Aylar: Şubat 2015

Kafein bağımlılığı

Çay kahve neden bizim için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geliyor?

Kahve ve çayda bulunan en güçlü kimyasal bileşenin kafein olduğunu biliniyor.  Kafein, günümüzün günlük yaşantısının vazgeçilmez  bir parçası haline geldi. Ancak günde 4 ile 7 fincan arasında değişen kahve tüketiminin, kişide huzursuzluk, sinirlilik, baş ağrıları gibi problemleri doğurduğu bilimsel bir gerçek .

Kafein, alkoloid grubunun azotlu organik bir moleküldür. Bir çok bitkide bulunan kafeinin toksik dozu, 10 gramdır.  Gereğinden çok kahve tüketimi bilinenin aksine, kişide uyarıcı etki yaratmaz; sinirsel uyarıların algılanmasında yavaşlamaya ve uyuşmaya neden olur.  Kişide keyif verici bir hal yaratması, bağımlılık yapan özelliğinin temel kaynağıdır. Kafein, 200-400 mg alındığında dikkati artırır, yorgunluğu baskılar.  Kafeinin uykuyu kaçırma, fiziksel direnci artırma, psikomotor ve düşünsel performansı artırma gibi etkileri de vardır. Bu açıdan kafein bağımlılığı incelenmesi gereken bir konudur.

Çay

Çay

Kafein’in etkileri neler?

Merkezi sinir sisteminde uyuşukluk ve zihin yorgunluğu giderici etkisi vardır.

Yüksek dozda konvülsiyon (sara nöbeti) oluşturur.

Solunum sistemini uyarır, kalp atış hızını artırır.

Tansiyonu hafif derecede yükseltir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının çokça çay kahve tüketmesi doğru değildir.

Hafif idrar söktürücü etkisi vardır.

Kas, sinirler ve mide salgısını uyarıcı, metabolik hızı artırıcı etki yaratır. Mide rahatsızlıklarını ve reflüyü tetikleyebilir.

Orta düzeyde alındığında (200-300 mg) iştah artırır. Kafein, genellikle bağımlılık oluşturmaz. Ancak fazla kahve içenlerde ilaç bağımlılığının temel belirtileri ortaya çıkar. Yapılan deneylerde kafeinin fiziksel bağımlılık oluşturabildiği tespit edilmiştir. Bu durumda kafeinin kesilmesi, çevreye ilginin azalması, huzursuzluk, baş ağrısı, zihinsel odaklanma yeteneğinin azalması ve kaygı bozukluğu gibi etkilere neden olmuştur.

Ne Kadar Kafein? Bu sorunun cevabı net değil. Her bireyin kafeine karşı toleransı eş olmayabilir. Kafein, vücuttan çok hızlı emilip dağılım gösterir. Vücutta veya dolaşımda birikmez, ancak alınımından saatler sonrası idrarla atılır. Bizim önerimiz bağımlılığınızı bir anda terk etmemek. Aksi takdirde, baş ağrısı, uyku hali, depresyon ve bulantı ortaya çıkar. “Gerçekten Zararsız mı?” Aşırı kafein alımı, hatta bağımlılık bile yeterince zararsız görünse de ciddi bir yan etkinin olduğunu unutmamalıyız. Kolalı içeceklerin metale verdiği zarar, deneysel olarak gösterilirken midemize verdiği hasarı hayal bile edemeyiz. Bu içecekler kafein bağımlılığını tetikledikleri gibi içerdikleri şeker veya tatlandırıcılarla da diyabet, koroner damar hastalığı, depresyon ve uykusuzluğa yol açabilir.

Kafein

Kafein

kafein

Susuzluğunuzu Gidermek İçin Su için

Her boğazınız kuruduğunda çay, kahve ya da diğer meşrubatlardan tüketmek doğru değil.

Susuzluğunuzu dindirmek üzere kafeinli içecekleri tercih etmek, idrar yapımını artırıcı etkileri nedeniyle, vücudunu sıvısız bırakacaktır. Bu nedenle susuzluğunuzu su içerek gidermek sağlıklı, kafeinsiz, kalorisiz, ucuz ve de kolay ulaşılabilir bir yöntemdir. Sağlıklı beslenme kuralların ilki yeterince su tüketmektir.

Kahve

Kahve

Kafein Selülit yapar mı?

Uzmanlar ağız yolu ile çay, kahve gibi içecekler ile fazla miktarda kafein almanın  özellikle kadınlarda selülit belirtilerini arttırdığını söylüyorlar. Fakat kafein haricen cilde uygulandığında ise selülit görünümünü azaltmakta etkili oluyor. Çoğu selülit kreminde kafein ya da türevleri etken madde olarak bulunmakta.

Çay kahve başka ne gibi yan etkilere sahip?

Hem çay hem de kahve tanen, polifenoller gibi farklı kimyasalları da içerirler. Bu maddelerin bir kısmı özellikle demir emilimini olumsuz yönde etkilerler. Bu nedenle aşırı çay, kahve tüketimi  kansızlık sebebi olarak ortaya çıkabilir.  Bunun yanında bol şekerle içilen çay-kahve vücudun karbonhidrat metabolizmasının da bozulmasına yol açabilir. Uzun süre ocakta kalan bayat çay istenmeyen bazı maddelerin çözünmesi sonucu daha da zararlı hale gelebilmekte. Bu nedenle 20 dakikadan daha uzun süre ocakta kalan çayı tüketmek çok doğru değil.

 

 

 

 

Menu Title