor.

Sağlıklı ve güçlü adımlar için ayak bakımı şart

Sağlıklı bakımın ilk şartı; ayakların her gün ılık ve sabunlu suyla yıkanması ve parmak araları atlanmadan iyice kurulanması. Tüm cilt açısından olduğu gibi ayak sağlığında da nem çok önemli. Bunun için sabahları evden çıkmadan krem sürmek, geceleri ise vazelin gibi yağlı bir ürünle masaj yapmak, ayaklara ihtiyacı olan nemi sağlıyor.

Ayrıca yağlı krem veya jel sürüldükten sonra pamuklu bir çorap giyip uyumak, sabah yumuşacık ve zinde ayaklarla uyanmak anlamına geliyor.

TOPUK ÇATLAKLARINI ÖNEMSEYİN

Daha çok kuru ciltlerin problemi olan çatlaklar ise genellikle topuk ve ayak tabanında görülüyor. Çatlakların önüne geçmek için her banyodan sonra ponza taşıyla ölü deriyi temizlemek, çatlak bölgelere yağlı krem uygulamak ve ayakları yeterince nemlendirmek gerekiyor. Bu amaçla üretilmiş özel kremleri kullanabilirsiniz. Dr School Ayak bakım ürünleri tavsiye edebileceğimiz bir bakım serisidir. Bunun yanında eczane kaynaklı dermokozmetik ayak bakım ürünlerini tercih etmeniz öneriliyor.
Nasırlar ve düzelmeyen derin çatlaklar için cilt doktoruna başvurmak, ayak sağlığı açısından son derece önemli.
Ölü deriyi temizlemede ve kalınlaşan topukları yumuşatmada etkili olan peeling ayaklardaki kan dolaşımını artıran etkenler arasında. Ayaklardaki çatlakların ilerlemesi ise, hem ağrı hem de çatlaklardan vücuda giren mikropların enfeksiyon yapma riski açısından tehlikeli.

AYAKLARINIZA DEĞER VERİN

Öte yandan ayaklara masaj uygulamak da ayak sağlığı açısından önerilen bir durum. Çünkü masaj, ayak tabanındaki sinir noktalarının uyarılmasını ve dolayısıyla rahatlamayı sağlıyor.

Ayak Bakımında su çok önemli

Ayak Bakımında su çok önemli

TIRNAK BATMASINA KARŞI TEDBİRLER

Sürekli kapalı kalan ayaklarda oluşan bir diğer risk de tırnak batmaları. Bundan korunmanın yolu ise tırnakların kısa kullanılmasından ve ellerin aksine yuvarlak değil, düz kesilmesinden geçiyor.  Ayaklarınızı bir müddet ılık suda beklettikten sonra tırnak kesimi yapmak ve tırnak kenarlarını nemlendirmek çok önemli bir fayda sağlayacaktır.

Menu Title