Aylar: Kasım 2013

Medula Eczane Sistemi

SGK

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK

Medula  Eczane 

Medula

Medula Eczane Giriş

 

Medula  Eczane Giriş 2

 

Medula eczane sistemi , ülkemizdeki tüm sosyal güvenlik sistemi mensuplarının ilaç ve diğer tıbbi hizmetlerinin yürütüldüğü muazzam bir bilgi işlem sistemi .

Bu sistemde her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ait bilgiler bulunmakta ve sağlık hizmetleri bu bilgiler üzerinden yürütülmekte.  Bu sayede toplum sağlığı açısından çok önemli bilgilerin tek bir yapı altında toplanması sağlanmış oluyor. Bölgesel hastalıklar, diğer sağlık problemleri yakından takip edilebilirken aynı zamanda israf ve ilaç yolsuzluklarının da önüne geçebilme imkanı sağlanıyor. Medula Eczane sistemi , medula hastane ve doktor sistemi ile birlikte düşünüldüğünde dünyanın en büyük sağlık bilgi platformu olma özelliğini de taşıyor.  Bir takım eksiklikleri ve tasarım hataları olsa da ileride yeni projeler ve eklentiler ile sağlık hizmeti kalitesini ve tıbbi hataları azaltmaya yönelik bir çok geliştirmenin yapılabileceği harika bir sistem diyebilirim.

Medula Sistemi ne işe yarıyor ?

Medula ülke genelinde her bir sigortalının yani SGK mensubu işçi , memur ya da iş yeri sahiplerinin muayene ve ilaç kullanım bilgilerinin işlendiği bir bilgi işlem ağı. Muayene olmak üzere bir sağlık kuruluşuna başvuran kişi öncelikle medula sisteminden alınan onay ile muayeneye kabul ediliyor. Yapılan muayene işlemi , istenen tetkikler, ve bu muayene sonunda yazılan reçete sisteme işleniyor. Reçete işlendikten sonra bir elektronik reçete kodu elde ediliyor. Bu elektronik reçete numarası ile eczaneye giden hasta ya da hasta yakınları TC kimlik belgeleri ve E-reçete numaraları ile ilaçlarını alabiliyor.

Önceki aldığı ilaçlardan tekrar reçete edilmiş olması durumunda hastanın bir önceki ilaçlarının bitip bitmediği de sistem tarafından kontrol ediliyor. İlaç bitmediyse hasta yenisini alamıyor. Bu şekilde israf önlenmiş oluyor. Ancak hasta raporlu olarak sürekli aynı ilaçları kullanıyor ise eski aldığı ilaç bitmeden 15 gün öncesinde yeninden aynı ilaçları alma hakkına sahip.  Medula sisteminin bir diğer özelliği ide ilaç muafiyet raporları ile ilgili. Geçmişte ilaç muafiyet ve ilaç kullanım raporları belge şeklinde hazırlanıp kağıda basılıyordu. Bazı durumlarda heyet raporu almak içi doktor doktor  imza için beklemek ve evrakların yazılması için günlerce  zaman kaybı kaçınılmazdı. Oysa şimdi ilaç muafiyet raporları, ilaç kullanım raporları ve sağlık kurulu raporları , elektronik ortamda hazırlanmakta ve saklanmakta. Bu şekilde zaman , evrak ve para kaybı önlenmekte. Medula sisteminin e-reçete, e-rapor sayesinde sağladığı kağıt tasarrufu onbinlerce ağacı kurtarmıştır desek yalan olmaz. Bunun yanında ilaç ve rapor yolsuzluklarının önlenmesinde de çok büyük katkı sağladığı bir gerçektir. Devamını okumak için TIKLAYINIZ

Dermalogica Age Smart

Dermalogica Age Smart  Anti-age ürünler

Dermalogica , ABD’den ithal edilen seçkin bir selektif dermokozmetik markası. Dermalogica kullananlar bir daha asla vazgeçemiyor desek gerçekten haksız sayılmayız.  Zira internette dermalogica kullananların yorumlarına bakıldığında eğer doğru ürün kullanıyorlarsa memnun kalmayan yok diyebiliriz. Doğru ürün kullanıyorlarsa diyorum çünkü dermokozmetik ürünlerin hepsinde olduğu gibi cildinize ve cildinizin ihtiyaçlarına uygun ürün seçmediyseniz, yanlış dermokozmetik ürün kullanıyorsanız istenmeyen sonuçlarla karşılaşma ihtimaliniz yüksek demektir. Bunun nedeni dermokozmetik ürünlerin yoğun aktif maddeler içermesidir. Yanlış ürünler yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka cildinizi ve cildinizin ihtiyaçlarını iyi bilerek , eczacı, doktor ya da dermokozmetik uzmanlarına danışarak ürün seçmenizde fayda vardır. Dermalogica ürünleri de bu şekilde değerlendirilmesi gereken ürünler içerisindedir.

Dermalogica Age Smart

Dermalogica Age Smart Antİ-age Ürünleri

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Menu Title