Aylar: Kasım 2014

Ofis ortamında egzersiz

Ofiste işte egzersiz dönemi başlıyor.

masa-altı-pedalSon zamanlarda yapılan araştırmalar, tüm gün masa başında çalıştıktan sonra akşam 1 saat egzersiz yapan kimselerin, aynı şartlarda çalışıp hiç egzersiz yapmayan kimselere göre, aslında beklenenin tam tersine daha çok zarar gördüğü şeklinde şaşırtıcı sonuçlar veriyor.

Uzmanlar bu durumu metabolizmanın ve vücudun tüm gün oturarak çalışmanın ardından yoğun egzersiz yapılması durumunda uyum problemi yaşadığı ve adeta şaşkınlık yaşadığı şeklinde yorumluyorlar. Yapılan egzersizler çoğu zaman vücudu şekillendirmek bazen kilo vermek dışında kardiovasküler riski azaltmak ve insülin direncini kırmak konusunda çoğu zaman yardımcı olmuyor.

Doğru egzersiz ve yaşam tarzı nasıl olmalı?

Yaradılışa uygun olan yaşam tarzının toplam egzersizi gün içerisine yaymak ve metabolizmayı sürekli ayakta tutmak olduğu söyleniyor. Ofis çalışanları için denenen bir egzersiz yöntemi bu konuda oldukça uygun bir çıkış yolu gibi görünüyor. Bu yönteme göre 3-5 dakikalık 4 seans halinde uygulanan egzersiz ile hem metabolizmayı hızlandırmak, hem insülin direncini kırmak hem de akciğer kapasitesini arttırmak mümkün.

 

kondüsyon-bisikleti

Bu egzersizi ofis ortamında yapabilmek için en uygun  kondisyon aleti bisiklet. Bir kondisyon bisikleti ile 3-5 dakikalık yoğun efor sarf edilen ve her bir seansın son 20 saniyesinde tüm vücut gücünü kullanarak yapılan bu çalışma ile terlemeye bile gerek kalmadan sağlıklı bir egzersiz yapmak mümkün oluyor.  Bu uygulamaya 6 hafta devam eden kişilerin çoğunluğunda klinik olarak anlamlı düzelmeler izlenmiş.  Uzmanlar kapalı ortamda ve masa başında çalışanlar için uygun egzersiz aletlerinin ofislerde bulundurulmasının ileride yasal zorunluluk haline getirilmesi için çalışmaya başlamışlar bile.

 

Vücutta açlık hissini uyandıran Ghrelin ve tokluk hissi veren Leptin isimli birbirinin karşıtı iki horman bulunmakta. Leptin hormonu yağ yakımını hızlandıran metabolik faaliyetleri başlatan hormon olarak ta biliniyor. Ghrelin ise kan şekerinin düşmesi ile tetiklenen bir açlık ve yeme hissi uyandırıyor. İnsülin direncinin kırılması ve kan şekerinin dengelenmesini sağlayan egzersiz ve beslenme metotları Leptin dengesinin kurulmasını takiben yağ yakımını da hızlandırıyor.

Yukarıda anlatılan yöntemle günde 3-4 kez en fazla 5 dakikalık efor harcayarak formada kalmanız ve sağlığınıza oldukça önemli katkılar sağlamanız mümkün.   Sağlıcakla kalın..

Ecocert Sertifikalı bakım ürünleri

Organik cilt bakımı ve Ecocert Sertifikası

Organik gıdalar kadar, organik cilt bakımı ve makyaj ürünleri de son yıllarda her geçen gün biraz daha fazla ilgi çekiyor. Organik bakım ürünleri popüler oldukça bu yolla haksız kazanç elde edenler de çoğalıyor. Organik olduğunu iddia eden ancak Organik hatta doğal olmaktan çok uzak olan markalar ve kalitesiz ürünler de mevcut.

Bir cilt bakım ürünün organik sayılabilmesi için aranan ilk şart  elbette doğal içeriklerden oluşması. Doğal içerik demek o içeriğin organik olduğu anlamına da gelmiyor. Bu içeriğin sertifikalı organik olması tüketici açısından en önemli güvence.  Bir kozmetik ya da dermokozmetik ürünün organik sertifikalı olabilmesi için  büyük oranda sertifikalı organik içermesi gerekiyor. Bu da yetmiyor ürünün ambalajı, hatta broşürlerinin dahi doğa dostu maddeler kullanılarak üretilmiş olması şart.

Natures Organic Cilt Bakım Ürünleri

Sahte organik bakım ürünlerinden kaçının

Organik içerik

Organik içerik

 

Ürettikleri ürünün içerisine az miktarda sertifikalı organik madde katarak, sanki ortaya çıkan kozmetik ürünü tamamen sertifikalı ürünmüş gibi tanıtan firmalar da oluyor. Aslında bu gibi ürünleri sertifikalı organik içeren ürünler demek daha doğru iken, bazı firmalar organik kelimesinin arkasına sığınıp tüm ürünü organikmiş gibi göstermeyi tercih ediyor.

Bu logo ya da Certified Organic İngredients, o ürünün içeriğinde bir miktar organik ürün olduğunu gösterir, ancak ürünün tamamen organik sertifikalı olduğu anlamına gelmez. Söz gelimi klasik bir şampuanın içerisinde %1 oranında organik sertifikalı ısırgan otu tohumu yağı vardır. Bu ürün tamamen organik değil ancak organik madde içeren bir kozmetiktir.

Ecocert

Ecocert

Devamını okumak için TIKLAYINIZ

Menu Title