Aylar: Mart 2013

İlaç Kullanım Tarifi

İlaç kullanım tarifi

E-tiket

                         İlaç Tarif etiketi Yazılımı

Günümüzde eczacılık hizmetleri ve genel sağlık hizmetleri ile ilgili müthiş bir teknolojik yenilenme söz konusu.  Medula sistemi dünyanın en büyük sosyl güvenlik ağına sahip. Onbinlerce doktor , eczane ve sağlık tesisi ile devlet kurumu aynı ağ üzerinden hizmet veriyor. Bunun yanında e-rapor ve e-reçete ile hem sağlık raporları hem de reçetelerde hata ve suistimaller engellenmiş oldu. Pasoportlar bir devlete yakışır hale getirildikten sonra çok yakında nüfus kağıtları da elektronik chipli olacak böylece e-devlet yapılanması büyük oranda hedefine ulaşmış olacak. Sağlık sistemindeki bu modernizasyon eczacılık hizmetlerinde de kalitenin artması ve hataların engellenmesine fırsat tanımış oldu. Tüm bu gelişmelere rağmen bir çok eczanede halen ilaç kullanım tariflerinin eski kara kalem yöntemlerle ve modern imkanlardan yararlanmaksızın yapıldığı da bir gerçek .

Günümüzde eczacılık mesleğinin geçmişe göre tepeden tırnağa dönüşüm yaşadığı inkar edilemez bir gerçek. Eskiden eczacılık sadece ilaç odaklı icra edilen bir meslek iken, günümüzde eczacılık mesleği has ve hastalık odaklı düşünce etrafında odaklanmakta.

Bu açıdan klinik eczacılık  eğitimi ve farmasotik bakım ve hasta-ilaç danışmanlığı, ön plana çıkan olgular.

Değer kazanan mesleki olgular

 • Hasta odaklı eczacılık
 • Klinik eczacılık
 • Farmasötik bakım
 • Farmako-ekonomi
 • Sağlık danışmanlığı
 • Aile eczacılığı
 • Dermokozmetik, fitoterapi, gıda takviyeleri, medikal cihaz ve gereçler

Eczacılık hizmetinin en önemli amacı

Hastaların en uygun ilacı, en iyi şartlarda ve en doğru şekilde kullanmasını sağlamak

Bunun için ilk adım ilaç kullanım tarifi

 • Anlaşılabilir
 • Akılda kalıcı
 • Hataları önleyici
 • İsrafı önleyici
 • Kolay, pratik ve modern olmalı

İlaç kullanımındaki hatalar

 • Aynı evede birden fazla kronik hastanın olduğu durumlar
 • Hastalar birbirlerinin ilaçlarını karıştırabilir.
 • Aynı evde birden fazla çocuk olduğu durumlarda
 • Çocukların ilaçları karışabilir.
 • Birden fazla kronik hastalığı olanlar
 • İlaç endikasyonları karışır. Yanlış ilaç kullanımı, duplikasyonlar.
 • Kısa süreli kullanılması gereken ilaçların, yanlışlıkla uzun süre kullanılması
 • Bırakılması gereken ilaç kronik hastalık ilacı zannedilir. Sürekli kullanılır. Ağrı kesiciler, antibiyotikler gibi.
 • Tedavideki ilaçların terkedilmesi ya da bırakılması gereken ilaçlara devam edilmesi
 • Sürekli kullanılması gereken bir ilaç yanlışlıkla birkaç kutu kullanılıp bırakılır.

Etiket.net yazılımı nedir?

Bu yazılım medula reçete giriş ekranından kaydedilen reçetelerin ilave bir işleme gerek kalmaksızın tarif etiketlerinin basılarak modern kurallara uygun ilaç tarifi yapılmasını sağlayan bir eczane yazılımıdır.

Etiket programı nasıl çalışır?

SGK Medula sisteminin reçete giriş ekranındaki reçetelerin hekim tarafından reçeteye yazılan günlük kullanım dozları, medula sayfasından alınır. Bununla beraber hasta adı, doktor adı, reçete tarihi ve ilave açıklamalar bölümlerini de içeren eczanenin adı ve telefon numarasının da bulunduğu bir etiket sayfası otomatik olarak oluşturulur.

 Etiket programı hangi kolaylıkları sağlar?

Etiket yazılımı tarafından hazırlanan ilaç tarif etiketleri sayesinde bir çok ilaç kullanım hatasının önüne geçilir. Eczane personelinin ilaç tarifi yapmak için harcamak zorunda olduğu süre önemli ölçüde azalır. Kasa fişi ve ilaç raf yeri özelliği ile eczanenin işleyişine ilave kolaylıklar sağlar.

 

Bio Oil Cilt Bakım Yağı

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

Vücudunuz için sayısız etkiye sahip olan Bio Oil , deri yaşlanması problemini de ortadan kaldırıyor. Son derece sağlıklı olan bu ürün ile cilt sorunlarınızdan kurtulun. Bio‑Oil ciltteki iyileşmiş yara izlerinin, çatlak izlerinin ve cilt lekelerinin görünümünü düzeltmeye yardımcı olmak için önerilen özel bir cilt bakım ürünüdür. Yaşlanma belirtileri gösteren ve nemsiz ciltler için de önerilir.

 

Yararları:

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

Yara İzleri için:

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

bio-oil-yara-izi

 

Yara izleri, yaranın etrafındaki kolajen üretiminin artması nedeniyle iyileşme sürecinin kaçınılmazıdır.Yara izleri zamanla değişime uğrasa da geride kalıcı bir iz kalır. Bio‑Oil Hamilelik Çatlakları nı tamamen yok etmekle birlikte bu yara izlerinin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Bio‑Oil  kullanım süresi olarak en az 3 ay boyunca günde iki kez yara izinin üzerine dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanmalıdır. Bio‑Oil, yeni oluşan yaralar iyileştikten sonra kalan izler üzerine uygulanmalı, açık yara üzerine sürülmemelidir.

 

Çatlak tedavisi için:

 

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

Bio Oil Cilt Bakım Yağı – Çatlaklar

 

Vücut, cilt yüzeyinden daha hızlı genişlediğinde cilt dokusu yırtılır ve iyileştikçe yara izlerinin oluşmasına sebep olur. Bu yara izleri cilt yüzeyinde çatlak izi olarak gözle görülebilir.Çatlak izleri kalıcıdır ve Bio‑Oil tamamen gidermemekle birlikte çatlak izlerinin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Bio‑Oil en az 3 ay boyunca günde iki kez çatlak izlerinin üzerine dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır. Hamileliğin üçüncü ayından sonra karın, göğüs, bel, kalça, uyluk gibi çatlak izi oluşumuna yatkın bölgelere uygulanmaya başlanmalıdır.

 

Düzensiz cilt tonu:

 

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

Düzensiz cilt tonu vücudun ürettiği melanin seviyesindeki değişkenlik sonucunda ortaya çıkar. Bu durum aşırı güneşe maruz kalma, kalitesiz cilt bakım ürünleri kullanmı gibi dış etkenlerin yanı sıra hamilelik, menopoz veya ağızdan alınan bazı ilaçların neden olduğu hormonal dalgalanmalar sonucu ortaya çıkar. Bio‑Oil düzensiz cilt tonu görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Bio‑Oil en az 3 ay boyunca günde iki kez, düzensiz cilt tonuna sahip bölgelere uygulanmalıdır. Bio‑Oil Cilt Bakım Yağı güneş koruma faktörü içermez. Güneş koruyucu kullanmadan önce cildinizin Bio‑Oil’i iyice emdiğinden emin olun ve ardından güneş koruma faktörlü bir ürün kullanın.

 

Yaşlanma Belirtileri:

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

 

Yaşlanma kaynaklı kırışıklıkların temel nedeni ciltteki kolajen üretiminin yavaşlaması ve elastikiyetin azalmasıdır. Bio‑Oil ciltteki kırışmış görünümünü azaltmaya, cildi yumuşak, pürüzsüz ve daha esnek hale getirmeye yardımcı olan bir çok etken madde içerir. Ayrıca Bio‑Oil cildi nemlendirerek ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Bio‑Oil yaşlanma belirtileri gösteren bölgeye günde en az iki kere uygulanmalıdır. Sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Nemsiz ciltler için:

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

Bio Oil Cilt Bakım Yağı 60ml.

Cilt yüzeyi gözle görülmeyen koruyucu bir yağ tabakası sayesinde nemin ciltten kaçmasını önler. Kuru havaya sahip ortamlarda bu yağ tabakası nemi korumada yetersiz kalır. Her gün banyo yapmak veya duş almak, sabun kullanımı ve suyun nem emici etkileri nem kaybını hızlandırabilir. Bio‑Oil cildin doğal yağ tabakasını takviye ederek nem tutma fonksiyonunu geri kazanmasına yardımcı olur.

 

Bio‑Oil cilde günde en az iki kere uygulanmalıdır.

 

Tüm uygulamalarında sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

İçeriği:

Bitkisel İçerikler: Calendula Officinalis Flower Extract (Calendula Yağı), Lavandula Angustifolia Oil (Lavanta Yağı), Rosmarinus Officinalis Leaf Oil (Biberiye Yağı), Anthemis Nobilis Flower Oil (Papatya Yağı)

 Vitaminler:Retinyl Palmitate (A vitamini), Tocopheryl Acetate (E vitamini), Yağ Yapısı, Paraffinum Liquidum, Triisononanoin, Cetearyl Ethylhexanoate, Isopropyl Myristate, Glycine Soja Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, BHT, Bisabolol, Koku (Gül), Alpha-Isomethyl Ionone, Amyl Cinnamal, Benzyl Salicylate, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Farnesol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Limonene, Linalool.

 

Renk:Turuncu: CI 26100 (Red 17), Pembe: CI 26100 (Red 17) ve CI 60725 (Violet 2)

 

 

Kaynak:1 ) http://www.dermoeczanem.com/bio-oil-cilt-bakim-yagi-60ml-

Kaynak:2 ) http://www.dermomarket.com/Bio-Oil-Cilt-Bakim-Yagi-60ml,PR-9214.html

Vichy Normaderm Gündüz Kremi

Vichy Normaderm Tri-Activ Gündüz Bakım 30ml 

Vichy Normaderm Krem

Vichy Normaderm Triactive Gündüz Bakım Kremi

VICHY NORMADERM GÜNDÜZ BAKIM KREMİ

TEK DOKUNUŞLA 3 PERFORMANS

 • Cilt problemlerini azaltır
 • Cildi 24 saat nemlendirir
 • Cildi matlaştırır

Komple Bakımla 7 günde* Sağlıklı görünümlü ve daha ışıltılı bir cilt   ( * 44 bayanın kişisel değerlendirmesi )

Vichy Termal suyu içerir. Paraben içermez. Hipo-akerjeniktir. Hassas Ciltler için uygundur. Komedojenik değildir. Etkinliği dermatolojik kontroller altında test edilmiştir.


Özellik:

* Normaderm gündüz bakım kremiyle birlikte cilt pürüzsüzleşir ve arınır.
* Cilt yüzeyindeki gözenek görünümü azalır.
* Cilt, çok daha sağlıklı ve güzel görünür.
* Makyaj için mükemmel bir baz sağlar.
* Göz çevresindeki hassas cilt bölgesinden uzak tutunuz.

Özellikle yağlanmaya eğilimli ve akne problemleri yaşayan ciltler için uygundur. Parlama ve yağlanma etkilerini tüm gün engeller. Cildinize berrak bir görüntü kazandırır. Vichy ürünleri kullananlar tarafından en iyi yorum ve övgüler alan bu ürün düzenli kullanıldığında gözeneklerinizi de daha sağlıklı yapar.

Tıkanmış gözenekler                    Parlaklık                                       Pürüzler

İçerik:

Aqua, Glycerın, Alcohol Denat, Alumınum Starch Octenyllsuccınate Phenyl Trımethıcone, Isononyl Isononanoate Nylon-66, Sodıum Hydroxıde, Glycolıc Acıd, Sılıca, Salıcylıc Acıd, C12-13 Pareth-23, C12-13 Pareth-3, Perlıte, Poloxamer 338, Dısodıum EDTA, Capryloyl Salıcylıc Acıd, Copolymer.

Kaynak :http://www.dermoeczanem.com/vichy-normaderm-tri-activ-gunduz-bakim-0ml-

İlaç fiyat farkları

İlaçlardan neden fiyat farkı çıkıyor?

2005 yılında o zamanki adı ile Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) eczaneleri kapatılıp bu hizmet serbest eczaneler aracılığı ile yürütülmeye başlanırken, kamu ile ilaç firmaları arasında bir kaç yönlü önemli anlaşmalar yapıldı. Bunlardan biri kamu kurum iskontosu denilen ve ilaç fiyatlarının fabrika çıkış fiyatları üzerinden kamu adına belirli oranlarda değişken bir indirim yapılmasıydı. Diğer bir husus ise eşdeğer ilaçlar arasındaki fiyat farklarının minimize edilmesi amacı ile, tam eşdeğer oldukları halde fiyatı daha pahalı olan ilaçları almak isteyen vatandaşın belli bir orandan sonra kalan farkı kendilerinin ödemesi üzerineydi. İlaç fiyat farkları bu şekilde oluşmaya başladı.

Eşdeğer ilaç nedir?

Eşdeğer İlaç demek , “içerisindeki etken madde aynı olan, etken madde miktarı aynı olan, ve farmasotik sunum şekli yani ilaç formu aynı olan ilaçlardır”  Örneğin içerisinde 500 mg Parasetamol taşıyan Minoset Tablet ve yine aynı miktarda aynı maddeyi taşıyan Parol Tablet eşdeğerdir. Fakat 500 mg Parasetamol yanında 30 mg kafein içeren Vermidon Tablet diğerleri ile eşdeğer değillerdir.

İlaç Fiyat Farkları neye göre hesaplanıyor:

Aslında hesap çok karmaşık olmasa da ancak bilgisayar sistemi ile hesaplanabilen bir formüle dayalı. Başlangıçta ilaç fiyat farkı kamu iskontoları düşülmüş en ucuz ilaç fiyatından  %33 daha pahalı olan bir baraj fiyat hesaplanır ve bu baraj fiyatın üzerinde kalan ilaçlarda , baraj üzerinde kalan fiyat farkı vatandaşça ödenirdi ya da vatandaş baraj altında kalan eşdeğer ilaçlardan birini alarak fark ödemekten kurtulurdu. Bu baraj hesabında kullanılan oran kademeli olarak %13 ‘e kadar düşürüldü. hesaplama yöntemi de başlangıçta kutu bazında hesaplanırken daha sonra birim doz yani her bir tablet, kapsül ya da ölçek başına hesaplanmaya başladı.

Bu hesap yapılırken tıbbi gerçekler de göz ardı edilirken aslında eşdeğer sayılamayacak bazı ilaç formları birbirine eşdeğer tutuldu. Örneğin uzatılmış etkiye sahip Beloc Zoc ile normal baskı ile üretilen Problok tablet birbirine eşdeğer tutuldu. Daha da vahim olanı, Bağırsakta eriyen kaplaması ile farklı olan Coraspin tabletler ile Kaplama içermeyen Aspirin tabletler eşdeğer tutulmaya başlandı .

Tüm olumsuzluklara rağmen ilaç fiyat farkları nedeni ile vatandaşların ucuz eşdeğer ilaç almaya yönlenmesi sayesinde bir çok ilaç firması ilaç fiyatlarını düşürme kararı almak zorunda kaldı. İnanılmaz ama fiyatı 47 TL den 9,80 TL ye düşen ilaçlarımız mevcut.

Diğer referans fiyat uygulamaları ile beraber 52 TL ye satılan bir kolestrol ilacının fiyatı 5 TL ye , 49 TL ye satılan bir tansiyon ilacı ise 5,20 TL ye kadar düştü.

Ancak muayene ücreti, 3 ilacı aşan reçetelerde ilaç başına 1 TL katılım, fiyat farkı , muayene katılımı  , %20 ilaç katılımı , ilaç fiyat farkı vs. denirken vatandaşın bir reçetedeki katılımı ortalama %50 yi aşmaya başladı.

Ancak fiyatların düşüşünden kaynaklanan bir avantaj ile aslında vatandaşın toplamda ödediği para miktarı  geçmişe göre çok fazla değişmedi. Yani eskiden 50 TL lik ilaca %20 katılım olarak 10 TL ödeyen vatandaş bu gün aynı ilaca fiyatı 10 TL düştüğü için 2 TL katılım 3 TL muayene ücreti ödeyerek 5 TL ödüyor. Yani genel olarak bu durumdan hem vatandaş hem de devlet karlı. Zarar edenler ise o müthiş para kazadıkları dönemi özleyen ilaç sektörü ve arada en büyük sıkıntıyı yaşayan eczacılar.

Hedef Ecza Deposu Satış Etkinliği

Hedef Ecza Deposu 2013 Fırsat Günleri Satış etkinliği Antalya’da başladı

Hedef Ecza Deposu ve Vizyon Kozmetik tarafından organize edilen ve bir çok kozmetik, mama, ilaç firması ve ithalatçı firmaların destek verdiği 2013 yılının ilk fuar ve satış etkinliği Antalya Maritim Otel‘de başladı. Etkinlik 8-10 Mart, 15-17 Mart ve 22-24 Mart günlerinde farklı bölgelerden gelen eczacı ve eczane çalışanlarını misafir edecek.

Dermokozmetik Firmalarından Babe ürünlerinin Türkiye Distribütörü Optimer Sağlık Ürünleri firması da etkinliğe katılanlar arasında. Hedef Alliance grubu yöneticilerinden edindiğimiz bilgilere göre, bu yıl eczacıların etkinliğe olan ilgisi beklenenin çok üzerinde. Bu durumda eczacıların düşen ilaç fiyatları nedeniyle uğradıkları kayıpları ilaç dışı ürünlerle telafi etmeye çalışmalarının etkili olduğu düşünülüyor. Bilindiği üzere 2004 yılından bu yana devam eden ilaç fiyat düşüşleri 2011 ve 2012 yıllarında hızlanarak devam etmiş ve eczane ciroları ortalama %40 oranında tekrar düşmüştü. Türk Eczacıları Birliği’ne göre 5000 civarında eczanenin bu şekilde ayakta kalma şansı bulunmuyor.

Fırsat Günleri,  satış etkinlikleri gibi aktiviteler son 3 yıldır yapılmaya başlandı ve Ankara , Antalya ve İstanbul’da farklı dönemlerde gerçekleştirilmesi adeta gelenek haline geldi. Kısa süre sonra Selçuk Ecza deposunun da etkinlik gerçekleştirmesi beklenirken yaz sonunda aynı etkinliklerin İstanbul’da tekrarlanması planlanıyor.

Eczanede Alınan Muayene Ücreti

Eczanede Alınan Muayene Ücreti

Eskiden SSK’lılar nasıl ilaç alırdı?

Bir çok insanın kolayca hatırlayacağı şekilde SSK mensupları geçmişte ilaçlarını SSK hastanelerinde bulunan kurum eczanelerinden tedarik etmek mecburiyetindeydi. SSK hastanelerinde muayene olmak için önce bir kuyruğa gidilir ve ücret ödemek için kuruşlandırma işlemi yapılırdı. Kuruşlandırma işlemi sırasında kişinin hastalığı ve sigorta statüsüne göre muayene ücreti tespit edilirdi. Kuruşlandırma işlemi ile tespit edilen ücretin ödenmesi için ayrı bir kuyruğa girilirdi . Ücret ödendikten sonra sıra almak için üçüncü bir kuyruğa girilirdi.

3 kuyruktan sonra hızla polikliniğe koşulur kapı önünde ite kaka az sonra çıkıp karneleri toplayacak hasta bakıcı ya da hemşire beklenirdi. Fakat her kapının aralanmasında doktorun daha önce özel muayenehanesini ziyaret etmiş kişiler içeri dalar sıra bir türlü sade vatandaşa gelmek bilmezdi. Bir de ilaç tanıtımı için doktor ziyaretinde bulunan ilaç mümessilleri cabası. Böyle uzuuun bekleyişten sonra azami 2 dakika kadar süren, muayene işlemi ise genel şu şekilde gerçekleşirdi :

Doktor:

-Neyin var?

Hasta:

-Dizim ağrıyor

Doktor:

-Miden sağlam mı?

Hasta:

-idare eder

Devamında bir kaç ilaç yazılır ve bu ilaçları alabilmek için tekrar SSK eczanesinin kuruşlandırma veznesine kuyruğa girilir, oradan para ödeme sırasına oradan da ilaç alımı için ayrı kuyruğa girilirdi.

Doktor reçeteye ne yazarsa yazsın, SSK yönetmeliklerine göre yapılan ilaç ihalelerinde en ucuz fiyatı vererek kazanan firmanın , reçetedeki ilaçlara yakın eşdeğeri neyse o verilirdi. Örneğin hekim hangi öksürük şurubunu yazarsa yazsın, SSK nın elinde 2-3 çeşit şurup bulunur ve onlardan en yakın benzer hangisi ise o verilirdi. Ağrı kesiciler, antibiyotikler, tansiyon şeker ilaçlarında da durum farklı değildi. Hatta bazen bu durumdan bıkan çaresiz doktorlar , hastalara “şu şu şu ilaçları dışarıdan parayla al”  demek zorunda kalırdı. Çok uzun zahmetlerden , ayak üstünde hasta hal ile saatlerce kuyruk bekledikten sonra ilaçlar alınırken ne bir tarif yapılır ne de basit bir torba verilirdi. Ben şahsen ilaç kuyruğundan ilaçlarını alıp şalvarını toplayıp ilaçları kucağına alan çok köylü kadını gördüm. Ac bir manzaraydı bu.

Belki daha da acısı  KDZ. Ereğli Devlet Hastanesinde Staj yaptığım dönemde bir trafik kazası sonrası yaşananları hiç unutamam, bir işçi servisi ile özel bir araç çarpışmış, işçilerden de diğerlerinden de ağır yaralılar var. Önce acil serviste kimin SSK’lı kimin emekli sandığı mensubu , kimin Bağ-kur’lu olduğu tespit ediliyor, hastalar ona göre daha hiç müdahale edilmeden SSK hastanesine yollanıyor. Kalan vatandaşlardan MR , Tomografi çekilmesi gerekenler yine ambulansla ya da bulunabilen ne araç varsa onunla, dışarıda özel görüntüleme merkezine gönderiliyor. Ne hikmetse devletin para bulup alamadığı cihazı bir iki doktor devletin bankasından kredi kullanıp alabiliyor , sonra iyi paraya bu hizmeti devlete satıyor. Üstüne üstlük vatandaştan da fark ücreti alınıyordu.

Sağlıkta Neler Değişti?

2002 yılından itibaren sağlıkta hızlı bir değişim sürecine girildi. Bir çok ilacın serbest eczanelerden alımı kolaylaştırılırken, tüm kamu hastanelerinin sağlık bakanlığına bağlanması çalışmaları başlatıldı. 2005 yılı şubat ayında askeri hastaneler dışında kamuya bağlı tüm hastaneler birleştirildi ve ilaç alımı serbest eczanelerden yapılmaya başlandı.

İlaç firmaları ile yapılan genel anlaşma sonucu , sigortalı, bağkurlu , emekli sandığı mensubu tüm vatandaşların reçetelerine Kamu Kurum İskontosu denilen bir indirim uygulanmaya başlandı. Bunun yanında serbest eczaneler de %4.5’e kadar değişen oranlarda sigortalı reçetelerine indirim uygulamaya başladı. Bir anda çok şey değişmişti.

Başlangıçta her türlü evrakın fotokopisinin çekilmesi gibi saçma uygulamalar olsa da bunlar kısa zamanda kaldırıldı ve düzene sokuldu. SSK bütçesi için önemli olan muayne ücretinden vazgeçilmedi. Ancak ödeme kuyruklarının kalkması ve hastanelerde vezne için ayrılacak personelden tasarruf edilmesi için muayene ücretlerinin serbest eczanelerde tahsil edilmesi ve eczanenin kurumdan olan alacağından bu ücretlerin düşülmesine karar verildi.

Bu uygulama ile hastalar kuyruk beklemekten kurtulmuş oldu, hastaneler de para tahsil etmek için uğraşmaktan kurtulmuş oldu. Bu işlemden hiç bir kazançları olmadığı halde en çok zahmete giren kişiler ise eczaneler oldu. İşin içine bilgisayar sistemi, eski muayene ücretlerinin aylar sonra sisteme işlenmesi gibi sorunlar da eklenince hastalara izahatta bulunmak için uzunca dil dökme işi de eczacıların başına patladı. Şahsen benim eczanemde yıllardır hiç üzmeden , kırmadan hizmet ettiğim hastalarımdan dahi , acaba kazıklanıyor muyum ? endişesine kapılanlar oldu. Eczacılar bu durumu çok protesto etseler de çaresizce bu iş halen devam ediyor. Kısmen herkes buna alıştı. SGK ve genel sağlık sigortasının kurulması ile bu işlem ve ücretler tüm vatandaşlara eşit uygulanmaya başlandı.

İlaçlarda neden fark ücreti çıkıyor?

İlaçlarda kamu kurum iskontosunun uygulanmaya başlaması ile beraber ayrıca ucuz eşdeğer uygulamasına da geçildi. Bir reçetede hekimin yazdığı ilacın daha ucuz bir eşdeğeri var ise ve bu eşdeğer ilacın fiyatı belli bir orandan daha ucuz ise aradaki farkın bir kısmını vatandaş ödemek zorunda ya da dilerse ucuz eşdeğeri almaya razı olarak fark ödemekten kurtulmakta. Devlet bu şekilde çok tasarruf ettiği gibi , fark uygulaması nedeni ile satışı düşen ilaç firmaları da kendi rızaları ile ilaçlarının fiyatlarını çok yüksek oranlarda düşürdüler.  2002 yılında 40 TL olan bir ilacın fiyatı bu gün 5 TL olabiliyor. Bu şekilde binlerce örnek sayılabilir. Norvasc tablet, Zocor tablet fiyatı 10 kattan fazla düşen ilaçlar arasında.

Sonuçta ilaç ve sağlık sektöründe çok büyük değişimler yaşandı. Bu gün geriye doğru bakmayınca mevcut durumdan şikayetçi olanların hafızalarını şöyle bir yoklamaları gerekiyor.

Bioderma Ürünleri

Bioderma ürünleri

Bioderma Dermokozmetik ürünleri, ülkemizde son yıllarda yaygınlaşmakla beraber, Avrupa ve bir çok başka batı ülkesinde uzun yıllardır faaliyet gösteren oldukça köklü bir firmadır. Bioderma Dermatoloji Laboratuarı  20 yılı aşan bilimsel ve teknolojik birikimi ile sağlık çalışanlarına ve özellikle dermatoloji uzmanlarına , medikal dermatoloji alanında reçete edebilecekleri cilt , saç ve vücut bakım ürünleri geliştiriyor ve üretiyor.

Bioderma geçici ve yüzeysel çözüm girişimlerinin bir çok cilt sorununda  iyileştirici ve yardımcı bakım sağlamakta çok yetersiz kaldığı bilinci ile yola çıkmıştır. Bu nedenle her bir cilt problemini ve bizzat cilt tipini çok iyi inceleyen Bioderma, her cilt tipi ve her cilt problemi için spesifik ürünler üretmeyi ilke haline getirmiştir.  Bu doğrultuda, sektörde en geniş ürün çeşitliliğine sahip markalardan biri olmanın haklı gururunu taşıyan marka, Türkiye’de yaklaşık 13oo Eczane ile tüketiciye ulaşmaktadır.

Dermatolojik tedavi destek ürünlerinin yanı sıra, sağlıklı ciltlerin de günlük bakım ve korumaya ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir. Bu bilinçle yolan çıkan firma, güneş koruma ürünleri, bakım ürünleri, hijyen ürünleri ve çeşitli cilt bakım ürünleri de üretmektedir.

Bioderma Araştırma Laboratuarı

Yüksek nitelikli bilim adamları ve saygın bir operasyon ekibi  tarafından yönetilen bilimsel çalışmalar , INSERN yani  “Institut National de la Sante la Reccherce Medicale” yani  “Fransız Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Tıp araştırmaları kurumu”  , CNRS “Centre Nationel de la Recherche Scientifique  yani “Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi”  ekipleri ile beraber çalışmalar ve yeni projeler yürütmektedirler.  Bu çalışmalar sayısız ürün gelişime hayat veren değerli akademik eserlere dönüşmüştür.  Bunlardan  bazıları :

 • Deterjan içermeyen ilk şampuan Node Fluid,
 •  İlk cilt temizleme suyu olan Sensibio H2O ve Sebium  H2O misel sularıdır.
 • Güneş ışınlarına karşı uzun dönemli koruma sağlayan ilk bio-aktif içerikli güneş filtreleri Photoderm güneş koruma ürünleri  ,
 • sebum kalitesini yükselterek akne tedavisine destek olan ilk ürün olan Sebium Akn ve
 • Cilt kızarıklığının temel etkenleri üzerine etki gösteren Sensibio Ar ve Rosactiv formülüdür.

 

Bioderma Gelişimi ve yenilikçiliği bir yönetim tarzı olarak belirlemesi sayesinde sağlık personelini , eczacıları, ve doktorları birer bilgi kaynağı  ve proje ortağı olarak görür. Tüketicileri dinlemek ve onların sorun ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gelişimin ve başarının en önemli unsurlarından birisidir. Cilt bakımı , dermatolojk çözümler ve sağlıklı güzellik alanında liderlik Bioderma markasının hedefidir.

 

Bioderma Markasının  başarı kriteri karlılık değil, toplum sağlığına ve dermatoloji bilimine katkı sağlamaktır.

Ülkemizde ve genel olarak tüm dünyada Eczaneler bir ticari işletme olmanın ötesinde halkın en çok müracaat ettiği ve ilk planda danışman olarak gördüğü en güvenilir meslek dallarından birisi konumundadır. Bu durumun bilinci ile hareket eden Bioderma , eczacılarla ve eczane çalışanları ile güvene dayalı bir iş birliği içerisinde çalışır. Eczacı ve eczane teknisyenleri Bioderma dermokozmetik cilt bakım  ürünleri konusunda yeterli donanım ve bilgiye sahiptirler. Firma güvencesi sayesinde her türlü sorun ve şikayette doğrudan yetkilidirler ve tüketici ile en yakın temas halinde olan partner olarak görülürler.

Bioderma ürünler 4 ana grupta toplanabilirler:

 • Yağlanmaya ve akneye eğilimli ciltler için ürünler : Sebium Serisi kremler, yıkama jelleri ve Sebium H20 miceller solusyon, Photoderm Mat serisi güneş koruyucular. Sebium Global krem ve Pore refiner gözenek düzenleyici ürünler gibi.
 1. Hassas ciltler için ürünler : Sensibio Serisi, Sensibio kremler, Maskeler , Sensibio H2O temizleme suyu, Sensibio DS foaming jel temizleme ürünü. DS krem, Sensibio Göz çevresi kremi gibi ürünler.
 2. Nemsiz Ciltler için ürünler: Bioderma Hydrabio serisi ürünler, Hydarbio nemlendirici kremler, Hydabio nemlendirici göz çevresi bakımı , maskeler ve temizleme ürünleri, hassas ciltler için güneş koruma ürünleri gibi.
 3. Atopik ciltler ve hassas cilt problemleri için kullanılan Bioderma Atoderm serisi ürünler, vücut yıkama ürünleri , vücut nemlendiricileri ve bakım ürünleri
 4. Saç bakım ürünleri, kepek problemi için şampuanlar, yatıştırıcı şampuanlar, Node deterjan içermeyen şampuanlar, yağlı ciltler ve sebore problemi için özel şampuanlar
 5. Bioderma Güneş ürünleri

En çok satılan Bioderma Ürünleri :

Bioderma Sebium Akn Krem ,  Bioderma Sebium Global, Bioderma Sebium Foaming , Bioderma Sensibio H2O, Bioderma Sensibio AR krem, Bioderma Sensibio Maske, Bioderma Matricium Serum , Bioderma Senibio Göz çevresi kremi

Kaynak : http://www.dermoeczanem.com/bioderma , hızlı ve güvenilir dermokozmetik satış sitesi dermoeczanem.com

Menu Title