Aylar: Mayıs 2013

Reçetesiz İlaç Satışı

Reçetesiz İlaç Satışı Yasaklanıyor mu?

 

T.C. Sağlık Bakanlığı eczanelerden reçetesiz ilaç satışını yasaklıyor mu? Yoksa serbest miydi?Reçetesiz ilaç satışı yapılmalı mı? Hangi ilaçlar reçeteli hangileri reçetesiz verilebilir ? T.C. Sağlık Bakanlığı neyi amaçlıyor? Eczacılar ne düşünüyor? OTC ürünler ne anlama geliyor ? Bu yazımızda tüm bu konulara değinmeye, sektördeki yanlışlara , doğrulara ve eczacı camiasında konuşulan komplo teorilerine değinmeye çalışacağız.

Öncelikle bir şeyin altını çizmek gerekiyor :  Türkiye’de çok sıkı takip edilen kırmızı-yeşil reçeteli ilaçlar ve kontrole tabi olduğu belirtilen bir kısım ilaçlar haricinde her ilaç reçetesiz olarak satın alınabilmekte. Oysa bir kaç çeşit vitamin ve gıda takviyesi haricinde Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış tüm ilaçların üzerinde “reçete ile satılır” ibaresinin bulunması ve bu koşula uyulması yasal bir zorunluluk.

Yani zaten mevcut yasaya göre eczacıların reçetesiz ilaç yapmaları aslında “suç” teşkil ediyor.

Peki bu doğru bir uygulama mı? :

Dünyanın bir çok ülkesinde bazı ağrı kesici, (daha&helliip;)

Cilt Lekeleri

Leke tedavisi

Hiperpigmentasyon Cilt Leke’leri

nedir ?

 

Cilt lekelerine ne sebep olur.

 

Cilt lekeleri melanin pigmentinin cilt tarafından düzensiz ve aşırı miktarda üretilmesi sonucu ortaya çıkan koyu renkli ve dağınık bir cilt tonu ile kendini gösteren bir cilt problemidir. Leke problemi oldukça önemli bir estetik – kozmetik problemdir

Melanin ciltte doğal olarak üretilir. Bu madde cildimize doğal rengini veren maddedir. Melanin pigmentinin hiç üretilemediği durumlarda cilt tamamen beyaza yakın açık renkli olur ve bu rahatsızlığa Vitiligo adı verilir.

Vitiligo rahatsızlığı

Vitiligo

Esmer tenli kişilerde cilt lekelerinin ve hiperpigmente alanların oluşum riski daha fazladır. Ancak Zenciler de dahil tüm ırklarda cilt lekeleri görülebilir.

 

Hipermigmentasyon oldukça sık görülen ve aşağıdaki isimlerle de adlandırılan problemlere sebep olur.

Pigmentasyon Lekeleri ( Lentigo Solaris)

Melasma

Chloasma

Koyu Lekeler (café-au-lait macules)

Yaş Lekeleri  (lentigo senilis)

Akne İzleri

Çillenme

Çillenme kahverengiden siyaha kadar değişen (daha&helliip;)

Selülit Tedavisi

Selülit Sebepleri ve Tedavisi

Selülit büyük oranda kadınlara ait bir sorun. Kilo ile bağlantılı olsa da, normal kiloya sahip kadınlarda da oldukça sık görülebiliyor ve estetik açıdan rahatsız edici olabiliyor. Bu problem neden daha çok kadınlarda görülüyor? Selülit problemine sebep olan şeyler nelerdir? Selülit tedavisinde hangi ürünler kullanılır, en etkili selülit kremi hangisidir? Yazımızda bu gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle şunu unutmamak gerek, kadın vücudu erkek vücudu ile oldukça büyük ve detaylı farklılıklara sahip. Dış görünüş açısından kadın cilt yapısı en üst tabakadan en alt tabakaya kadar hatta cildi, cilt altı kas dokusuna bağlayan bağ dokusuna kadar erkek cilt yapısına göre önemli farklılıklara sahip. Bu farklılıkların bir kısmı kadını daha güzel ve çekici yaparken bir kısmı ise istenmeyen zafiyetlere sebep oluyor.

Selülit neden ve nasıl oluşur?

Selülit

Selülit nedenleri

 

Soldaki resimde de görüldüğü üzere cildimiz dermis tabakasından kas dokusuna bağlı olan bir örtü gibi vücudumuzu kaplar. Deri ile kas dokusu arasında yağ hücreleri kümelerinden oluşan bir yağ katmanı bulunur. Buna cilt altı yağ dokusu adını veriyoruz.

Deriyi kas dokusuna bağlayan bağ dokusunun kısıtlı bir esneklik aralığı vardır. Yağ dokusunun genişlemesi ve kalınlığının artması sonucunuda, bağ dokusunun esneklik sınırı aşıldığında cilt yüzeyinde portakal kabuğu görüntüsü dediğimiz düzensiz görünümler oluşmaya başlar.

Aşağıdaki resimde yağ tabakasının kalınlaşması ile selülit arasındaki bağlantı resmedilmiştir.

 

Selülit oluşumu

Selülit Oluşum Şekli

 

Görüldüğü gibi sol tarafta cilt altı yağ tabakası , bağ dokusunun esneklik sınırını aşmayacak boyutlarda ve bu sayede cilt yüzeyi düzgün ve sağlıklı görünümde. Sağ tarafta ise cilt altı yağ tabakası oldukça kalınlaşmış ve bağ dokusu derinin üst tabakasını içe çökertecek kadar gerginlik oluşur. İşte cilt yüzeyinde görülür selülit oluşuma sebep olan faktör budur.

Selülitin derecelendirilmesi

1. Derece : Selülitler ilk oluştukları zamanlarda yumuşak bir doku niteliği taşır. Yeni oluşum sürecindeki bu selülit soft selülit olarak adlandırılır. Bu tip selülit gözle bakıldığında belli olmazlar. Ayakta iken ve ya yatarken bakıldığında cilt yüzeyi düzgün şekilde görünmektedir, fakat kaba eti parmaklar arasında sıkarsanız portakal kabuğu görünümü denilen düzensiz yüzey yapısı görülür. Başlangıç saşaması olduğu için tedavisi en basit olan selülit  türüdür.

2. Derece : Cilt altında elle hissedilen sertlikle ve düzensizlikler baş göstermeye başlamıştır. Bu sertlikler elimizi bu bölgede gezdirdiğimizde kolaylıkla fark edilebilirler. Ayakta dururken de cilde müdahale etmeksizin dışarıdan görülebilirler. Fakat yatar durumda ike halen selülitler belirsizleşmektedir. Bu aşamaya gelmiş  tipine tıpta nodüler selüllit denir.

3. Derece : Problem çok daha ilerlemiştir. Cilt yüzeyine dokunulmaksızın hissedilen ve ağrı veren nodül tipi sertlikler oluşmuştur. Bu sertlikler çok geniş alanlara yayılmış ve genişlemiş durumdadır. Buna da tıp dilinde fibröz sellülit adı verilmektedir. Kişi ne şekilde durursa dursun dışarıdan görülür ve görüntüsü hiç hoş değildir. Tedavi edilmesi çok zordur ve iyileşme çok yavaş seyreder.

Kadınlarla erkekler arasındaki fark nedir? Erkeklerde neden selülit az görülür.

 

Erkek kadın- selülit yapısı

Erkeklerde selülit az görülür , sebebi bağ dokusu ile ilgilidir.

 

Solda erkek bedeninde bağ dokusu adeta akordiyon gibi yatay ve yüksek esneklik kapasitesi taşıyan yapıdayken, sağda kadın vücudu oldukça gergin ve esneklik sınırı kısıtlı bağ dokusu yapısına sahip.

Selülit Tedavisi

 

Tedavi özetle 2 etkiye dayanan bir yardımcı tedavidir.

1- Yağ dokusunun kalınlığını azaltmak.

2- Bağ dokusunun ve cildin esnekliğini arttırmak.

Kullanılan tüm selülit kremleri ve serumları bu amaca yönelik etki ederler. Zira cildin dışından uygulama ile daha büyük etkiler beklemek mümkün değildir. Masaj ve egzersizin katkısı elbette büyüktür.

Elancyl Selülit kremi  bu ürünlerden birisidir.

http://www.dermoeczanem.com/nuxe-body-serum-minceur-cellulite-jel-150ml-anti-selulit-kremi

http://www.dermoeczanem.com/babe-anti-selulit-krem-200ml-

http://www.dermoeczanem.com/nuxe-body-huile-minceur-cellulite-infiltree-masaj-yagi-100-ml-

Yukarıdaki ürünler bu amaçla kullanılabilecek selülit kremi yağı ve bitkisel ,eczane kanalı ile ve online eczane sitesi olan dermoeczanem ‘ de satılan ürünlerdir.

 

Lierac Phytolastil Solusyon

Lierac Phytolastil Solusyon eczane raflarında

 

Phytolastil Tüm dünyada en çok kullanılan çatlak önleyici ve giderici ürünlerin başında gelen Lierac Phytolastil serisinin solusyon formu da artık Türkiye’de. Yıllardır Lierac Phytolastil Jel ile hamilelik çatlaklarını önleyen ve yeni oluşmuş çatlakları gideren  onbinlerce kişi tarafından test edilmiş Lierac Phytolastil kullananlar artık bu ürünün Phytolastil serum formu olan Phytolastil Solusyon ile de buluşuyor.

Lierac Çatlak Serumu

Lierac Phytolastil Serum

 

Bu ürün ergenlik, kilo değişimi ve hamilelik dönemlerinde görülen çatlakların önlenmesinde ve oluşum aşamasındaki çatlakların giderilmesinde yardımcı olarak kullanılıyor. İçeriğindeki etken maddelerin tamamı bitkisel kökenli maddeler.

Bu ürünün phytolastil jel ile beraber ya da tek başına kullanımı mümkün. Oluşmuş çatlakların giderilmesine yardımcı olarak kullanıldığında en az 8 hafta boyunca sabah-akşam düzenli olarak kullanılması öneriliyor. Uygulama şekli ise problemli bölgeye yumuşak masaj hareketleri şeklinde.

İçeriğindeki Alchemilla vulgaris, Hedere Helix ve Equisetum Arvense Ekstreleri eskiden beri bilinen güvenli bitkisel ürünler. Bu ürünlerin çatlak iyileştirme ve önleme yanında , cildin sıkılaşmasını ve güzel görünümünü desteklediğini de unutmamak gerek. Hiç problemi olmayan ciltlerde dahi kullanımında , estetik açıdan kazanımlar sağladığı bilinen bir gerçek.

Lierac Ürünleri Türkiye’ye Ales Grup tarafından getiriliyor.  Lierac Phytolastil Solusyon adlı ürünü internet üzerinden http://www.dermoeczanem.com adresinden satın alabilirsiniz.

Hamilelik çatlakları tedbir alındığında önlenebilir cilt problemleridir. Çoğu genç kızımız ergenlik dönemindeki hızlı hormanal değişime bağlı ani kilo alıp verme döneminde cilt çatlaklarına maruz kalır. Oysa çatlak önleyici bu ve benzeri ürünlerin kullanımı , ömür boyu çatlak izleri ile yaşamaktan sizleri kurtarabilir. Yapmanız gereken tek şey bir eczaneye danışmak ya da internet eczanelerinden güvenilir birini arayarak  eczacı ya da uzmanların önerilerini dikkate almak. Bu konuda her zaman olduğu gibi http://www.dermoeczanem.com size hizmet etmeye hazır.

Hemen Satın Al

Satın Almak için Tıklayınız

Perricone MD

Perricone MD Ürünleri

 Dr.  Nicholas Perricone

 

Perricone MD Ürünleri

Perricone MD Ürünleri

Dr Nicholas Perricone mucit, eğitimci ve hayırsever Dermatolog, dünyaca ünlü sağlıklı yaşlanma uzmanı. Kamu ve özel televizyonlarda bir çok dizinin yapımcısı ve New York Times yazarı  . En Çok Satan kitaplar arasında  Kırışıklık Tedavisi , Perricone MD Reçetesi , Perricone Sözü  ve Sonsuza dek gençlik  kitaplarının yazarıdır. NASA ile çalışmaları olan bilim meraklısı bir profesör.

Dr.  Perricone İnsan  Michigan State Üniversitesi Tıp Fakültesinde Yardımcı Doçent olduktan sonra Amerikan  Dermatoloji kurulu ve Amerikan Beslenme ajansı üyeliği dahil bir çok bilimsel ve sosyal organizasyonda görev almakta.  Dr. Perricone halen  Yale Tıp Fakültesi School Of Dermatoloji bölümünde Yardımcı Klinik Profesörü olarak görev yapmaktadır.

Enflamasyon Teorisinin Babası

Dr Perricone en önemli birikimi  yaşlanma ve hastalık nedeni olarak ileri sürdüğü kronik ve subklinik inflamasyonun  olumsuz etkileri önlemek ve tersine çevirmek için  yaptığı ilk arayışı ile başladı. Perricone  inflamasyon teorisi başlangıçta “radikal” olarak görülen, ancak zamanla doğruluğu anlaşılan bilimsel bir gerçek olarak tarihe geçti.

Demokozmetiğin Doğuşu

Dr Perricone inflamasyon  kuramı  1997 yılında Perricone MD firmasını kurmak ve dünyaya cilt bakımı ve dermokozmetik formülasyonlarda besin antioksidan kullanmanın hasarının onarımı ve engellenmesine  olanak sağlayan ve çığır açan bir yaklaşımın dermatolojiye kazandırılmasını sağladı. . Bu gelişmiş anti-aging topikal tedaviler genellikle daha derin girişimsel  dermatolojik prosedürlere rakip olan sonuçları ile Perricone MD ürünlerinin  etkinliğini ortaya koyarak ,dermokozmetik denen  için yeni bir endüstri standardı oluşturmuştur.

Kırışıklık Kürü

Dr Perricone’nin  başlangıçtaki kozmesötik programına dahil olan Vitamin C Ester , Alfa Lipoik Asit ve DMAE , New York Times 1 numaralı en iyi satan kitabı olan  Kırışıklık Tedavisi kitabı ile ün kazandı.  2000 yılının Nisan ayında yayınlanan Kırışıklık Tedavisi  yaşlanma ve güzellik hakkında insanların görüşlerini değiştirerek, yeni bir çığır açılmasına ön ayak oldu. Kitap, küresel bir fenomen haline geldi ve Perricone Reçete, Perricone Promise ve Forever Young dahil olmak üzere New York Times’ın en çok satan bir dizi kitabına da ilham kaynağı oldu . 2001 yılında, Dr Perricone yeniden sağlıklı yaşlanma ve güzel bir cilt bilimine  adanmış ilk ödüllü Televizyon Özel serisi ile yeni bir çığır açtı.

Güzel Yaşlanma Bilimi

Deri ve sistemik hastalık zararlarının tedavisi için 116’dan fazla ABD ve uluslararası geçerli patent ile, Dr  Perricone  MD güzel bir cilt biliminde  lider otorite haline gelmiştir. Patentli Perricone Cold Plasma

Perricone COld Plasma

Perricone MD Cold Plasma

ile yaptığı  formülasyonlar  yeni bir çağ başlattı denilebilir.  Acyil-Glutatyon ve Vitamin C Ester 15 , gibi yenilikçi ürünler klinik araştırmalar ile Perricone MD kendini gelişime ve bilime adamaya devam ediyor. Diğer bir ünlü ürünü ise Perricone MD Blue Plasma isimli üründür.

Kaynak : http://www.dermoeczanem.com/perricone-md

 

 

Bioderma İle Maldivler Gezisi

Bioderma Türkiye Maldivler Gezisi

Bioderma Türkiye başarılı  Eczacılarını Maldivler gezisi ile ödüllendirdi.  61 Kişiden oluşan grupta Türkiye’nin en çok ürün satışı gerçekleştiren  Bayi Eczacıları ve  Türkiye Satış departmanından yetkililer bulunuyolardı .

Bioderma Maldivler

Bioderma Maldivler Gezisinden

Bilindiği gibi Bioderma Ürünleri 2012 yılında ilk kez Türkiye’nin en çok satış yapan dermokozmetik markası olma özelliğini yakalayarak tüm diğer markaları geride bırakmayı başardı. Bu başarıda yetenekli yönetici kadrosu ve satış ekibi kadar,  bayii eczacıların da katkısı oldukça büyük. Cilt Uzmanı Doktorların da en çok tercih ettiği marka olmayı başaran bu ürünler, akneden, cilt lekelerine, güneş problemlerinden, hassas ciltlere , nemsiz ciltlere, atopik özellikli ve seboreik dermatit sorunu yaşayan bir çok cilt tipine uygun bakım sağlayan ürünlere sahip.

Bioderma Bandos Maldivler Gezisi

Bioderma Bandos Maldivler Gezisi

Maldivler adalar zincirinde başkent Male’ye 15 dakika deniz yolculuğu mesafesindeki Bandos adasında dinlenme fırsatı bulan eczacılar aynı zamanda mesleki bilgi ve fikirlerini paylaştılar.

Dermokozmetik ürünler , dermatolog ve eczacılar tarafından ilaç üretim teknikleri ile üretilen, ürünlerin formülasyonlarında ve klinik testlerinde en az ilaçlar kadar özen gösterilen , cilt problemlerinde ve cilt bakımında kullanılan medikal-bakım ürünleri olarak tanımlanabilir. Bu nedenle sadece ilaç ile tedavi edilemeyen ve ya ilaç kullanımı ile beraber cilt kuruluğu ve hassasiyet gibi başka sorunların ortaya çıktığı durumlarda , tedaviye destek olarak , ilaçların yanında ya da tek balına dermokozmetik cilt bakım ürünlerine ihtiyaç duyulur.

Bioderma Markasına ait dermokozmetik ürünler arasında

Sensibio Hassas Ciltler için ürünler

Hydrabio  Nemsiz ciltler için ürünler

Bioderma Sebium , yağlı ve akneye eğilimli ciltler için ürünler

Ato Serisi Atopik ciltler için ürünler

White Objective : Leke sorunu yaşayan ciltler için ürünler

Photoderm Güneş ürünleri gibi alt gruplar bulunmaktadır.

Bioderma Ürünleri sayıları 1000’i aşan bayii eczanelerce satılmaktadır.

Sensibio H2O

       Bioderma Sensibio H2O

 

Menu Title