Aylar: Aralık 2013

Sigara ve KOAH İlişkisi

Sigara içenlerin  kaçınılmaz sonu KOAH

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı KOAH,  dünyada her yıl 3 milyona yakın insanın ölümüne neden oluyor. Öksürükle karakterize olan hastalığın en önemli nedeni ise sigara. Bu nedenle sigarayı bırakmak ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak, hava kirliliğinden korunmak akciğer sağlığımız açısından gerçekten çok önemli. Sigara ve koah arasındaki lişki kesin tıbbi delillere dayanmaktadır.

Tam olarak geri dönüşümlü olmayan, ilerleyici ve hava yolu tıkanıklığı ile kendini gösteren KOAH, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık.  Tedavi edilebilir derken hastalığın belirtileri azaltılarak hasta rahatlatılabilir. Zira bu hastalık bünyeye yerleştikten sonra geri dönüşü olmuyor. Çünkü akciğer dokusu onarılamayacak şekilde zarar görmüş oluyor. Ancak tedavinin ihmal edilmesi zincirleme hasar ile akciğer dokusundaki harabiyetin artmasına ve ilerlemesine de sebep olabiliyor.  Dünyada ölüme neden olan hastalıklar sıralamasında 5. Sırada, ancak Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak, 2030 yılında KOAH’ın 3. ölüm nedeni olmasının öngörüldüğünü söyledi.

KOAH’ın; uzun süre solunum yolu ile alınan sigara dumanı ve zararlı gazlara karşı akciğerlerde oluşan iltihabi yanıtla ilişkili olduğunu söyleyen Dr. Solak, “Bu etkenlerle yıllar geçtikçe bronşların ve hava keseciklerinin yapısı bozulmaya başlar, bronşların hastalanmasıyla tıkayıcı bronşit, hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanmasıyla amfizem ortaya çıkar” dedi.  Akciğer kapasitesi önemli ölçüde azalır ve buna bağlı solunum problemleri ,  sık sık yaşanan enfeksiyon alevlenmeleri yaşanır.

KOAH gelişimindeki en önemli risk faktörünün sigara olduğunu belirten  Dr. Hakan Solak, sigara içen her 4–5 kişiden birinde bu hastalığın ortaya çıktığını, ülkemizde en az 5 milyon KOAH hastası olduğunun tahmin edildiğini ve hastaların önemli bir kısmının hastalıklarının farkında olmadıklarını dile getirdi. Solak, “Kişiler şikâyetleri çok rahatsız edici olmadıkça doktora gitmez. Oysaki KOAH, ilerleyici bir hastalıktır ve sigarayı bıraktıktan sonra bile hasarların tamamen ortadan kaybolması çok zordur. Ancak sigaranın bırakılması ile hastalığın ilerlemesi yavaşlar, sigara bırakılmazsa hastalık hızla ilerler” diye konuştu.  Devamını okumak için TIKLAYINIZ

Hamilelikte diş bakımı

Hamilelik döneminde diş bakımı daha da önemli

Diş Hekimi Samet Akbaş, kadınların en hassas dönemlerinden biri olan hamilelik süresince, vücuttaki Hormon seviyesinin artmasıyla birlikte diş ve diş eti hastalıklarının arttığını söyledi.

Sağlıklı Diş ve diş eti

Sağlıklı Diş ve diş eti

            Medical Park Ordu Hastanesi  Dt. Samet Akbaş,  anne adaylarının hamilelikten önce ve hamileliğin 4-5. ve 6. aylarında diş hekimlerine başvurmayı ihmal etmemeleri gerektiğini belirtti. Dt. Akbaş, yaptığı konuşmada, “Hamilelik sırasında anne iyi beslenirse ve yeterli ağız diş bakımı yaparsa hamilelik döneminde normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmaz. Fakat diş bakımına dikkat edilmezse, hamilelikte oluşan hormonal etkiler sonucunda ağız içinde bazı zararlı değişimler olur. Ağız ve diş sağlığı açısından tüm hamilelik döneminde A, C, D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel yiyecekler alınmalıdır. Meyve ve sebzeler, süt ve süt ürünleri, tahıllar, et, balık, yumurta gibi besinler dengeli ve yeterli miktarda tüketilmelidir. Hamilelik süresince annenin, kahvaltı öğününü asla atlamaması ve kahvaltıda yumurta ve sütü ihmal etmemesi gerekmektedir. Ara öğünlerde tatlı tüketmek yerine meyve ve yoğurt tüketerek hem Sağlıklı bir ara öğün yapmış olur, hem de şekerli gıdalardan kaçınarak kilo alma riskini minimuma indirmiş olur. Böylece aşırı şekerli gıdalar tüketerek diş sağlığını da riske atmamış olacaktır. Anne karnındaki bebek annenin tüm depolarını tükettiğinden, anne gebelik sonrası vitamin, Mineral eksikliği yaşamamak için az az ve sık sık, 3 ana 3 ara öğün yaparak, eksik depolarının tamamlanmasını da sağlamış olur. Hamilelik süresince kendilerine yol göstermesi açısından diyetisyen yardımı almalarında da fayda vardır. Ayrıca bebeğin diş gelişimi de anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir” şeklinde konuştu.

“HAMİLELİĞİNİZ SÜRESİNCE DİŞ BAKIMINI İHMAL ETMEYİN”

Hamilelikte diş ve diş eti bakımı

Hamilelikte diş ve diş eti bakımı

Hamilelik süresince günlük ağız ve diş bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini ifade eden Diş Hekimi Samet Akbaş, “Anne adayları tarafından, Günde en az iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak, etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır.

Devamını okumak için TIKLAYINIZ

Eczane İlaç Tarif Yazılımına ödül

İlaç tarifine kolaylık getiren Eczane programına Almanya ödül verdi. Türkiye ise ilgisiz

Haber:

Almanya’da Türk eczacıya ilaç hizmetinden ötürü büyük ödül

Ya bizde durum nasıl?

Dünyada en önemli ölüm sebeplerinden birisi de hatalı ilaç kullanımı ve ilaç yan etkileri . Hastaların ilacı yanlış kullanması sağlığa zarar verdiği kadar sağlık sistemine de ağır bir yük getiriyor. İlaç israfı da olayın diğer bir boyutu.

Aşağıdaki haber yaklaşık 15 gün önce bir çok haber sitesi ve gazetede yayınlandı. Almanya’da yaşayan bir Türk Eczacı meslektaşım  tasarladığı bir bilgisayar programı aracılığı ile Almanca bilmeyen ya da az bilen Türk hastalara yönelik ilaç kullanım etiketleri basmış. Bu etiketler ile hastanın işine yarayacak bir çok bilgiyi ilaç üzerine yapıştırmış .

Bu sayade ilaç kullanım hatalarının , ilaç yan etkilerinin oranı düşürülebilir ve aynı zamanda tedavinin başarısı da artar. Her şey çok güzel bu gerçekten ödül verilecek bir durum. Üstelik aynı sistemin Almanca’sı da Almanlar için kullanılmalı bence.

Almanya’da Ödül bizde ilgisizlik.

Oysa bu programdan daha üstün ve geniş özelliklere sahip bir yazılım 4 yıl kadar önce bir Türk Eczacımız ve çalışma arkadaşı bir elektronik mühendisi yazılım uzmanı tarafından ülkemizde tasarlandı ve kullanıma sunuldu.  Programın fikir sahibi Eczacımız konuyu Türkiye Eczacılar Birliği başta olmak üzere  Sağlık Bakanlığı Akılcı İlaç kullanımı bölümü yetkililerine , Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Sigortası genel Müdürlüğü yetkilerine duyurmak için çok çaba sarf etmiş. İşin en acı yönü ise en büyük ilgisizlik Türkiye Eczacılar Birliğinden gelmiş .  Programın detaylarını görmek ya da dinlemek zahmetine bile girmeden “benzer uygulamalar var” denilerek etiket basan printerlar örnek gösterilerek büyük bir basiretsizlik örneği sergilenmiş. Oysa benzer bir program ya da bu programı destekleyen bir bilgi havuzu ülkemizde yok .

Bununla da yılmayan Eczacımız önce kendi bölgesindeki meslektaşlarına sunum yaparak bu programı ve özelliklerini anlatmış. Bir çok yanlış kullanımı, yan etkiyi, israfı önlemenin mümkün olması bir yana aslında eczane hizmet kalitesini de arttıran ve işleri kolaylaştıran  bu yazılıma ne yazık ki Eczacılar da ilgi göstermemişler. Ancak Türkiye’nin farklı illerinden  bir kısım ileri görüşlü  Eczacılar e-tiket programını internet üzerinden duyarak satın almışlar ve kullanmaya başlamışlar. Eczane ilaç tarif etiketi basan matbaalar ise bu özellikleri taşımayan standart etiketleri kolayca eczacılara sunabiliyor.

Yine de pes etmeyen bu eczacımız konuyu Türkiye’nin önemli Eczacı derneklerinden Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği  yetkililerine de duyurmuş. Ancak daha ilk görüşmede adeta bir satıcıya yapılan muameleye tabi tutularak detayların dinlenmesi zahmetinde dahi bulunulmamış. Ancak bir Pharmetic üyesi eczanesine programın yüklenmesini talep etmiş fakat o da bir hafta kadar sonra kendi sistemi ile uyumsuz olduğunu gerekçe göstererek kullanmaktan vazgeçmiş. Oysa yazılım  tüm eczane işletim  sistemlerinden bağımsız olarak kullanılabilmekte.

Bunun da ötesinde ilaç kullanım tarifi ile beraber daha bir çok başka özellik te  e-tiket yazılımına entegre edilebiliyor.   Buna reçete içerisindeki ilaç etkileşimleri dahil, hastalara özel uyarılar, ilaçlara özel uyarılar, çoklu ilaç kullanımında saatlik ya da öğünlere göre ilaç tarifi yapılan büyük boy klavuzlar yazmak ta çok kolay. Diğer bir avantaj ise ülkemizde medula  eczane sisteminin  ve e-reçete kullanılması sayesinde  bu işlerin Almanya’dakinden çok daha kolay ve hızlı yapılabilmesi.

Eczacıların ve Türk Eczacıları Birliği‘nin bu yeniliğe ilgi göstermemelerinin önemli bir sebebi eczacıların ekonomik açıdan çok zor günler geçiriyor olması akla gelebilir.

Küçücük bir kağıt parçası ama...

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinde “NRW 2013 Sağlık Ödülü” 46 yaşındaki eczacı, Dr. Metin Bağlı’ya verildi. Bağlı ödüle, Almanca bilmeyen Türk hastalar için geliştirdiği ve ilaçların üzerine yapıştırılan kısa bilgi etiketlerinden ötürü layık görüldü.

Köln’de 13 yıldır eczacılık yapan Metin Bağlı’ya ödülünü NRW Sağlık Bakanı Barbara Steffens verdi. NRW sağlık bakanlığı, Bağlı’nın projesini “önemli ve örnek alınmaya değer” olarak nitelendirdi.

ALMANCA BİLMEYENLER İÇİN
Eczacı Metin Bağlı bazı hastaların dil sorunu yaşadığını görünce buna çözümler aramaya başladı. Çözüm olarak, kurduğu bilgi bankasına eczanedeki ilaçlarla ilgili Türkçe kısa bilgiler yükledi.

Bu bilgiler arasında ilacı yazan doktorun adı, ilacın hangi hastalıklarda kullanıldığı, nasıl kullanılacağı, kullanma süresi, aç mı tok mu alınacağı ve koruma koşulları yer alıyor. Almanca bilmeyen Türk bir hasta geldiğinde Metin Bağlı bu bilgi etiketlerini bastırarak ilacın üzerine yapıştırıyor. Böylece hastanın ilacı yanlış kullanması önleniyor.

HASTALAR MEMNUN
Söz konusu bilgi bankasını oluşturmak için yaklaşık 4 yıl uğraştığını belirten Bağlı, “Böyle bir ödül aldığım için mutluyum. Ödül, yapacağım benzer projeler için motivasyon oldu. Hastalar bu hizmetten çok memnun kalıyorlar” diye konuştu. Bağlı’nın projesi, geçtiğimiz yıl da NRW Eyalet Eczacılar Birliği tarafından ödüle layık görülmüştü.

 

E-tiket.net özellikleri

Eczanenizde kurulu olan otomasyon programlarından bağımsızdır.

  • E-tiket.net programı, Medula işlemlerinizi yaptığınız Internet Explorer tarayıcısı üzerinde çalışır. Ayrıca bir programa ihtiyaç duymaz.
  • Siz Medula işlemlerinizi mutad olarak yaparken, etiketleri otomatik hazırlar.
  • Reçete bilgilerini Medula sisteminin tarayıcı üzerindeki reçete sayfasından otomatik olarak okur.
  • Çok düşük maliyetli etiket bastırma imkanı sunar.

Medula sistemine hızlı giriş sağlar

 • İsterseniz Medula sistemine Medula Kullanıcı Adı ve Şifrenizi sizin yerinize girer. Her seferinde şifre girmenize gerek kalmaz.
 • Şifrenizi de elemanlarınızın bilmesine gerek kalmaz.

Reçetedeki tüm ilaçlar için otomatik etiket hazırlar

 • E-tiket.net programı reçete üzerindeki tüm ilaçlar için etiketler hazırlar.
 • Kullanım dozajlarını otomatik olarak ekrandan, Medula sisteminin reçete sayfasından okur.
 • İlaç tariflerini ilaç cinsine göre otomatik yapar.

Preview

Bilgi amaçlı kasa fişi verir

 • Medula sistemindeki parasal tüm bilgileri kullanırak kasa fişi hazırlar.
 • Muayene ücreti, ilaç farkı, kesilecek fişteki farklı KDV oranları, toplam ödeme vs, hepside kasa fişinde bulunur.
 • İlaç etiketleri ile aynı boyutlardadır. Ayrıca bir yazıcı gerektirmez.
 • Reçete dışı alış-veriş kalemlerini de ekletir.
 • Kasa fişini yazdır/yazdırma seçeneği verir.

Kasa Fişi

İlaçları raflarda aratmaz

 • Reçete hazırlanmasında büyük kolaylık sağlar.
 • İlaçları bulundukları raflardan bulmanızı sağlar.
 • Yeni işe aldığınız elemanınızın reçete hazırlamasını kolaylaştırır.

Raf yerleri

Reçetedeki her ilaç için otomatik etiket hazırlar

 • İlacı veren eczane
 • İlacı reçeteleyen doktor
 • Reçete sahibi hasta
 • Reçete tarihi
 • Reçete no
 • İlacın reçetelenebileceği bir sonraki tarih
 • İlaç dozaj bilgisi
 • İlaç kullanım tarifi
 • Dozaj ve tarif alanlarını değiştirme imkanı

Baskılı etiletler

Yazdırma ve değiştirme seçenekleri sunar

 • Hazırlanan her etiketi yazdır/yazdırma seçeneği sunar.
 • Birden fazla kutu verilen ilaçlar için tek etiket veya her kutuya etiket seçeneği sunar.
 • Birden fazla kutu verilen ilaçlarda, etiket kaçıncı kutu olduğunu söyler.
 • Birbirinden bağımsız, değiştirilebilir üç satır tarif alanları.
 • Değiştirilen tarif alanının saklama seçeneği sunar.
 • Saklanan yeni tarifin öncelikli tariflerden olmasına seçenek sunar.

BuEtiketiYazdir.png YeniTarife.pngDefaultTarife.png

Manuel etiket eklemeye izin verir

 • Reçetede olmayan bir ürün için etiket bastırma imkanı.
 • Hiç reçetesi olmayan ilaç için etiket bastırma imkanı.

 

A4 veya A5 formatında detaylı ilaç tarifleri hazırlatır

 • Günlük öğünlük bazda detay ilaç kullanım tarifi.
 • Günlük saatlik bazda detay ilaç kullanım tarifi.
 • İstediğiniz sayıda ilaç kullanım şekli tanımlama. Aç Karna, Tok Karna, Yemekten 20 dk. Önce,  Yemekten 1 saat Sonra, Gece Yatarken vs.
 • İstediğiniz sayıda ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken temel uyarı grupları tanımlama. Hamileler, Diyabetliler, Kalp Hastaları, Greyfurt Suyu vs.
 • Detay ilaç tarif raporuna istediğiniz kadar ilaç ekleme. Böylece aynı anda kullanılacak ilaçlar için özel tarifler yapabilme imkanı.
 • Önceden tanımlanmış bilgileri kullanma, değiştirme veya sıfırdan tarif hazırlama imkanı sunar.

Nöbetçi eczane

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczane

Nöbetçi Eczane

İstanbul Nöbetçi Eczaneleri 

Ankara Nöbetçi Eczane

Bursa Nöbetçi Eczane

İzmir Nöbetçi Eczane

Adana Nöbetçi Eczane

Konya Nöbetçi Eczane

Herkesin bir nöbetçi eczane, her eczacının bir nöbet hatırası mutlaka vardır.  Üniversite sınav sonuçları ilk açıklandığında ve eczacılık fakültesini kazandığımı öğrendiğim andan itibaren artık  hayatım boyunca yapacağım mesleğim de belli olmuştu. Çocukluğumdan gençlik yıllarıma kadar çok sık hastalanan ve sık sık hasteneye oradan da eczaneye gitmeye alışmış biri olarak epeyce heyecanlanmıştım.  Artık o günden sonra ne zaman bir eczanenin önünden geçsem, ne zaman bit nöbetçi eczaneye gitsem içimi tuhaf bir heyecan kaplardı. Hep merak ederdim. Bu gece Üsküdar’da nöbetçi eczane kim? Kadıköy’de hangi eczane nöbetçi , sabaha kadar ayaktalar mı? Acaba nöbetlerde neler yaşanıyor?

Yıllar geçtikten sonra okul askerlik bittikten sonra, uzun düşünmeler ve arayışların ardından nihayet eczane açmaya karar verdiğimde de aynı heyecanı yaşıyordum. Bu gece nöbetçi eczane kim? Benim eczanem  .. Sonunda ilk nöbetimi tutacağım günü beklemeye başladım. Düşünsenize o bölgenin tek nöbetçi eczanesi sizsiniz. İnsanlara ilaçlarını temin etme ve tarif etme sorumluluğu sizde. Hastalıkları ile ilgili ve ilaçlarla ilgili tüm bilgileri iletmeniz gerekiyor. Gerçi mezun olduktan sonra kısa süreyle tecrübe edinmek için çalıştığım eczanede nöbet tutmuştum. Ama başımızda tecrübeli bir eczacı varken o sorumluluğu omuzlarımda bu  kadar ağır hissetmemiştim.

Devamını Okumak İçin TIKLAYINIZ

Menu Title